Studia podyplomowe jaki tytuł?

TYTUŁ A STUDIA PODYPLOMOWE

Zaktualizowano dnia 13 sierpnia 2021

Czasy, w których ukończone wiele lat temu studia muszą wyznaczać ścieżkę zawodową aż do jej końca, minęły bezpowrotnie. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rozwój nowych branż, dają możliwość podjęcia pracy w wielu bardzo perspektywicznych dziedzinach. W ostatnim czasie absolutnym standardem stało się podnoszenie posiadanych kwalifikacji pozwalających na rozwój w aktualnym miejscu zatrudnienia lub zdobywanie nowych kompetencji, które umożliwiają całkowitą zmianę branży. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem na pozyskanie niezbędnej wiedzy w dotychczasowym lub przyszłym miejscu pracy są studia podyplomowe. Jaki tytuł należy posiadać, żeby móc podjąć studia podyplomowe oraz jaki tytuł otrzymuje się po studiach podyplomowych?

Jaki tytuł trzeba mieć, żeby zapisać się na studia podyplomowe?

Jak sama nazwa wskazuje, studia te można zrealizować po zdobyciu dyplomu z odpowiedniej szkoły wyższej. Jeżeli dany kierunek nie określa szczególnych wymogów (np. ukończenia studiów magisterskich lub przygotowania pedagogicznego), aby zapisać się na studia podyplomowe należy posiadać dyplom ze studiów:

  • licencjackich,
  • magisterskich,
  • jednolitych magisterskich.

Oznacza to, że studia podyplomowe można podjąć dopiero po ukończeniu i obronieniu pracy dyplomowej ze studiów wyższych. Nie wystarczy zatem samo zaliczenie semestru z ostatniego roku studiów lub zdanie egzaminu maturalnego. Choć na większość kierunków dostępnych w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego mogą zapisać się wszyscy absolwenci studiów wyższych bez względu na ukończony wcześniej kierunek, warto wspomnieć o obszarach nauk, które posiadają dodatkowe wymagania, jakie należy spełnić, by móc zacząć realizację studiów podyplomowych.

W pierwszej kolejności są to niektóre kierunki z obszaru pedagogiki, które wymagają posiadania przygotowania pedagogicznego. Takim kierunkiem jest np. Oligofrenopedagogika, czyli edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inne wymagania są adekwatne do specyfiki danego kierunki. Przykładowo, aby zapisać się na Logopedię trzeba posiadać tytuł magistra i zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu logopedy. W przypadku posiadania tytułu licencjata, należy posiadać także przygotowanie pedagogiczne.

Warto podkreślić, że osoby nieposiadające takiego przygotowania, mogą je zdobyć również na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Słuchacze mogą zapisać się równocześnie na dwa kierunki, w tym jeden z przygotowania pedagogicznego – w takim przypadku uczelnia oferuje rabat w wysokości 25%.

Jaki tytuł po studiach podyplomowych?

Na studia podyplomowe słuchacze zapisują się z różnych powodów. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na rozwój w aktualnym miejscu pracy. Bardzo często zdarza się, że aby otrzymać upragnioną podwyżkę lub wymarzony awans należy wykazać się dodatkowymi kompetencjami z danej dziedziny. Dodatkową wiedzę niezbędną do podniesienia swoich kwalifikacji można zdobyć właśnie dzięki studiom podyplomowym, które umożliwią przygotowanie merytoryczne i praktyczne do nowych obowiązków.

Kolejnym powodem jest wypalenie zawodowe lub chęć zmiany branży na lepiej opłacaną. Czasami okazuje się, że po wielu latach spędzonych na pracy w jakiejś dziedzinie po prostu dopada zmęczenie lub znudzenie wykonywanymi obowiązkami. Bywa również tak, że praca w danym zawodzie nie przynosi oczekiwanych korzyści pod kątem wynagrodzenia, co również negatywnie przekłada się na wyniki w pracy. Wiele kierunków znajdujących się w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego pozwala zdobyć kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu, jak np. Optometria. Słuchacz, który ukończy studia podyplomowe na tym kierunku otrzymuje tytuł optometrysty i może dobierać szkła okularowe lub soczewki kontaktowe osobom z wadami wzroku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wspomnianej wcześniej Oligofrenopedagogiki – absolwent po ukończeniu studiów uzyskuje zawód (tytuł) Oligofrenopedagoga.

Studia podyplomowe online

Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego są dostępne w formie online. Oznacza to, że słuchacze mogą zdobyć wymagane przygotowanie pedagogiczne lub uzyskać kwalifikacje zawodowe bez wychodzenia z domu. Taka forma kształcenia możliwa jest dzięki wykorzystaniu efektywnej i bardzo intuicyjnej platformy dydaktycznej. Uczelnia nie narzuca słuchaczom godzin logowania w celu realizacji materiału, dzięki czemu można w łatwy sposób pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami.