Zaktualizowano dnia 15 maja 2023
Rozwijająca się nauka oraz technologia wpłynęła na to, że na przestrzeni lat wiele zmieniło się w możliwościach kształcenia. Student nie musi już fizycznie brać udział we wszystkich zajęciach, by mieć szansę na zdobywanie wiedzy – przykładem takiego rozwiązania jest nauczanie zdalne. W dalszej części artykułu odpowiemy na kilka pytań: co to są zajęcia hybrydowe, co to znaczy studiować hybrydowo i czym to się różni od studiowania w pełni online. Dodatkowo poruszymy kwestie jakości nauczania kształcenia zdalnego i dokumentacji po nim wystawianej.
Na czym polega nauczanie hybrydowe?
Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co to jest nauczanie hybrydowe. Jest to nowoczesne rozwiązanie kształcenia bezpośredniego z włączeniem nauczania za pomocą nowych technologii. Jest to wynik rozwoju edukacji zdalnej, która powstała w odpowiedzi na potrzeby uczniów i studentów. Zatem na czym polega nauczenie hybrydowe? Polega ono na połączeniu tradycyjnych metod kształcenia z formami e-learningowymi.
Studia hybrydowe – co to znaczy?
Studia hybrydowe najczęściej kojarzone są ze stosowaniem następującego rozwiązania: część ćwiczeń i wykładów odbywa się na uczelni (tradycyjnie), a część realizowana jest jako nauczanie na odległość (zdalne). Studia hybrydowe oznaczać mogą także, że podczas zajęć, które mają miejsce na uczelni, stosowane są różnego typu narzędzia e-learningowe. Przykładami tego typu rozwiązań są: aplikacje edukacyjne, interaktywne quizy itd.
Studia online a studia hybrydowe
Różnicą pomiędzy studiami online a studiami hybrydowymi jest to, że pierwsze z nich odbywają się całkowicie w formie kształcenia na odległość. Dzięki temu student może rozpocząć naukę niezależnie od miejsca, w którym się znajduje – wystarczy, że posiada urządzenie z dostępem do internetu. Dzięki temu szkoła wyższa ma możliwość tworzenia tzn. “wirtualnych klas” i w ten sposób zrzeszania osób z całego kraju i mieszkających poza nim.
Co więcej, na naszej uczelni, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom e-learningowym, student może decydować o tym, w jakich godzinach i przez ile czasu będzie odbywało się jego kształcenie. Na studiach hybrydowych nie ma możliwości wprowadzenia tak elastycznej nauki, ponieważ harmonogram zajęć stacjonarnych musi być odgórnie ustalony.
Zapisz się na studia online i skorzystaj z elastycznej możliwości kształcenia
Jakość nauczania zdalnego
Kształcenie zdalne nie odbiega jakością od tradycyjnej nauki a wręcz przeciwnie – umożliwia prezentowanie informacji w ciekawszy i bardziej przystępny sposób. Oczywiście zależy to od tego, jakimi rozwiązaniami nowej technologii dysponuje uczelnia.
Co więcej, kształcenie online oraz hybrydowe to rozwiązanie, które stosuje się, by zwiększyć dostępność studiowania. Wynika to z tego, że w przypadku nauczania zdalnego student może w sposób indywidualny połączyć przyswajanie wiedzy z innymi obowiązkami. Brak przymusu dojeżdżania do szkoły wyższej (nawet jedynie w wybrane dni) ogranicza, np. pracującemu studentowi stres związany z ustalaniem grafiku w miejscu zatrudnienia.
Na naszej uczelni, studia online stworzone są w taki sposób, by każdy uczestnik zajęć mógł zdobyć kompletną wiedzę potrzebną do podjęcia pracy zawodowej. Nowoczesne techniki pozwalają w szybki sposób aktualizować i dodawać materiały, a program uwzględnia wytyczne przewidywane dla konkretnego kierunku.
Czy po studiach hybrydowych można otrzymać tytuł licencjata?
Kształcenie na odległość nie jest przeciwskazaniem do tego, aby po studiach hybrydowych otrzymać tytuł licencjata, inżyniera, jak i magistra. W związku z tym absolwent studiów wyższych, które były w pełni zdalne, także otrzyma dyplom, który poświadcza o ukończeniu studiów niestacjonarnych. Warto dodać, że jest on uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.