W naszym kraju obowiązek kształcenia dotyczy uczniów do momentu ukończenia przez nich 18. roku życia. Po tym czasie decyzję o kontynuowaniu nauki podejmują samodzielnie, wybierając kolejne etapy edukacyjne. Mimo ponad 13 lat spędzonych łącznie w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej, wiele zawodów wymaga zdobycia wykształcenia wyższego, będącego potwierdzeniem odpowiedniego przygotowania pod kątem teoretycznym i praktycznym. W drodze do rozwoju zawodowego przydatne okazują się także studia drugiego stopnia, które w wielu przypadkach poszerzają zakres kompetencji i umożliwiają zdobycie awansu zawodowego.
Studia drugiego stopnia online ułatwiają podjęcie decyzji
O ile w większości przypadków uczniowie, którzy stają się pełnoletni kontynuują naukę, o tyle po ukończeniu studiów pierwszego stopnia nie zawsze decydują się na realizację studiów magisterskich. Powody podjęcia takich wyborów są różne, jednak w wielu przypadkach wcale nie chodzi o brak chęci zdobywania bardziej specjalistycznej wiedzy i ogólnego rozwijania się w danej dziedzinie.
Największą przeszkodą okazuje się fakt, iż absolwenci studiów I stopnia podejmują w międzyczasie swoją pierwszą pracę, zakładają rodzinę czy poświęcają się swoim pasjom. Jednym słowem – brakuje im czasu na to, aby podporządkować swoje życie pod plan zajęć danego kierunku. W przypadku studiów stacjonarnych wymaga to częstych wizyt na uczelni w ciągu tygodnia, a w weekendy, gdy wybór padnie na studia niestacjonarne. Decyzję o podjęciu na studiach magisterskich ułatwia m.in. kształcenie zdalne, które ułatwia pogodzenie nauki z pracą lub innymi zajęciami.
Wykształcenie wyższe magisterskie – dlaczego warto je zdobyć?
Studia magisterskie online to odpowiedź na potrzeby wielu absolwentów studiów licencjackich, którzy bez żadnych kompromisów chcą się nieustannie rozwijać i zdobyć wykształcenie wyższe magisterskie. Pozwala ono przede wszystkim zdobyć specjalistyczną wiedzę, którą absolwent może wykorzystać później w swojej codziennej pracy.
Program studiów magisterskich najczęściej rozwija zagadnienia wprowadzone na studiach I stopnia oraz pozwala poznać nowe obszary wiedzy, dzięki czemu absolwent studiów magisterskich jest przygotowany do bardziej zaawansowanych zadań.
Studia drugiego stopnia umożliwiają nie tylko rozwój na obecnym stanowisku, ale okazują się niezbędne w drodze o upragniony awans czy w coraz popularniejszym przebranżowieniu. Pracodawca wybierając pracownika na bardziej specjalistyczne i zarazem bardziej atrakcyjne pod kątem wynagrodzenia stanowisko, wybierze nie tylko osobę bardziej doświadczoną, ale przygotowaną również pod kątem merytorycznym. Studia magisterskie bez wątpienia są tego potwierdzeniem.
Studia uzupełniające magisterskie – w jakich branżach niezbędne?
Istnieje również wiele zawodów, które wymagają realizacji studiów drugiego stopnia. Są to przede wszystkim profesje związane z oświatą. W przypadku zatrudnienia w zawodach dotyczących szkolnictwa, wymagania określone są w odpowiednich rozporządzeniach – m.in. Ministra Edukacji Narodowej.
Tytułu magistra posiadają najczęściej m.in.:
- nauczyciele,
- pedagodzy,
- psycholodzy.
Po jakich kierunkach można zapisać się na studia magisterskie?
Wiele kierunków studiów drugiego stopnia umożliwia zapisy wszystkim absolwentom studiów licencjackich – bez względu na ukończony wcześniej obszar nauk. Dzięki temu studenci mogą zdobyć wiedzę niezbędną oraz dodatkowe uprawnienia do podjęcia pracy w innym zawodzie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które dostrzegły swoje szanse w danej profesji i chcą zareagować na aktualną sytuację na rynku pracy.
Niektóre kierunki studiów uzupełniających magisterskich umożliwiają zapis jedynie absolwentom studiów I stopnia określonych obszarów. Najczęściej musi to być ten sam kierunek lub studia pokrewne z tej samej dziedziny. Wymóg ten wynika najczęściej ze specyfiki nauki przedmiotów pojawiających się w programie studiów – studenci muszą posiadać wiedzę na określonym poziomie (np. z matematyki, fizyki czy informatyki), aby móc kontynuować naukę na studiach magisterskich.