Zaktualizowano dnia 14 lipca 2023
Dofinansowanie do studiów jest to bezzwrotna pomoc materialna w celu umożliwienia podjęcia wybranych studiów podyplomowych. Jest to doskonałe rozwiązanie kształcenia ustawicznego z inicjatywy Funduszu Pracy stworzone, aby wspierać pracowników i pracodawców na rozwijającym się rynku pracy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) jest częścią Funduszu Pracy, którego zadaniem jest obsługa dotacji oświatowych. Dofinansowanie KFS ma na celu umożliwienie dostępu do nauczania ustawicznego dla pracowników oraz pracodawców. Fundusz ten został założony w celu zapobiegania utraty posady z powodu niewystarczających kompetencji wywołanych przez dynamicznie zmieniające się wymagania gospodarcze. Jest to bardzo potrzebna inicjatywa, ponieważ inwestycje w potencjał zasobów ludzkich wpływają na pozycję firm i ich pracowników na rynku pracy.
Rozporządzanie środków finansowych, jakie przyznane są do dyspozycji Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wyznaczane jest na podstawie ustalonych priorytetów wydatkowania. Lista ta tworzona jest przez Ministra właściwego do spraw pracy i Radę Rynku Pracy. Wśród priorytetów na 2022 r. wymienia się wsparcie pracowników m.in.:
- dotkniętych zmianami sytuacji rynkowej w wyniku pandemii,
- powracających do zawodu po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem,
- pochodzących z rodzin wielodzietnych,
- wykonujących zawody deficytowe na danym obszarze,
- placówek i przedsiębiorstw związanych z integracją społeczną,
- branży motoryzacyjnej,
- pracujących z zastosowaniem nowej technologii.
Natomiast do priorytetów wydatkowania środków rezerwy KFS na 2022 r. wymienia się dofinansowanie pracowników powyżej 45. roku życia lub z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, czy też będących cudzoziemcami. Należy jednak podkreślić, że każdy pracodawca może wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie oświatowe, o ile spełnia określone warunki.
Jakie warunki trzeba spełnić, by kandydować o dofinansowanie KFS?
Aby otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych oraz kursów w celu doskonalenia kwalifikacji pracowniczych, należy wystąpić o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia. Wobec tego najważniejszą kwestią, jaką musi spełniać pracodawca, jest zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę. Może być ona zawarta zarówno na czas próbny, określony, jak i nieokreślony. Jeżeli zatrudniający oferuje umowę o dzieło lub zlecenie traci możliwość otrzymania dofinansowania oświatowego. Warto podkreślić, że jeżeli pracownik chce ubiegać się o taką dotację, musi otrzymać zgodę pracodawcy. Jeżeli omówione warunki zostały spełnione, zatrudniający składa odpowiedni wniosek o dofinansowanie dla firm.
Gdzie złożyć podanie o dofinansowanie studiów przez pracodawcę?
Wniosek o dofinansowanie do studiów należy złożyć do właściwego urzędu pracy, który wyznaczany jest odpowiednio do miejsca siedziby pracodawcy lub prowadzenia działalności. Dokument należy złożyć zgodnie z określonymi przez ten urząd terminami naboru.
Duże ułatwienie w tej kwestii oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która samodzielnie uzgadnia większość formalności z instytucją finansującą. Dzięki temu dba o to, aby słuchacz mógł skupić się całkowicie na realizacji wybranego kierunku studiów, a nie na sporządzaniu dokumentacji.
Ile wynosi dotacja na pracownika?
Wysokość dofinansowania KFS uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstw ubiegających się o dotacje dla firm. Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa mogą otrzymać dotacje do 80% kosztów pokrycia kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika. Z kolei dotacje oświatowe dla mikroprzedsiębiorców mogą wynieść nawet 100%, ale tak jak w poprzednim przypadku, nie więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika. Obecnie to około 18 000 PLN.
Zalety wykorzystania dotacji na studia podyplomowe online
Dzięki atrakcyjnej formie dofinansowania zarówno pracodawca, jak i pracownik może wybrać kilka kierunków studiów podyplomowych online lub kursów. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje pomoc w dobraniu odpowiedniego pakietu studiów. Co więcej, specjaliści nie tylko wyjaśnią, w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek o dofinansowanie do studiów, ale również przygotują komplet dokumentów który należy dostarczyć do Urzędu Pracy. Pracodawca jedynie musi wypełnić formularz dostępny na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_firm_szkol.
Ponadto studia podyplomowe online dają możliwość zdobycia wiedzy w szybszy i bardziej dostępny sposób. Forma nauczania zdalnego pozwala przyswoić wiedzę we własnym tempie oraz wybranym przez siebie miejscu. Materiały dydaktyczne, które zostały opracowane przez specjalistów, umieszczone są na intuicyjnej i łatwej w obsłudze platformie e-learningowej. Dlatego też studiowanie online to najlepszy sposób na wykorzystanie dotacji oświatowej.
Czy istnieje inny sposób otrzymania dotacji na studia podyplomowe?
Alternatywą dla dofinansowania do studiów z urzędu pracy jest możliwość skorzystania z dotacji wewnętrznej uczelni. Jest ona udzielana na podstawie wniosku, a jej wysokość zależy od sytuacji materialnej i życiowej przyszłego słuchacza. Nasza uczelnia dba o to, aby znaleźć dla niego jak najlepsze rozwiązanie, dlatego też stworzyła dwa programy dofinansowania:
- “Krok w przyszłość” – przeznaczony dla: bezrobotnych, poszukujących pracy, osób będących w okresie wypowiedzenia z winy pracodawcy, zatrudnionych w firmie będącej w stanie upadłości lub likwidacji.
- “Nowe horyzonty” – przeznaczony dla: osób samozatrudnionych oraz szkół.
Dotacja ta może zostać wykorzystana nie tylko na studia podyplomowe, ale także na licencjackie i magisterskie. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku, ponieważ pula środków przeznaczona na dofinansowanie w danym roku jest ograniczona. W związku z tym o jego przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz trafne uargumentowanie wniosku.