Nabywanie kompetencji i sprawności językowej to proces, który zachodzi we wczesnym okresie rozwoju mowy. Wszelkie zaburzenia na tle komunikacyjnym są poważną przeszkodą w funkcjonowaniu społecznym nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych po przebytych wypadkach bądź z problemami neurologicznymi. Ze względu na połączenie układu neurologicznego z zaburzeniami mowy, powstała osobna dziedzina – neurologopedia, która zajmuje się terapią oraz diagnozą uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Pacjenci mogą być objęci opieką tylko przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada wymagane uprawnienia i wiedzę niezbędną do prawidłowego wykonywania swoich zadań zawodowych. Jak zostać neurologopedą i gdzie można podjąć pracę?
Neurologopedia – czym zajmuje się specjalista tego obszaru nauk?
Osoba zatrudniona na stanowisku neurologopedy wykonuje specjalistyczne badania, analizuje wyniki, a także diagnozuje osoby z zaburzeniami mowy powstałe na wskutek uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Pracuje zarówno z dziećmi, które borykają się z zaburzeniami rozwojowymi, a także osobami dorosłymi – np. po przebytych wypadkach czy udarach.
Neurologopeda niweluje dysfunkcje mowy poprzez:
- badania i analizy czynników doprowadzających do zaburzeń płynności mówienia,
- planowanie rehabilitacji mowy w oparciu o postawioną diagnozę,
- badania i analizy czynników, które wpływają na jakość oraz tempo opanowywania mowy,
- rozwijanie umiejętności pisania oraz czytania,
- współpracę z innymi specjalistami – m.in. psychiatrami, neurologami czy psychologami.
Neurologopeda – od afazji do bradylalii, czyli o leczonych zaburzeniach mowy
Neurologopeda prowadzi rehabilitację oraz terapię pacjentów z różnymi zaburzeniami mowy, takimi jak:
- afazja (częściowa lub całkowita utrata znajomości języka),
- dyslalia (opóźnienie w przyswajaniu mowy),
- dyzartria (zniekształcenie mowy bądź brak możliwości prawidłowego wymawiania),
- bradylalia (nieprawidłowe spowolnienie mowy),
- tachylalia (zbyt szybka mowa).
Miejsca pracy neurologopedy
Ze względu na wiele różnych zaburzeń mowy, a także ich przyczynę, neurologopeda pomaga dzieciom, młodzieży, a także osobom dorosłym i seniorom w:
- poradniach foniatrycznych,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
- szkołach i przedszkolach,
- domach dziecka,
- ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- domach opieki społecznej,
- przychodniach specjalistycznych.
Oczywiście neurologopeda może prowadzić również własną działalność i świadczyć usługi w prywatnym gabinecie.
Jak zostać neurologopedą? – neurologopedia studia podyplomowe
Pracę w powyższych miejscach jako neurologopeda może wykonywać jedynie osoba posiadająca praktyczną i teoretyczną wiedzę z tego zakresu, a także wymagane kwalifikacje. Jedną ze ścieżek, aby zostać specjalistą w tym zakresie jest ukończenie studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.
Logopedia z neurologopedią to kierunek, który pozwoli zdobyć umiejętności i udokumentowaną wiedzę niezbędną do podjęcia pracy osobom, które:
- ukończyły magisterskie studia wyższe – absolwenci uzyskują uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy lub
- ukończyły licencjackie studia wyższe i posiadają przygotowanie pedagogiczne – w takim przypadku absolwenci uzyskują uprawnienia do pracy jako nauczyciel logopeda (absolwenci studiów I stopnia nie mają pełnych uprawnień – m.in. nie mogą pracować w poradniach i dokonywać diagnozy logopedycznej).
W obydwu przypadkach wymagane jest zaświadczenie z gabinetu logopedycznego potwierdzające brak przeciwwskazań do zatrudnienia na stanowisku logopedy. Aby móc legalnie rozpocząć pracę w zawodzie i posiadać pełne uprawnienia, należy skończyć studia magisterskie, a następnie zrealizować kwalifikacyjne studia podyplomowe z zakresu neurologopedii.
Logopedia i neurologopedia online – studiuj z dowolnego miejsca
Osoby, które są zainteresowane zdobyciem niezbędnych kwalifikacji z tej niezwykle perspektywicznej dziedziny, jaką jest neurologopedia, studia podyplomowe mogą zrealizować bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki nowoczesnej i efektywnej platformie dydaktycznej, która umożliwia słuchaczom dostęp do wysokiej jakości materiałów naukowych przez cały okres trwania nauki.
Więcej o kierunki i trybie nauczania znajdziesz na stronie Neurologopedia studia podyplomowe online.