Rola studiów I i II stopnia – porównanie

studenci zdalni

Zaktualizowano dnia 13 września 2022

Celem studiów I i II stopnia jest wyposażenie studentów w kompletną wiedzę potrzebną do podjęcia pracy zawodowej. W związku z tym decyzja o kierunku kształcenia powinna być przemyślana i zgodna z zainteresowaniami, a dodatkowo warto zastanowić się, jaka forma nauki będzie dla nas najlepsza. Dlatego też w tym artykule wskażemy, różnice między licencjatem a magisterką i odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące stopnia i trybów studiów, a także perspektyw pracy.

Studia 1. stopnia – co to znaczy?

Oznaczenia stopnia nauki stosuje się jedynie w przypadku kształcenia w szkołach wyższych po to, by określić, na jakim etapie kształcenia jest student. Dzieli się je na podstawie tytułów naukowych i zawodowych. 

Zatem studia 1. stopnia – co to znaczy? Oznacza to pierwszy etap nauki na uczelni, który inaczej nazywany jest studiami licencjackimi lub studiami inżynierskimi. Stopnie można zapisywać zarówno cyframi rzymskimi, jak i arabskimi, chociaż częściej występuje zapis cyframi rzymskimi.

baner: studia licencjackie online

Studia I stopnia i II stopnia – różnice

Główną różnicą pomiędzy studiami I stopnia a II jest tytuł zawodowy, jaki się po nich otrzymuje. Po pierwszym z nich student zostaje licencjatem lub inżynierem, a po kolejnym dodatkowo magistrem. Tutaj ujawnia się rozbieżność pomiędzy tymi etapami nauki, czyli czas kształcenia. Mianowicie studia licencjackie trwają sześć semestrów, czyli 3 lata, a inżynierskie – 7 semestrów, czyli 3,5 roku. Z kolei czas trwania studiów magisterskich wynosi od 1,5 roku do 2 lat.

Pomiędzy studiami I stopnia i II stopnia różnicą są także aplikujący kandydaci. Na studia magisterskie przyjmowani są jedynie absolwenci studiów licencjackich. Z kolei na studia I stopnia mogą się dostać osoby po zdanej maturze. Warto dodać, że można rozpocząć studia II stopnia na kierunku innym niż ten studiowany na I stopniu. Natomiast w przypadku studiów licencjackich o możliwości dostania się na konkretny kierunek decydują przedmioty zdawane podczas egzaminu dojrzałości.

Czym jest tryb studiów i czy można go zmienić?

Wyróżnia się dwa tryby studiów: stacjonarne i niestacjonarne. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że plan zajęć układany jest na dni od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach porannych, dlatego określane są także jako studia o trybie dziennym. Natomiast w przypadku studiów niestacjonarnych ćwiczenia i wykłady odbywają się wieczorowo bądź zaocznie.

Zmiana trybu studiów jest możliwa po złożeniu wymaganych przez uczelnię dokumentów. Jednak jeżeli student uczący się zaocznie, chce przejść na studia dzienne, mogą wystąpić pewne problemy związane, np. niezgodnością wymogu liczby godzin na danym przedmiocie. W takiej sytuacji student będzie zobowiązany nadrobić materiał i zdobyć zaliczenia dostosowane do nauki podczas studiów stacjonarnych. 

Perspektywy zdobycia zatrudnienia po studiach 1. stopnia a 2.

Na początku warto zastanowić się, czy ukończenie studiów 1. stopnia a 2. mają wpływ na otrzymanie lepiej płatnej i ciekawszej pracy? Otóż nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaką branżę wybieramy, a także od firmy, w której chcemy się zatrudnić. To obecny rynek pracy dyktuje warunki, jacy specjaliści są poszukiwani – oczywiście im mniej osób zajmujących się daną dziedziną przypada na jedno miejsce pracy, tym szanse na zatrudnienie wzrastają. 

Nie budzi wątpliwości, że ukończenie studiów pomaga w znalezieniu zatrudnienia na stanowiskach specjalistycznych. Warto dodać, że dzięki ukończeniu licencjatu możemy kontynuować naukę na kierunkach, na których nie moglibyśmy studiować, posiadając tylko wykształcenie średnie. Jednak wybór pomiędzy pracownikiem z ukończonym licencjatem a magisterką zależy od indywidualnych kryteriów firmy, ponieważ każdy pracodawca może oczekiwać od swoich pracowników zupełnie czegoś innego.

Licencjat a magisterka online

Obecnie coraz chętniej studenci decydują się na studia licencjackie i magisterskie online, ponieważ współczesne narzędzia e-learningowe nie odbiegają jakością od tradycyjnego kształcenia. Aby rozpocząć naukę, potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do Internetu. Daje to możliwość podjęcia nauki w wygodny sposób w dowolnie wybranym miejscu. Dzięki czemu oszczędza się czas i koszty związane z dojazdami. 

Warto dodać, że absolwent studiów online dostaje dyplom potwierdzający zdobyte umiejętności, który poświadcza o ukończeniu studiów niestacjonarnych. Jest on uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.