Zdobywanie niezbędnych kwalifikacji oraz wiedzy jest bardzo ważne w przyszłym wykonywaniu każdego zawodu. Jednak, aby móc być dobrym specjalistą i osiągać określone sukcesy zawodowe, niezbędne są umiejętności praktyczne. Jest to istotne również w takiej dziedzinie jak resocjalizacja. Gdzie odbyć praktyki w tym zakresie i jakie znaczenie ma wybór organizacji na przyszłą pracę zawodową danego specjalisty? Sprawdź, gdzie pierwsze kroki zawodowe może postawić osoba kształcona w zakresie resocjalizacji z elementami socjoterapii i wybierz placówkę odpowiednią dla siebie.
Jak praktyki wpływają na rozumienie teorii i technik resocjalizacyjnych?
Wiedza teoretyczna pozyskiwana na studiach jest bardzo ważna i stanowi niezbędną podstawę dla rozumienia wszelkich mechanizmów oraz zasad panujących w określonej dziedzinie nauki. Jednak to dopiero umiejętności zdobywane podczas praktyki i pracy w danym zawodzie pozwalają wdrożyć uzyskaną wiedzę w życie i zrozumieć w pełni wyuczone schematy oraz metody postępowania. To właśnie dzięki praktyce zawodowej można zweryfikować posiadaną wiedzę, a także zdolność do wykonywania danego zawodu, szanse i możliwości dalszego rozwoju pasji w tej dziedzinie.
Zajęcia praktyczne pozwalają także odpowiednio rozumieć cel wprowadzanych metod oraz technik resocjalizacyjnych, ale też uczyć się właściwie dobierać je do konkretnych przypadków oraz sytuacji, w jakiej znajdują się podopieczni. Często to właśnie zajęcia praktyczne pozwalają dopiero nabrać odpowiedniej wiedzy, która umożliwia następnie wykonywanie pracy na samodzielnym stanowisku i uzyskiwanie efektywności w podejmowanych działaniach. Dlatego tak ważne jest miejsce, w jakim będzie odbywała się dana praktyka resocjalizacyjna. Warto wiedzieć, na jakie placówki oraz instytucje można liczyć w tym zakresie.
Typy instytucji i organizacji, gdzie można odbywać praktyki związane z resocjalizacją
Osoby, które wiążą swoją przyszłość z resocjalizacją i socjoterapią, mają do wyboru szeroki zakres różnego rodzaju organizacji i instytucji, w których mogą podjąć zatrudnienie. To wszelkie jednostki, gdzie niezbędna jest resocjalizacja. Gdzie odbyć praktyki można w ramach realizowanych studiów? To m.in. takie typy instytucji jak:
- placówki więzienne i penitencjarne;
- ośrodki pomocy postpenitencjarnej oraz zakłady poprawcze dla młodzieży;
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapeutyczne;
- instytucje socjalizacyjne;
- stowarzyszenia na rzecz młodzieży oraz zajmujące się profilaktyką i promocją zdrowia czy profilaktyką uzależnień;
- organizacje non-profit;
- świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne;
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne;
- ośrodki interwencji kryzysowej;
- ośrodki kuratorskie;
- centra doradztwa zawodowego;
- ośrodki wsparcia dziennego;
- domy pomocy społecznej, ośrodki leczenia uzależnień dla młodzieży i dorosłych;
- placówki edukacyjne i placówki wychowania pozaszkolnego;
- szpitale i poradnie.
Praktyki z resocjalizacji w organizacjach pozarządowych i jednostkach reintegracji społecznej
W ramach praktyk z obszaru dziedziny, jaką jest resocjalizacja, można również aktywnie działać w różnego typu organizacjach, które zajmują się profilaktyką właściwych zachowań oraz podejmowaniem działań na rzecz pomocy osobom z problemami. To różnego rodzaju działania reklamowe, a także pogadanki, udział w wydarzeniach promujących budowanie prawidłowych relacji i zasad życia w społeczeństwie.
Jak wybrać miejsce praktyk i o czym pamiętać?
Wybierając miejsce praktyk podczas realizowania studiów z zakresu resocjalizacji i integracji społecznej, warto już na tym etapie zastanowić się, jaki dokładnie obszar zawodowy interesuje daną osobę. Dobrym wyborem będzie właśnie tego typu organizacja lub jednostka, która jest najbardziej zbliżona do obszaru zainteresowań danego studenta. Ponadto dobrze jest rozważyć renomę tego miejsca, a także warunki komunikacyjne czy też możliwość nawiązania korzystnych kontaktów zawodowych i możliwości zatrudnienia w przyszłości.
W budowaniu kariery zawodowej ważna jest też dobra organizacja czasu. Ułatwią to studia realizowane na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Dobrym wyborem może być ,,Resocjalizacja z elementami socjoterapii – Studia licencjackie”, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studia trwają sześć semestrów, podczas których student musi zebrać odpowiednią liczbę punktów ECTS. Uzyskane wykształcenie jest zgodne z VI poziomem w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Kształcenie można zrealizować z rozliczeniem w postaci korzystnych rat.