Psychologia sądowa. Co to jest i czy warto ją studiować?

psychologia sądowa gdzie studiować

Zaktualizowano dnia 14 października 2024

Wybór kierunku studiów, jak i formy studiowania nie należy dziś do najłatwiejszych zadań. Podejmując decyzję, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale również perspektywy zatrudnienia po uzyskaniu dyplomu. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się psychologia. Jeżeli poza tym interesuje Cię kryminalistyka, medycyna, prawo i chciałbyś w przyszłości podjąć ciekawą pracę, dobrym wyborem może być psychologia sądowa. Co to za dziedzina, jak wyglądają studia na kierunku psychologia sądowa, co zdawać na maturze i dlaczego to dobry wybór?

Czym się zajmuje psychologia sądowa i dlaczego warto się specjalizować?

Psychologia sądowa jest jednym z działów psychologii, który wykorzystuje się do oceny różnego rodzaju postaw, zachowań i działań w kontekście sądowo-prawnym. Kwestia tego, co obejmuje psychologia, czym się zajmuje i co pozwala stwierdzić, jest szczególnie istotna dla wymiarów sprawiedliwości i organów ścigania. To właśnie psycholog sądowy, który poza ukończonymi studiami znajdzie się również na liście biegłych, ocenia m.in. poczytalność sprawców i wiarygodność zeznań w sprawach karnych czy sporządza potrzebne opinie w procesach cywilnych.

psychologia sądowa czym się zajmuje

Do zadań psychologa sądowego należy również rozpoznanie występowania różnego typu zaburzeń i dysfunkcji psychicznych, wspieranie psychologiczne stron podczas procesów czy określanie efektów prowadzonych działań resocjalizacyjnych. Psychologia sądowa to również możliwość pracy jako kurator sądowy.

Obecnie istnieje możliwość realizowania programu studiów z zakresu psychologii sądowej już na etapie kształcenia tuż po maturze, na studiach licencjackich I stopnia. To szansa na wcześniejsze ukierunkowanie i specjalizację, co pozwala zawęzić obszar zawodowy i uzyskać możliwie najlepsze kwalifikacje w stosunkowo szybkim czasie.

POSTAW NA CIEKAWY ZAWÓD I REALIZUJ SIĘ ZAWODOWO. WYBIERZ „PSYCHOLOGIĘ SĄDOWĄ – STUDIA LICENCJACKIE” NA WSKZ, KTÓRA DAJE CI TAKĄ MOŻLIWOŚĆ!

Co w programie studiów licencjackich?

Aby na co dzień wykonywać zawodowo powyższe obowiązki, należy ukończyć studia. Jedną z propozycji kształcenia jest oferta Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego – Psychologia sądowa – studia licencjackie, które można zrealizować poprzez platformę e-learningową. Wraz z ukończeniem studiów absolwent otrzymuje dyplom honorowany w Polsce i za granicą oraz tytuł licencjata.

Studia na kierunku ,,Psychologia sądowa” studia licencjackie w WSKZ są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Absolwent uzyskuje kwalifikacje zgodne z VI poziomem w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Dzięki temu możliwe jest kontynuowanie nauki zarówno na studiach w kraju, jak i za granicą. Na czas trwania studiów studenci otrzymują legitymację studencką uprawniającą do wielu zniżek. Jak przygotować się do studiów na kierunku psychologia sądowa, co zdawać na maturze i jaką uczelnię wybrać? Podczas rekrutacji istotny jest język polski, język obcy oraz jeden dodatkowy przedmiot. Zdając maturę w podstawowym wariancie, kandydat będzie więc spełniał wymogi, jakie są konieczne do podjęcia studiów na kierunku psychologia sądowa. Gdzie studiować, aby pozyskać praktyczne umiejętności i wiedzę, która będzie potrzebna w tym zawodzie? Taki program oferuje WSKZ. W programie studiów składających się z sześciu semestrów znajdują się m.in. takie zagadnienia, jak:

  • Biologiczne mechanizmy zachowania;
  • Komunikacja interpersonalna;
  • Psychologia emocji i motywacji;
  • Psychometria;
  • Psychologia dochodzeniowa i śledcza;
  • Psychologia przestępczości i ofiar przestępstw;
  • Interwencja kryzysowa.

Doskonale wykwalifikowana i doświadczona kadra oraz szczegółowy program studiów to możliwość uzyskania solidnych podstaw do podjęcia pracy we wszystkich obszarach, w których potrzebny jest specjalista z zakresu psychologii sądowej.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie psycholog sądowy?

Specjalista w zakresie psychologii sądowej może podjąć zatrudnienie zarówno w instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości, jak i podjąć pracę w organach ścigania. Szeroki zakres wiedzy i umiejętności uzyskanych na studiach, w tym także praktycznych umożliwia absolwentom kierunku Psychologia sądowa podjęcie pracy w aresztach śledczych i zakładach karnych, a także placówkach resocjalizacyjnych.

psychologia sądowa co to jest

Psycholog sądowy to osoba potrzebna w przypadku osób dorosłych, jak i niepełnoletnich. Taki specjalista może również podjąć zatrudnienie w poradni psychologicznej lub otworzyć własny gabinet. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do pracy jako psycholog posiada osoba, która spełni konkretne wymogi. Jednym z nich jest wykształcenie – ukończone jednolite studia magisterskie z psychologii.