Zaktualizowano dnia 14 października 2024
Coraz większa świadomość społeczna w zakresie dbania o zdrowie psychiczne przyczynia się do rosnącej popularności terapii, która może być prowadzona przez osoby o odpowiednich uprawnieniach. Pierwszym krokiem do uzyskania wymaganego tytułu magistra są studia licencjackie z psychologii oferowane przez naszą Uczelnię. Jednym z przedmiotów jest psychologia eksperymentalna koncentrująca się na badaniu zachowań oraz procesów mentalnych za pomocą kontrolowanych eksperymentów. Brzmi ciekawie? Poznaj szczegóły na temat tego fascynującego przedmiotu!
Psychologia eksperymentalna – co to takiego?
Program studiów licencjackich z psychologii jest bogaty w wiele interesujących przedmiotów, dzięki którym poznasz tajniki mechanizmów zachodzących w ludzkich umysłach. Jednym z nich jest psychologia eksperymentalna, czyli gałąź psychologii koncentrująca się na analizie zachowań oraz procesów mentalnych przez eksperymenty przeprowadzane w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Głównym zadaniem tej dziedziny jest odnalezienie zależności przyczynowo-skutkowych i różnic w zachowaniu osób.
Psychologia eksperymentalna odgrywa ważną rolę w psychologii, ponieważ pozwala w precyzyjny i zrozumiały sposób zbadać mechanizmy leżące u podstaw ludzkich emocji, podejmowanych decyzji oraz procesów myślenia. To właśnie tego typu eksperymenty pomagają rozwijać dziedzinę psychologii – zarówno w praktycznym, jak również teoretycznym aspekcie.
Badania eksperymentalne – psychologia prześwietlająca procesy poznawcze
Podstawą do analizy mechanizmów rządzącym ludzkim zachowaniem oraz procesami poznawczymi są badania eksperymentalne. Psychologia ta wykorzystuje wiele metod i technik, a do najpopularniejszych zalicza się:
- eksperymenty laboratoryjne – naukowcy podczas kontrolowanych badań manipulują zmiennymi i obserwują ich wpływ na jednostkę; przykładem takiego eksperymentu może być badanie zgodności Ascha z 1951 r., które miało ustalić, czy obecność innych osób może wywrzeć presję na uczestnikach, aby zmienili udzieloną odpowiedź na proste pytanie,
- eksperymenty terenowe – są to badania przeprowadzane w naturalnym środowisku,
- badania przekrojowe – badacze zbierają dane od różnych grup uczestników w tym samym czasie i porównują różnice bez żadnych manipulacji,
- testy psychometryczne – stosowane są do pomiaru umiejętności, IQ czy osobowości i polegają na rozwiązaniu zadań lub udzielaniu odpowiedzi na pytania.
W kontekście badań eksperymentalnych psychologia wykorzystuje także techniki psychofizjologiczne, polegające na rejestracji aktywności mózgu m.in. za pomocą elektroencefalografii (EEG).
Ciekawe eksperymenty psychologiczne – badanie Miligrama
Wspomniane wcześniej badanie zgodności Ascha to tylko jeden z wielu ciekawych eksperymentów psychologicznych. Jednym z nich jest test Stanleya Milgrama, który został przeprowadzony w 1961 r. Studenci zostali połączeni w pary – jedna osoba wcieliła się w rolę nauczyciela, a druga ucznia, który był podłączony do specjalnego urządzenia. Kontrolowała je osoba w roli nauczyciela – po uzyskaniu błędnej odpowiedzi na zadane pytanie naciskała przycisk wywołujący porażenie ucznia prądem.
Choć w rzeczywistości natężenie było za każdym razem takie samo, osoby wcielające się w rolę ucznia miały specjalnie udawać, że porażenie prądem jest coraz silniejsze. Wydawanie specyficznych jęków oraz wykrzywianie twarzy w grymas sprawiło, że tylko część nauczycieli zaprzestała badania. Wszystko za sprawą nacisków profesora nadzorującego badanie, który jako autorytet rozkazywał kontynuowanie eksperymentu. Wnioskiem Milgrama była teza, że nawet ludzie o dobrym charakterze pod naciskiem są w stanie wyrządzać krzywdę innym.
Ciekawe eksperymenty psychologiczne – test Marshmallow
Innym ciekawym badaniem jest tzw. test Marshmallow przeprowadzony na grupie czterolatków. Każdy z nich został sam w bezpiecznym pokoju, w którym na talerzu pozostawiono słodką cukrową piankę. Dzieci zostały poinformowane, że jeśli przez 15 minut powstrzymają się przed zjedzeniem pianki otrzymają kolejną. Eksperyment skupiał się na zjawisku gratyfikacji najmłodszych i wykazywaniu silnej woli już w młodym wieku. Po latach został przeprowadzony wywiad środowiskowy z tymi osobami i badacze wysnuli tezę, że jednostki, które potrafiły wówczas odmówić przyjemności i poczekać na nagrodę, osiągają większe sukcesy w dorosłym życiu.
„Eksperymentalna psychologia emocji” – pozycja obowiązkowa dla pasjonatów psychologii eksperymentalnej
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci badacze poświęcili wiele czasu nie tylko na przeprowadzanie ciekawych testów, ale również na ujęcie teoretyczne tej gałęzi psychologii w literaturze. W 1974 r. na półki trafiła także pozycja w języku polskim. „Eksperymentalna psychologia emocji” to publikacja Ryszarda Reykowskiego – psychologa i profesora nauk humanistycznych, który szczegółowo opisał charakterystykę procesu emocjonalnego.
Poznaj więcej ciekawych zagadnień – studia licencjackie z psychologii
Chcesz poznać więcej interesujących zagadnień i zdobyć wykształcenie, które pozwoli Ci podjąć pracę w tym perspektywicznym obszarze? Zapisz się na studia licencjackie Psychologia dostępne w ofercie naszej Uczelni i zdobądź wiedzę m.in. z zakresu:
- biologicznych mechanizmów zachowania,
- podstaw socjologii,
- psychologii rozwoju człowieka,
- psychometrii,
- psychologii klinicznej.
Więcej informacji na temat formy kształcenia oraz dostępnych modułów specjalnościowych znajdziesz w opisie kierunku.