Wiele osób posiada wykształcenie wyższe, choć nie jest zatrudnionych w swoim zawodzie. Niekiedy też z racji różnych okoliczności pracujemy na określonych stanowiskach, ponieważ innych obiecujących możliwości w momencie szukania zatrudnienia nie było. Na szczęście obecnie można to zmienić, zwłaszcza jeżeli obszarem zainteresowania jest projektowanie wnętrz. Jak zacząć pracę w tym zawodzie, mając ukończone studia na innym kierunku? Jaki program do projektowania wnętrz będzie dobrym wyborem? Sprawdź i zmień dotychczasowe zajęcie na pracę swoich marzeń!
Projektowanie wnętrz zawodowo – jak wygląda zawód projektanta?
Jednym z kreatywnych, ciekawych i dochodowych zajęć zawodowych jest bez wątpienia projektowanie wnętrz. W obliczu wielu modnych trendów zaczerpniętych z różnych kultur i symboli, a także wszechobecnej reklamy i globalizacji, coraz więcej osób chce mieć wnętrza urządzone ze smakiem, klasą i zgodnie z określonymi standardami. Nie zawsze jednak w dostępności mnóstwa materiałów wykończeniowych, mebli czy dekoracji potrafimy poradzić sobie z tym sami. Wówczas pomocny bywa projektant wnętrz.
Osoba zajmująca się projektowaniem przestrzeni wewnątrz pomieszczeń po zapoznaniu się z oczekiwaniami i preferencjami klienta stara się określić kolorystykę ścian, rodzaj podłogi, płytek, dodatków, ozdób czy mebli tak, aby były one spójne z konkretnym stylem i oddawały charakter właściciela. To również wzięcie pod uwagę aspektów funkcjonalności danego wnętrza i jakości poszczególnych materiałów. Projektant wnętrz po zaakceptowaniu projektu przez zleceniodawcę często też nadzoruje wykonanie prac wykończeniowych i remontowych.
Projektant wnętrz może pracować zarówno w biurach architektonicznych, firmach budowlanych jak i deweloperskich, dużych sieciach marketów oferujących usługi projektowe wraz z materiałami wykończeniowymi, a także prowadzić własną działalność gospodarczą, tworząc swoją markę. Wówczas jednak należy dodatkowo liczyć się z koniecznością pozyskania kontaktów i nawiązania współpracy z różnymi wykonawcami czy sklepami oferującymi materiały wykończeniowe. Trzeba również zadbać o aspekty księgowe i niezbędne rozliczenia, takie jak np. wystawianie faktur za wykonane zlecenie.
Jakie trzeba mieć predyspozycje do projektowania i aranżacji wnętrz?
Z pewnością nie każdy sprawdzi się w zawodzie, jakim jest projektowanie wnętrz. Od czego zacząć, decydując się na zmianę dotychczasowego zajęcia? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dana osoba posiada predyspozycje do aranżowania i projektowania wnętrz.
Projektant wnętrz to osoba, która powinna wykazywać się przede wszystkim wyobraźnią przestrzenną, kreatywnością, podzielnością uwagi, dokładnością i sumiennością, odpornością na stres i spostrzegawczością. Bardzo ważna jest w tym zawodzie również umiejętność pracy pod presją czasu, myślenie nieszablonowe i ciągłe aktualizowanie wiedzy odnośnie do trendów w branży wnętrzarskiej. Projektant wnętrz powinien też wykazywać się wysoką kulturą osobistą.
Jakich narzędzi używa projektant?
W pracy projektanta najważniejszym narzędziem w dzisiejszych czasach jest komputer z właściwym oprogramowaniem. Ponadto niezbędne są różnego rodzaju wzorniki tkanin, kolorów farb, tapet i innych materiałów wykończeniowych, które można zaprezentować klientom, lub zestawić w celu zweryfikowania, czy będą do siebie pasować.
Projektanci wnętrz często sporządzają też odręczne rysunki, notatki, szkice, które zbierane są w jeden katalog i przenoszone do oprogramowania CAD. Częstym pytaniem zwłaszcza wśród początkujących projektantów jest kwestia tego, jaki program do projektowania wnętrz wybrać. W branży do wyboru jest mnóstwo opcji różniących się funkcjonalnością czy dostępnymi opcjami. Bardzo często jednak projektanci wykorzystują intuicyjny program SketchUp, dzięki któremu można tworzyć i modelować projekty 3D. To opcja, która sprawdzi się dla osób na początku drogi zawodowej, jak i dla zaawansowanych projektantów.
Innym często wybieranym programem komputerowym jest Revit, w którym możliwe jest modelowanie 3D i generowanie różnych przekrojów, elewacji, planów, wizualizacji i wszelkich detali istotnych w wykonywaniu prac projektowych.
Projektowanie wnętrz – jak zacząć?
Aby zostać projektantem wnętrz i realizować się na tym polu zawodowo, nie trzeba kończyć kilkuletnich stacjonarnych studiów kierunkowych. Odpowiednie kwalifikacje można uzyskać poprzez studia podyplomowe ,,Projektowanie i aranżację wnętrz”, trwające dwa semestry i dostępne na platformie e-learningowej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Oferta przeznaczona jest dla absolwentów studiów wyższych co najmniej I stopnia z tytułem licencjata, niezależnie od ukończonego kierunku.
W programie studiów znajdują się aktualne zagadnienia pozwalające nabyć niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne do wykonywania zawodu projektanta wnętrz. Słuchacze realizują m.in. takie zagadnienia jak:
- Podstawy budownictwa z Autocadem;
- Rysunek techniczny;
- Podstawy projektowania i design;
- Akustyka i techniki oświetleniowe w projektowaniu wnętrz;
- Projektowanie mieszkań;
- Projektowanie przestrzeni publicznych i prywatnych;
- Programy komputerowe Revit i SketchUp.
Pozytywne ukończenie nauki w ramach studiów podyplomowych w WSKZ potwierdzone zostaje stosownym świadectwem zgodnym z Rozporządzeniem MNiSW i umożliwia podjęcie pracy w biurach architektonicznych, jak i rozpoczęcie własnej działalności w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz.