Próbne matury to Twoja szansa na sprawdzenie, czy jesteś gotowy zmierzyć się z wyzwaniem egzaminów dojrzałości! Chcesz przekonać się, jak radzisz sobie z rozwiązywaniem zadań pod presją czasu? Potraktuj każde podejście poważnie i solidnie przygotuj się do próby generalnej przed egzaminami dojrzałości. Jeśli planujesz maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie stwarzają matury próbne, odpowiedzi na najważniejsze pytania pozwolą Ci zadbać o każdy szczegół – od kwestii organizacyjnych po skuteczne sposoby powtórki materiału. Nie czekaj na ostatnią chwilę – zacznij działać już teraz, by wejść w okres maturalny z pewnością siebie, spokojem i świadomością, że jesteś gotowy na każde wyzwanie!
Czy matura próbna jest obowiązkowa?
Na kilka miesięcy przed terminem głównym matur w polskich szkołach organizowane są egzaminy próbne. Arkusze dla wszystkich przedmiotów udostępnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, dzięki czemu możesz rozwiązać testy w warunkach bardzo zbliżonych do tych, w których wykażesz się wiedzą wiosną przyszłego roku. Podobnie jak wielu uczniów ostatniej klasy szkoły średniej, możesz zastanawiać się jednak, czy matura próbna jest obowiązkowa. Otóż warto zaznaczyć, że w świetle aktualnych przepisów podejście do próbnej matury jest dobrowolne i nie ma wpływu na wynik z egzaminu dojrzałości.
Kiedy są próbne matury?
W roku szkolnym 2024/2025 próbne matury zostały zaplanowane w terminie od 5 do 17 grudnia. CKE zaleca, aby szkoły przeprowadziły je w warunkach najbardziej zbliżonych do tych podczas egzaminów dojrzałości w terminie głównym, w tym również o takich samych porach, czyli o godzinie 9:00 oraz godzinie 14:00. Kiedy są próbne matury? Sprawdź terminy:
- 5 grudnia: rano – język angielski (poziom podstawowy), po południu – język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, język włoski (poziom podstawowy);
- 6 grudnia: rano – matematyka (poziom podstawowy), po południu – język łaciński i kultura antyczna oraz języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy);
- 9 grudnia: rano – język polski (poziom podstawowy), po południu – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony);
- 10 grudnia: rano – biologia, po południu – informatyka oraz filozofia;
- 11 grudnia: rano – geografia, po południu – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom dwujęzyczny);
- 12 grudnia: rano – matematyka (poziom podstawowy), po południu – historia;
- 13 grudnia: rano – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom rozszerzony), po południu – fizyka;
- 16 grudnia: rano – chemia; po południu – wiedza o społeczeństwie;
- 17 grudnia: rano – język polski (poziom rozszerzony), po południu – historia muzyki i historia sztuki.
Ile trwa próbna matura?
Czas trwania egzaminu próbnego jest dokładnie taki sam, jak w terminie głównym egzaminów dojrzałości. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa matura próbna z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, musisz wiedzieć, że na rozwiązanie arkusza masz:
- 240 minut – język polski;
- 180 minut – matematyka;
- 120 minut – język obcy nowożytny.
Kiedy są wyniki próbnych matur?
W przypadku próbnej matury testy są oceniane wewnętrznie przez nauczycieli z Twojej szkoły, a nie przez zewnętrznych egzaminatorów z CKE, jak ma to miejsce podczas terminów głównych. To, kiedy są wyniki próbnych matur, zależy głównie od organizacji czasu sprawdzania w danej szkole. Zazwyczaj nauczyciele informują o osiągniętych rezultatach swoich uczniów w przeciągu kilku tygodni.
Jaki jest cel próbnej matury?
Głównym celem próbnej matury jest umożliwienie każdemu maturzyście sprawdzenia swojego przygotowania do egzaminu dojrzałości w warunkach zbliżonych do tych, które czekają podczas terminu głównego. Matura próbna pozwoli ci więc ocenić:
- jak radzisz sobie z rozwiązywaniem zadań pod presją czasu;
- na jakim poziome znajduje się Twoja wiedza;
- poziom trudności zadań.
Dlaczego nie warto zwlekać ze startem przygotowań?
Odkładanie przygotowań do próbnej matury na później może sprawić, że zaczniesz odczuwać niepotrzebny stres, a także brak kontroli. Im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym więcej czasu będziesz mieć na przyswojenie materiału, a także spokojne przećwiczenie trudniejszych zagadnień. Zadbaj więc o regularne powtarzanie materiału, które pozwoli Ci uniknąć efektu tzw. „nocnego uczenia się”. Może to prowadzić do zmęczenia i mniejszej efektywności.
W jakim stopniu pomoże Ci dobry plan nauki?
Plan nauki to szczegółowy harmonogram, który pomaga zorganizować czas i materiały do efektywnej nauki przed egzaminem. Jego celem jest rozbicie całego materiału maturalnego na mniejsze części, które można przyswoić w określonym czasie, aby uniknąć nauki na ostatnią chwilę i zminimalizować stres. Taki plan uwzględnia wszystkie przedmioty, które będą na maturze, z odpowiednim podziałem na dni i tygodnie. Plan nauki pozwala nie tylko systematycznie powtarzać i utrwalać wiedzę, ale także skupić się na trudniejszych zagadnieniach oraz zadaniach, które wymagają więcej uwagi.
Dlaczego warto rozwiązywać arkusze z poprzednich lat?
Rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat jest bardzo skutecznym sposobem na przygotowanie się do próbnej matury z danego przedmiotu, ponieważ dzięki temu możesz zapoznać się z formatem egzaminu oraz rodzajem pytań, jakie mogą się pojawić. Analizując arkusze z lat ubiegłych, możesz opracować własną strategię rozwiązywania poszczególnych zadań.
PO MATURZE CHCESZ PODJĄĆ PERSPEKTYWICZNY OBSZAR NAUK? NASZA OFERTA STUDIÓW LICENCJACKICH I JEDNOLITYCH MAGISTERSKICH POZWOLI CI PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ
Co więcej, jest to świetny sposób, aby wypracować w sobie nawyk kontrolowania czasu podczas realizacji zadań, co okaże się kluczowe podczas właściwej matury. Dzięki arkuszom będziesz mógł również przełamać stres związany z formą egzaminu i znacznie pewniej poczuć się w trakcie matury.
Jakie są korzyści ze stosowania różnych pomocy naukowych?
Przygotowania do matury próbnej nie muszą oznaczać monotonnego przesiadywania nad książką. W trakcie nauki korzystaj z różnych źródeł oraz pomocy edukacyjnych mających na celu wzbogacenie Twojego procesu przyswajania wiedzy.
Oto kilka sprawdzonych narzędzi i dodatkowych materiałów, które możesz włączyć do swojej nauki:
- repetytoria – kompleksowe materiały podsumowujące najważniejsze zagadnienia, pomagające uporządkować wiedzę;
- fiszki – doskonałe do nauki definicji, dat, wzorów czy słówek, idealne do szybkiego powtarzania kluczowych informacji;
- aplikacje mobilne – interaktywne platformy do nauki, oferujące quizy, testy czy gry edukacyjne, które ułatwiają zapamiętywanie materiału.
Zastanawiasz się, jaki jest poziom trudności i czy matura próbna jest trudniejsza od właściwej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Jak zadbać o swoją efektywność? Zachowaj zdrowy balans
W trakcie przygotowań nie zapomnij o odpoczynku i relaksie. Regularny sen, aktywność fizyczna oraz czas na odpowiednią ilość snu, będący nagrodą po dniu pełnym przyswajania informacji, jest równie ważny jak sama nauka. Pamiętaj, że przemęczenie może znacznie obniżyć Twoją efektywność, dlatego zadbaj o równowagę między nauką a regeneracją, by w pełni wykorzystać swój potencjał.
Wykorzystaj swój potencjał!
Przedstawione 10 porad to Twój praktyczny przewodnik po przygotowaniach do matury próbnej i głównej. Każda wskazówka to okazja do lepszego zrozumienia swoich mocnych stron i pracy nad tym, co wymaga poprawy. Pamiętaj, że każdy krok, który wykonasz teraz, przybliża Cię do wymarzonego wyniku na maturze głównej. Traktuj czas przygotowań jak inwestycję w swoje kształcenie – analizuj, wyciągaj wnioski i z determinacją idź naprzód.
Maturzysto! Wierzymy, że z takim planem i zaangażowaniem osiągniesz wszystko, co sobie zaplanowałeś. Powodzenia!