Prawo najciekawsze przedmioty na studiach

studia prawnicze jednolite magisterskie

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej, a w szczególności klasy maturalnej i wiążesz swoją przyszłość z zawodami prawniczymi, z pewnością przygotowujesz się do rekrutacji na Prawo – jednolite studia magisterskie. W trakcie 5 lat nauki poznasz wiele ciekawych zagadnień z różnych gałęzi prawa, które okażą się niezbędne do interpretacji przepisów oraz tworzenia dokumentów. W tym artykule zebraliśmy dla kierunku prawo najciekawsze przedmioty, które będziesz realizować w trakcie nauki przygotowującej do wymarzonego zawodu.

Prawo – jakie przedmioty na maturze?

Zanim jednak rozpoczniesz naukę w tej niezwykle perspektywicznej i prestiżowej dziedzinie, najpierw musisz pomyślnie przejść etap rekrutacji. Przygotowując się do egzaminu dojrzałości, z pewnością zastanawia Cię w kontekście kierunku prawo, jakie przedmioty na maturze musisz zdać, aby dostać się na studia.

Otóż na Prawo – studia jednolite magisterskie realizowane przez naszą Uczelnię mogą zapisać się wszyscy absolwenci szkół średnich posiadający maturę (liczba miejsc może być ograniczona, a o przyjęciu może decydować kolejność pełnej rejestracji, w tym dokonanie opłaty za studia). Oznacza to, możesz zagwarantować sobie miejsce, zdając jedynie obowiązkowe przedmioty, które w roku szkolnym 2023/2024 to:

  • język polski – część pisemna (poziom podstawowy) oraz część ustna,
  • matematyka – część pisemna (poziom podstawowy),
  • język obcy nowożytny – część pisemna (poziom podstawowy) oraz część ustna.
Sprawdź studia pedagogiczne

Choć nasza Uczelnia nie wymaga konkretnych przedmiotów dodatkowych, uwzględniając specyfikę programu oraz dziedzinę nauk, warto wybrać jako jeden obowiązkowy przedmiot dodatkowy m.in. historię czy wiedzę o społeczeństwie. Wiedza z tych przedmiotów z pewnością okaże się przydatna w trakcie realizacji zagadnień z zakresu prawa.

Przedmioty na prawie – nie tylko wiedza teoretyczna

Prawo to jednolite studia magisterskie, które trwają 5 lat. W trakcie nauki zdobędziesz wiedzę na temat polskiego systemu prawnego, a także poznasz ważne zagadnienia i przepisy różnych gałęzi prawa. Nauka stawia nie tylko na zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również na rozwój kompetencji niezbędnych na stanowiskach z zakresu prawa – na czele z umiejętnością:

  • logicznego myślenia, 
  • skutecznej argumentacji,
  • komunikacji,
  • analizowania faktów.

Studia przygotują Cię do prawidłowej interpretacji oraz tworzenia tekstów prawnych, a także wykonywania jednego z wielu prestiżowych zawodów. W ramach studiów będziesz realizować również praktyki zawodowe, które przygotują Cię do realizacji codziennych zadań na wybranym stanowisku.

Po ukończeniu studiów uzyskasz tytuł zawodowy magistra, który jest niezbędny, aby zapisać się na właściwą aplikację i kontynuować naukę przygotowującą do takich zawodów, jak:

  • sędzia,
  • prokurator,
  • radca prawny,
  • adwokat.

Przedmioty na prawie są jednak na tyle rozbudowane i obszerne, że nie musisz realizować dodatkowej aplikacji i przystępować do egzaminów zawodowych, aby podjąć pracę w jednej z profesji prawniczych. Więcej o zawodach, które nie wymagają aplikacji, przeczytasz w naszym artykule „Co po prawie bez aplikacji? 5 pomysłów na karierę w prawie”.

prawo najciekawsze przedmioty

Prawo – jakie przedmioty na studiach? Zobacz 10 najciekawszych z programu studiów

Zapisując się na “Prawo – studia jednolite magisterskie” na naszej Uczelni, masz możliwość wyboru jednej z kilku specjalności. Dzięki temu od trzeciego semestru będziesz realizować zagadnienia z dziedziny, która Cię interesuje i chcesz poprowadzić w jej kierunku swoją ścieżkę zawodową. 

Poniżej przedstawiamy 10 ciekawych przedmiotów, które realizują wszyscy studenci – bez względu na wybraną specjalność:

  • Socjologia prawa – zajmuje się badaniem oraz analizowaniem czynników wpływających na kształtowanie prawa, 
  • Łacińska terminologia prawnicza – przedmiot, dzięki któremu poznasz najważniejsze sentencje, zwroty i pojęcia z różnych dziedzin prawa,
  • Logika prawnicza – dzięki niej poznasz podstawowe sposoby uzasadniania zdań oraz systematyzacji wiedzy,
  • Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych – pozwoli Ci poznać podstawowe instrumenty prawne oraz definicje związane z ochroną danych,
  • Prawo rzymskie – przedmiot pozwala zapoznać się z podstawową terminologią prawniczą oraz najważniejszymi instytucjami rzymskiego prawa prywatnego,
  • Prawo konstytucyjne – dzięki niemu zrozumiesz ustrój polityczny państwa, a także normy zawarte w konstytucji,
  • Prawo karne materialne – przedmiot pozwoli Ci zrozumieć, jakie czyny są uważane przez ustawodawcę za przestępstwo oraz jakie kary grożą za ich popełnienie,
  • Techniki efektywnych wystąpień publicznych – poznasz techniki, które pozwolą Ci we właściwy sposób posługiwać się m.in. głosem, mimiką i gestem podczas wygłaszania przemowy,
  • Prawo pracy przedmiot ten pozwoli Ci zrozumieć obowiązujące przepisy w zakresie stosunku pracy pracodawcy oraz pracownika,
  • Prawo Unii Europejskiej dzięki zagadnieniom z tego obszaru zdobędziesz wiedzę na temat specyfiki i funkcjonowania, a także zasad interpretacji prawa w Unii Europejskiej.

CHCESZ ZDOBYĆ PRESTIŻOWE WYKSZTAŁCENIE? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE Z PRAWA

Prawo – jakie przedmioty na studiach? Zapisz się i poznaj szeroki zakres zagadnień

Powyższe przedmioty to tylko jedne z wielu, które znajdują się w rozbudowanym i obszernym programie studiów, które kompleksowo przygotują Cię do pracy w zawodzie. Zapisz się na “Prawo – studia jednolite magisterskie” i zdobądź wiedzę z pozostałych zagadnień.