Praktyki studenckie: jak znaleźć dobre miejsce do ich realizacji?

praktyki studenckie jak znaleźć

Zaktualizowano dnia 10 lipca 2024

Niezależnie od tego, czy realizujesz na naszej Uczelni studia licencjackie, magisterskie czy jednolite magisterskie, czy dopiero planujesz dołączyć do szerokiej grupy zadowolonych studentów, nieodłącznym elementem programu każdego kierunku są obowiązkowe zajęcia praktyczne. Poznaj nasze porady, dzięki którym wybierzesz miejsce na praktyki studenckie idealne dla siebie!

Cenne porady przy wyborze miejsca na praktyki

Wybierając miejsce na praktyki studenckie, weź pod uwagę następujące aspekty:

  • specjalizację organizacji – każdy z kierunków studiów to szerokie możliwości poprowadzenia swojej kariery, dlatego warto, aby miejsce praktyk było adekwatne do Twoich preferencji dotyczącej ścieżki zawodowej,
  • możliwość rozwoju – zwróć uwagę, czy wybrane miejsce pozwoli ci skorzystać z programów szkoleniowych lub z doświadczenia profesjonalistów,
  • możliwość zatrudnienia po praktykach – wiele organizacji zatrudnia stażystów po zakończeniu praktyk, dlatego warto znaleźć miejsce, z którym będziesz mógł związać się na dłużej,
  • kulturę i wartości organizacji – praktyki możesz rozpocząć w miejscach, w których dominuje korporacyjny i oficjalny styl lub w luźniejszym środowisku.
Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Czy praktyki studenckie są obowiązkowe?

To jedna z kwestii, która najbardziej nurtuje zarówno aktualnych, jak i przyszłych studentów. Otóż obowiązkowe są praktyki na studiach licencjackich, magisterskich i jednolitych magisterskich. Warto zaznaczyć, że realizacja zajęć praktycznych jest wymagana również na niektórych kierunkach studiów podyplomowych dostępnych w naszej ofercie. Mowa przede wszystkim o studiach pedagogicznych, których programy są stworzone w oparciu o aktualne wymogi zawarte w rozporządzeniach. Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów i ich realizacja jest wymagana, aby ukończyć dany kierunek.

Na czym polegają praktyki na studiach?

Praktyki zawodowe w ramach studiów wyższych są formą edukacji, dzięki której możesz zdobyć realne doświadczenie zawodowe pracując w firmach, organizacjach czy instytucjach związanych z kierunkiem studiów. Wybierając jedno z miejsc, zawierasz umowę o praktyki studenckie i realizujesz konkretne zadania, które najczęściej polegają na asystowaniu przy codziennych zajęciach lub wykonywaniu prostych czynności. 

Sprawdź studia z administracjiclass=

Kiedy można zacząć praktyki na studiach?

Nasza Uczelnia umożliwia realizację praktyk w dowolnym momencie przez cały rok studiów – także równolegle z częścią teoretyczną. Ogromną zaletą jest również fakt, że to Ty decydujesz, w jakim miejscu ukończysz praktyki – oczywiście muszą być one zgodne z kierunkiem kształcenia. Warto dobrze przemyśleć wybór miejsca praktyk, ponieważ mogą one wpłynąć na twój rozwój zawodowy, nawiązane relacje, a także sprawdzenie swoich możliwości w rzeczywistych warunkach.

praktyki studenckie porady

Jeśli rozpocząłeś naukę na innej Uczelni i nie jesteś zadowolony z przebiegu nauki, możesz przenieść się do nas nawet w trakcie trwania semestru. Wypełnij formularz dostępny na stronie, a my skontaktujemy się z Tobą i udzielimy wsparcia na wszystkich etapach przeniesienia z innej uczelni.

Ile płacą na praktykach na studiach?

To, czy otrzymasz wynagrodzenie za zrealizowane w trakcie praktyk zadania, zależy od warunków umowy, jaką podpiszesz z podmiotem, w którym będziesz wykonywać określone czynności. W większości przypadków praktykanci nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Jeśli praktyki mają charakter odpłatny, są to zazwyczaj symboliczne stawki.

Masz zamiar realizować praktyki na studiach z psychologii? Więcej informacji na temat tego, gdzie możesz odbyć zajęcia praktyczne, znajdziesz w naszym artykule „Praktyki dla studentów psychologii. Gdzie je zrealizować?„.

Jak pracując odbywać praktyki?

Praktyki studenckie są nastawione nie na zarobek, a na zdobycie doświadczenia i zapoznanie się ze specyfiką pracy na danym stanowisku. Z tego względu bardzo duża grupa studentów potrzebuje pogodzić pracę z nauką i realizacją zajęć praktycznych

Choć nowoczesna forma kształcenia dostępna na naszej Uczelni umożliwia łatwe pogodzenie realizacji części teoretycznej z innymi obowiązkami, nieco trudniej jest pogodzić pracę zarobkową z bezpłatnymi zajęciami praktycznymi. Warto więc już na samym początku ustalić z praktykodawcą dogodne dla Ciebie godziny realizacji zadań.

Sprawdź studia prawnicze

A co, jeśli już pracujesz w miejscu związanym z kierunkiem studiów? W takiej sytuacji praktyki studenckie możesz zrealizować u swojego aktualnego pracodawcy i wnioskować o zwolnienie z praktyki na podstawie zatrudnienia zgodnego z programem kierunku. Musisz zrealizować program praktyk i osiągnąć efekty kształcenia przewidziane dla danego kierunku.

Czy praktyka studencka wlicza się do stażu pracy?

Choć zajęcia w ramach praktyk studenckich trwają z reguły kilka tygodni, czas ten nie wlicza się do stażu pracy. Zajęcia praktyczne są realizowane w ramach programu studiów wyższych i to za ich ukończenie do stażu pracy wlicza się 8 lat – bez względu na to, czy zrealizujesz studia I, II stopnia czy jednolite magisterskie.

Czy podczas praktyk są zajęcia?

Praktyki możesz realizować w dowolnym momencie w trakcie trwania danego semestru. Nasza Uczelnia nie narzuca ram czasowych, dlatego możesz odbyć je równolegle z częścią teoretyczną

Jesteś studentem innej uczelni, ale nie jesteś zadowolony z przebiegu kształcenia? Zapraszamy do nas! Pomożemy Ci w procesie przeniesienia z innej placówki – więcej informacji znajdziesz w zakładce Przeniesienie z innej uczelni.