Praca socjalna po studiach podyplomowych online – jak zarządzać MOPSem?

zarządzanie studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 29 grudnia 2022

Od blisko stu lat w naszym kraju świadczona jest pomoc i opieka społeczna, której zakres znacznie ewoluował. Aktualnie ze środków przeznaczonych na pomoc społeczną korzysta ponad 1,4 miliona Polaków. Placówkami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie i zaspokajanie podstawowych potrzeb rodzin oraz indywidualnych osób zajmują się m.in. Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które prowadzone są przez wykwalifikowane w tym obszarze osoby. Z uwagi na rosnącą liczbę tego typu placówek, wzrasta również zainteresowanie zdobyciem wiedzy pozwalającej na efektywne zarządzanie nimi. Dla osób, które interesuje na stanowiskach kierowniczych praca socjalna studia podyplomowe online na WSKZ to bardzo dobry wybór. Dlaczego?

Kto organizuje pomoc społeczną w świetle prawa?

Pomoc społeczna to instytucja polityki społecznej państwa. Jej zadaniem jest umożliwienie obywatelom Polski przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie rozwiązać wykorzystując własne środki i możliwości. Za organizację pomocy społecznej odpowiadają organy administracji – zarówno rządowej, jak i samorządowej. Mogą w tym zakresie współpracować na zasadach partnerstwa z innymi organizacjami społecznymi bądź pozarządowymi, a nawet z Kościołem Katolickim lub związkami wyznaniowymi. Partnerem w pomocy społecznej może być również osoba fizyczna lub prawna.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Cele wsparcia socjalnego

Najpopularniejszą placówką odpowiadającą za tego typu wsparcie jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zajmuje się m.in. rozpatrywaniem wniosków dotyczących wsparcia osób i rodzin, które nie radzą sobie z zapewnieniem odpowiednich warunków do życia. Pomoc społeczna ma zapobiegać tego typu sytuacjom poprzez wybór odpowiedniego rodzaju, formy oraz rozmiaru świadczenia. Musi być on adekwatny do uzasadnień udzielenia pomocy i mieścić się w kryteriach dotyczących wsparcia społecznego.

Komu przysługuje pomoc społeczna?

Ustalone kryteria obejmują nie tylko okoliczności wskazujące na podjęcie odpowiednich działań przez ośrodek, ale również wskazują na to, komu może przysługiwać pomoc społeczna.

Według aktualnych przepisów, korzystanie z tego typu usług dotyczy:

  • osób, które posiadają polskie obywatelstwo oraz zamieszkują i przebywają na terenie kraju,
  • osób z innym obywatelstwem, którzy mieszkają bądź przebywają na terenie RP, a ich zezwolenie pozwala m.in. na osiedlanie, bycie długoterminowym rezydentem państw UE czy mieszkanie przez określony czas jako uchodźca.
  • obywateli państw członkowskich EFTA oraz UE, którzy mieszkają w Polsce,
  • ich rodzin, które posiadają prawo pobytu stałego.

Zarządzanie w pomocy społecznej – bardzo ważna i wymagająca funkcja

Oprócz długiej listy osób uprawnionych do ubiegania się o pomoc społeczną istnieje także szeroki zakres okoliczności i przesłanek, które mogą być powodem do uzyskania określonych świadczeń. Mowa m.in. o:

  • ubóstwie,
  • bezdomności,
  • niepełnosprawności,
  • bezrobociu,
  • ciężkich lub przewlekłych chorobach,
  • macierzyństwie bądź wielodzietności,
  • alkoholizmie czy narkomanii.

Szeroki zakres pomocy sprawia, że z usług Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej korzysta na co dzień bardzo wiele osób, a obsługa interesantów to wymagające zadanie nie tylko dla pracowników niższych szczebli. Wiele wyzwań czeka także na osoby zatrudnione na stanowiskach decyzyjnych, które na co dzień zarządzają tego typu placówkami. To od efektywnego zarządzania zależy m.in. długość oczekiwania przez obywateli na decyzję bądź fundusze przeznaczane na pomoc.

praca socjalna studia podyplomowe online

Organizacja pomocy społecznej studia podyplomowe

Pracownicy, którzy aktualnie zatrudnieni są w placówkach związanych z pomocą socjalną bądź zamierzają poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku, coraz chętniej chcą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności wybierając studia podyplomowe.

Praca socjalna studia podyplomowe online – nauka na WSKZ

Kierunek Organizacja pomocy społecznej to studia podyplomowe stworzone dla pracowników socjalnych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności przydatne w pracy jako osoba kierująca instytucjami pomocy społecznej, a także dla liderów organizacji pozarządowych, którzy wykorzystają niezwykle przydatną wiedzę w swoich codziennych obowiązkach.

Słuchaczami mogą zostać również wszyscy absolwenci studiów wyższych – bez względu na wiek, ukończony kierunek studiów czy miejsce zamieszkania. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, za pomocą której słuchacze realizują kolejne tematy z dopracowanego i rozbudowanego programu studiów.

Więcej informacji na temat oferty znajdziesz na stronie kierunku: https://studia-online.pl/kursy/4868064.