Zaktualizowano dnia 18 grudnia 2023
W ostatnim czasie horyzont praktycznie każdego osiedla ozdobiły żurawie budowlane wykorzystywane podczas wznoszenia kolejnych obiektów. Aby każdy z nowopowstałych budynków wpasował się w estetykę krajobrazu i nie naruszał wartości przyrodniczych oraz kulturowych, niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie i zagospodarowanie terenu. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej na czym polega praca po gospodarce przestrzennej, czyli coraz popularniejszych studiach przygotowujących do zatrudnienia w tym niezwykle perspektywicznym zawodzie.
Gospodarka przestrzenna – zawód z wieloma perspektywami
Podstawą ładu przestrzennego są zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe wartości, które znajdują się w przestrzeni publicznej. Aby zadbać o właściwą estetykę zabudowy oraz krajobrazu, bardzo ważny jest ład przestrzenny kształtowany w różnych układach i skalach urbanistycznych. Aktualnie na każdym osiedlu, niemal we wszystkich większych miejscowościach prężnie działają przedsiębiorstwa budowlane, inwestorzy oraz różne sektory logistyki zmieniające przestrzenie wznosząc nowe obiekty.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W GOSPODARCE PRZESTRZENNEJ
Z usług specjalisty ds. gospodarki przestrzennej korzysta więc coraz więcej podmiotów, co czyni te studia bardzo perspektywicznymi. Szczególnie obserwując aktualny trend dotyczący masowej rozbudowy i zmieniających się standardów oraz przepisów dotyczących gospodarki przestrzennej.
Gospodarka przestrzenna – czy to dobre studia?
Możecie zastanawiać się stojąc przed wyborem studiów licencjackich gospodarka przestrzenna czy to dobra specjalnośćdla was? Gospodarka przestrzenna jest przyszłościową dziedziną stworzoną dla osób, które chcą zajmować się działalnością związaną m.in. z:
- planowaniem przestrzennym,
- formułowaniem polityki przestrzennej,
- programowaniem rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej,
- rozwojem regionów i miast,
- ochroną środowiska.
Obserwując dynamiczne zmiany na rynku pracy oraz duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu opracowywania dokumentów planistycznych oraz doradztwa w zakresie gospodarki nieruchomościami oraz gruntami, nasza Uczelnia stworzyła studia Gospodarka przestrzenna.
Są one specjalnością w obrębie studiów Administracja I stopnia. Rozbudowany program studiów pozwala zdobyć wiedzę oraz umiejętności z najważniejszych aspektów tej dziedziny, dzięki czemu praca po gospodarce przestrzennej będzie dla absolwentów nie tylko przyjemnością, ale również źródłem satysfakcjonującego dochodu.
Jaka praca po gospodarce przestrzennej?
Dla absolwenta studiów gospodarka przestrzenna zawód może przynosić wiele satysfakcji przede wszystkim z uwagi na możliwość wyboru jednej z wielu ścieżek zawodowych i dopasowania do osobistych preferencji absolwenta. Lista dotycząca tego, jaka praca po gospodarce przestrzennej czeka osoby, które ukończą studia, jest długa i zawiera takie stanowiska jak m.in.:
- pracownik biura projektowego – specjalista może zajmować się analizą planowanych inwestycji pod kątem wpływu na otoczenie i przygotowywaniem niezbędnej dokumentacji,
- urzędnik – może podjąć pracę w jednostkach zajmujących się gospodarką przestrzenną, rozwojem regionalnym czy urbanistyką na zarówno na szczeblu gminy, powiatu czy województwa,
- pracownik firmy konsultingowej – świadczy kompleksowe usługi związane z analizą lokalizacji inwestycji oraz doradztwem związanym z występowaniem o zmiany w planach zagospodarowanie terenu,
- specjalista ds. gospodarki nieruchomościami – na tym stanowisku pracownik zajmuje się dokonywaniem podziałów, wywłaszczeń czy scaleń nieruchomości, a także gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państw,
- specjalista ds. inwestycji – szeroki zakres wiedzy absolwenta pozwoli podjąć pracę w jednej z firm deweloperskich, które wyszukują grunty i inwestują na rynku nieruchomości.
Jak widać praca po gospodarce przestrzennej może dotyczyć różnych obszarów związanych z planowaniem i zarządzaniem nieruchomościami. Waszymi potencjalnymi pracodawcami po studiach mogą być m.in. biura architektoniczne, biura planowania miejskiego czy firmy zajmujące się technologią Geographic Information Systems.