Zaktualizowano dnia 27 września 2023
Wybór kierunku studiów oraz uczelni spędza sen z powiek zarówno absolwentom szkół średnich, jak również osobom, które ukończyły studia licencjackie. Pomimo wnikliwej analizy zarówno obszaru studiów, jak również miejsca kształcenia, często studenci rezygnują z dalszej nauki. Powodów takich decyzji jest bardzo wiele, jednak korzyści, jakie przynosi powrót na studia, jest jeszcze więcej. Student nie musi jednak wracać na uczelnię pierwszego wyboru. W tym artykule przedstawimy, kto może kontynuować studia na innej uczelni.
Przyczyny przerwania nauki
Istnieje wiele przyczyn, dla których studenci podejmują decyzję o zwieszeniu nauki. Czasami wynikają ze świadomej decyzji ucznia, a niekiedy są podyktowane przez zmianę jego sytuacji w życiu prywatnym. Bardzo często do przerwy w nauce dochodzi w momencie, kiedy student podejmuje pierwsze zatrudnienie. Pogodzenie nauki z obowiązkami jako pracownik wymaga świetnej organizacji i poświęcenia.
Student na uczelni publicznej, który podjął naukę w trybie dziennym nie ma czasu wolnego w ciągu tygodnia, kiedy musi stawiać się na zajęciach, a weekendy przeznacza wówczas na pracę. Podejmując naukę w trybie niestacjonarnym może z kolei podjąć pracę na cały etat od poniedziałku do piątku, jednak weekendy musi przeznaczyć na udział w zajęciach lub naukę do egzaminów. Wielu studentów przerywa naukę również ze względu na zmianę miejsca zamieszkania czy podjęcie ważnych życiowych decyzji w postaci założenia rodziny.
Powrót na studia – dlaczego warto?
Większość studentów podejmuje z czasem jednak słuszną decyzję o kontynuowaniu nauki. Nic dziwnego, ponieważ lista korzyści ukończenia studiów I lub II stopnia jest bardzo długa. Do najważniejszych należy zdobycie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej w wymarzonym kierunku. Przekazywane cenne informacje przez wykładowców, czyli specjalistów w swoim fachu, pozwalają znacznie poszerzyć horyzonty w wielu perspektywicznych obszarach.
Potwierdzeniem przygotowania z danej dziedziny jest uzyskiwany przez studenta dyplom ukończenia studiów. W wielu branżach stanowi on pewnego rodzaju przepustkę do zatrudnienia na wymarzonym stanowisku, a także wyższych szczebli zawodowej kariery. Szczególnie ważna jest kontynuacja nauki na studiach I stopnia, ponieważ wówczas absolwent zdobywa wykształcenie wyższe. Dzięki niemu znacznie wzmacnia swoją pozycję na rynku pracy i na starcie zwiększa swoje szanse w branży.
Powrót na studia po 5 latach
Możliwość powrotu na uczelnię nie jest jednak możliwa dla wszystkich studentów. Bardzo ważną rolę w tym kontekście odgrywa czas, jaki upłynął od zawieszenia nauki. Ze względu na pojawienie się Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także przepisów na temat przeliczania punktów ECTS, taką możliwość mają studenci, którzy rozpoczęli studia w 2018 roku. Oznacza to, że w 2023 roku nie jest możliwy powrót na studia po 15 latach, ponieważ dopuszczalna przerwa będzie wynosiła maksymalnie 5 lat.
Powrót na studia po skreśleniu
Jednym z powodów zawieszenia nauki jest skreślenie z listy studentów z uwagi na niezaliczenie danego przedmiotu. Choć uczelnie zazwyczaj umożliwiają podejście do egzaminów i zaliczeń poprawkowych, czasami studentom nie udaje się uzyskać oceny pozytywnej. Nie oznacza to jednak, że taka osoba pozbawiona jest szansy na zdobycie wymarzonego wykształcenia.
Aby taka osoba została przywrócona w prawach studenta, musi zaliczyć przynajmniej pierwszy semestr studiów. Decyzję o przywróceniu studenta podejmuje wówczas prorektor właściwy do spraw kształcenia bądź upoważniona przez niego osoba. Ustalana jest również liczba punktów ECTS, które zostają studentowi przeniesione oraz semestr, na jaki może zostać wpisany. Powrót na studia po skreśleniu następuje na ten sam kierunek, który był wcześniej realizowany przez studenta.
Powrót na studia na inną uczelnię
W przypadku, gdy student zakończy semestr z oceną niedostateczną i z tego powodu nie mógł kontynuować nauki, możliwy jest powrót na studia na inną uczelnię. Wówczas taki student przyjmowany jest na semestr niżej – jeśli otrzymał warunek za drugi semestr, zostanie przyjęty na semestr pierwszy.
Więcej na temat zmiany uczelni przeczytasz w naszym artykule „Jak zmienić uczelnię, czyli prawa i obowiązki studenta”.