Podwójne kwalifikacje dla nauczycieli – studia podyplomowe z informatyki i techniki

kwalifikacyjne studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2023

Z powodu braków kadrowych, a także w celu zwiększenia swojego aktualnego etatu, nauczyciele mogą zdobyć uprawnienia do nauczania drugiego lub kolejnego przedmiotu. Jest to popularna praktyka w szczególności, jeśli chodzi o przedmioty, których cel nauczania jest ze sobą w pewien sposób połączony. Przykładem może być informatyka i technika, która pojawia się w planach uczniów szkół podstawowych. Dzięki studiom podyplomowym nauczyciele mogą zdobyć kwalifikacje dla dwóch przedmiotów równolegle.

Do której klasy jest technika? Nauczyciel w szkole podstawowej

Reforma systemu oświaty z 2017 roku zlikwidowała gimnazja przedłużając tym samym naukę w szkole podstawowej. Wiele osób zastanawia się z tego powodu, do której klasy jest technika obecnie. Przedmiot ten pojawia się w planach lekcji uczniów klasy IV i uczniowie realizują podstawę programową do VIII klasy.

Studia podyplomowe informatyka i technika – studia kwalifikacyjne dla nauczycieli

Kierunek kwalifikacyjny na studiach podyplomowych to taki, który oprócz merytorycznego i praktycznego przygotowania do zawodu nauczyciela, umożliwia uzyskanie uprawnień do kolejnych przedmiotów. Takie studia muszą spełniać warunki pod kątem programu kształcenia i wymiaru godzinowego realizowanych zajęć, co ma miejsce w przypadku studiów podyplomowych „Nauczanie techniki i informatyki”.

W trakcie studiów realizowane są dwa równoległe kierunki:

  • Nauczanie techniki,
  • Nauczanie informatyki.

Zastosowanie nazwy kierunku ma na celu jedynie uprościć korzystanie z internetowego konta słuchacza, a także ułatwić proces rejestracji kandydata na uczelnię. Absolwent otrzymuje dwa osobne świadectwa z dwóch osobnych kierunków i uprawnienia do podjęcia pracy jako nauczyciel techniki oraz nauczyciel informatyki.

Studia podyplomowe informatyka – jak spełnić wymogi dla aspirującego nauczyciela informatyki

W celu podjęcia zatrudnienia jako nauczyciel informatyki lub techniki musi pozyskać kwalifikacje niezbędne do zajmowanego stanowiska. Wymóg ten określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Według przepisów pracę na stanowisku nauczyciela informatyki oraz nauczyciela techniki może zdobyć osoba, która ukończyła studia I lub II stopnia (bądź jednolite magisterskie):

  1. „na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  2. na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  3. na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.

Rozporządzenie opisuje wymagania wobec nauczycieli. Wynika z nich, że osoby, które aspirują do nauczania informatyki oraz nauczania techniki muszą zrealizować kierunkowe studia wyższe. W przeciwnym razie osoby te muszą ukończyć kwalifikacyjne studia podyplomowe informatyka oraz studia podyplomowe technika dla nauczycieli.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe informatyka i technika – na co warto zwrócić uwagę?

W trakcie wybierania studiów podyplomowych, należy zwrócić uwagę, czy dana uczelnia spełnia nowe standardy kształcenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. 

Według brzmienia aktu absolwenci studiów podyplomowych nie mogą zdobyć kwalifikacji realizując dwa przedmioty jako jeden kierunek. Zainteresowana osoba musi dowiedzieć się wówczas, czy ukończenie studiów pozwala zdobyć osobne świadectwa potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych z obszaru tych przedmiotów.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego spełnia wymogi Ministra Nauki i Szkolnictwa, gdyż kształcenie na kierunku Nauczanie informatyki i techniki obejmuje równolegle dwa osobne przedmioty.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA TECHNIKI ORAZ INFORMATYKI

Wzmocnienie pozycji na rynku dla nauczycieli – studia online informatyka i technika

Nauczyciele poprzez zdobycie kwalifikacji do nauczania przedmiotów mogą nie tylko rozwinąć swoją wiedzę i poszerzyć kompetencje, ale również wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Nauczyciel posiadający dodatkowe uprawnienia może zwiększyć wymiar swojego etatu podejmując zatrudnienie w różnych szkołach – np. podstawowej i ponadpodstawowej. Ma wpływ to m.in. na wzrost wysokości jego wynagrodzenia.