Podspecjalizacje psychologa klinicznego – czym się charakteryzują?

psycholog kliniczny studia podyplomowe

Z uwagi na tajemnicę lekarską oraz wciąż istniejące opory Polaków przed przyznaniem się do tego typu problemów, dokładne statystyki związane z korzystaniem z usług psychologa nie są znane. Szacuje się jednak, że problemy wymagające konsultacji specjalisty może mieć nawet ponad 6 milionów osób. Dzięki istnieniu kilku podspecjalizacji, psycholog kliniczny może dotrzeć do przyczyn wielu różnych trudności pacjentów. Pomaga on nie tylko osobom dorosłym, ale również dzieciom i młodzieży wymagającej szczególnej opieki. Jak wygląda praca specjalisty w każdej z podspecjalizacji?

Psycholog kliniczny – czym się zajmuje?

Psychologia kliniczna jest działem psychologii stosowanej, której celem jest profilaktyka, diagnostyka, a także terapia różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Praca osoby na tym stanowisku różni się w zależności od posiadanej podspecjalizacji, jednak głównym zadaniem psychologa klinicznego jest prowadzenie badań pozwalających prawidłowo zdiagnozować, a następnie realizować właściwą dla konkretnego problemu działalność korekcyjno-wyrównawczą osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży

Zadaniem psychologa klinicznego pracującego z dziećmi i młodzieżą jest rozpoznanie i podjęcie właściwych działań terapeutycznych, które zniwelują skutki zaburzeń rozpoczynających się we wczesnym dzieciństwie bądź adolescencji.

Osoba na tym stanowisku wykorzystuje wiedzę odnośnie zmian rozwojowych i ewentualnych nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do powstawania deficytów w sferze psychicznej.

Specjalista psychologii klinicznej w psychiatrycznej służbie zdrowia

Choć tylko lekarz psychiatra może włączyć leczenie farmakologiczne i wystawiać recepty na stosowny lek, niezwykle ważną pomoc w ocenie zaburzeń depresyjnych, lękowych czy psychotycznych niesie specjalista psychologii klinicznej w psychiatrycznej służbie zdrowia. Ma on na celu rozpoznać ewentualne zaburzenia w obszarze świadomości, zachowania i postrzegania z perspektywy pacjenta.

studia podyplomowe psycholog kliniczny

Specjalista psychologii klinicznej w niepsychiatrycznej służbie zdrowia – psychologia medyczna

Psycholog specjalizujący się w medycynie somatycznej (psychosomatycznej) zajmuje się leczeniem dolegliwości fizycznych występujących na wskutek problemów psychicznych.

Jego zadaniem jest przeciwdziałać skutkom m.in. przewlekłego stresu prowadzącego do osłabienia organów ciała i powodujących zaburzenia:

  • układu sercowo-naczyniowego i oddechowego,
  • trawienne,
  • snu.

Działania podejmowane w zakresie psychologii medycznej muszą być ściśle związane z charakterem somatycznej choroby pacjenta.

Psychologia kliniczna – praca specjalisty z zakresu neuropsychologii

Praca psychologa klinicznego w obszarze neuropsychologii polega ma przeprowadzaniu badań oraz terapii osób, które cierpią na choroby neurodegeneracyjne (jak np. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane) bądź doznały biologicznego uszkodzenia mózgu. Specjalista skupia się przede wszystkim na zebraniu ważnych informacji w trakcie wywiadu, a także na obserwacji zdolności mowy, abstrakcyjnego myślenia czy koncentracji.

Ile zarabia psycholog w szpitalu?

Z uwagi na szerokie możliwości poprowadzenia ścieżki zawodowej przez psychologa klinicznego, wiele osób zastanawia się nie tylko, czym zajmują się ci specjaliści, ale również ile może zarobić psycholog w szpitalu. Od 1 lipca 2022 roku minimalna pensja psychologa klinicznego wynosi 7304 zł brutto. Z kolei psycholog bez specjalizacji może liczyć na co najmniej 5775 zł brutto.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psychologia kliniczna – studia podyplomowe m.in. dla absolwentów psychologii

Dla osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z niezwykle interesującej i szerokiej dziedziny, jaką jest psychologia kliniczna, studia podyplomowe stworzone przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego okażą się świetnym wyborem przede wszystkim dla:

  • absolwentów psychologii, którzy nie posiadają specjalizacji,
  • pielęgniarek,
  • logopedów,
  • pedagogów.