Optometria kwalifikacje

Zaktualizowano dnia 19 marca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867945/studia/podyplomowe/optometria/src-BlogOptometria

Kto zajmuje się wypisywaniem recepty na nowe okulary? Wiele osób nadal zapisuje się do okulisty, aby zrobić badanie wzroku i ocenić według jakich parametrów muszą być dla nich wykonane nowe szkła lub soczewki korekcyjne. Jednak jak to się dzieje, że salony optyczne też oferują taką usługę, a bardzo często jest to opcja bezpłatna? Po prostu w salonach zatrudniani są optometryści, którzy mają wiedzę z zakresu procesu widzenia, ochrony wzroku, usprawnienia i zachowania prawidłowego rozwoju. Ten zawód choć też wymaga wiedzy z dziedziny anatomii i fizjologii oka, jest łatwiej dostępny niż okulistyka. Jednak tylko okulista może rozpoznawać i leczyć schorzenia oczu. Można więc powiedzieć, że specjaliści z tych dwóch dziedzin razem zadbają o zdrowie oczu.

Optometria kwalifikacje – jakie wymagania stawiane są dla osób, które chcą pracować w tym zawodzie? Ponieważ jest to zawód, który według ogólnej klasyfikacji uznawany jest za specjalistę, to trzeba mieć ukończone wykształcenie wyższe. Natomiast, jeśli nie chcemy kolejny raz zapisywać się na studia magisterskie, a już mamy takie ukończone, możemy skorzystać ze studiów podyplomowych. W ten sposób zdobędziemy wiedzę przedmiotową, ważną w tym zawodzie.

Optometrię można studiować w ramach studiów podyplomowych choćby w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jest to dobry wybór, ponieważ ta Uczelnia spełnia wymagania najważniejszej instytucji czuwającej nad poziomem wykształcenia, czyli MNiSW. Dlatego można mieć pewność, że studia i ich program są ułożone zgodnie z normami ustanowionymi przez ministerstwo. Daje nam to gwarancję, że na studiach zdobędziemy potrzebną wiedzę, a po ich ukończeniu stosowne potwierdzenie jej nabycia. Dodatkową zaletą nauki w WSKZ jest możliwość uczenia się online, co ogranicza dodatkowe koszty i pozwala uczyć się w swoim własnym tempie.

Żeby zostać optometrystą trzeba nabyć wiedzy medycznej, ale i technicznej. Trzeba doskonale posługiwać się aparaturą do badania wzroku i znać wszystkie metody korekcji wzroku. Ważna jest też znajomość anatomii i fizjologii oczu. Choć optometrysta nie zajmuje się leczeniem chorób oczu, to może wykryć nieprawidłowości i skierować daną osobę na badania okulistyczne do innego specjalisty. Warto też wiedzieć, że taka osoba nie musi pracować jedynie w gabinetach okulistycznych czy salonach optycznych, jako osoba pobierająca pomiary od klientów. Z powodzeniem może pracować również jako badacz kliniczny, jeśli zgłębi dodatkowo tajniki optometri klinicznej.