Obowiązki i wynagrodzenie psychologa klinicznego na oddziale

psycholog kliniczny studia

Zaktualizowano dnia 25 sierpnia 2022

Psychologia kliniczna zakłada, że psychika człowieka podatna jest na działanie wielu różnych schorzeń. Najczęściej za zaburzenia psychiczne odpowiadają choroby maniakalno-depresyjne oraz różnego rodzaju stany lękowe. Diagnostyką powiązań pomiędzy chorobą występującą u pacjenta, a jej wpływem na psychikę zajmuje się psycholog kliniczny pracujący najczęściej na oddziale internistycznym lub onkologicznym. Zakres obowiązków osób na takim stanowisku jest dość szeroki i uzależniony jest w głównej mierze od miejsca zatrudnienia, stażu pracy oraz konkretnego przypadku. Osoby, które są zainteresowane zdobyciem wiedzy z niezwykle perspektywicznej dziedziny, jaką jest psychologia kliniczna studia podyplomowe okażą się świetnym wyborem.

Kim jest psycholog kliniczny?

Psycholog kliniczny jest specjalistą, który prowadzi diagnostykę oraz działania korekcyjno-wyrównawcze u dzieci i dorosłych, u których występują różne zaburzenia na tle psychicznym. Może pracować w obszarze:

  • psychologii lekarskiej – z osobami z zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi,
  • defektologii – z osobami, u których wykryto zmiany w psychice wywołane defektami organicznymi,
  • psychologii sądowej – z przestępcami,
  • profilaktyki – z osobami, które są narażone na występowanie zaburzeń.
psychologia kliniczna studia

Psycholog kliniczny – obowiązki

Wiele osób zastanawia się, czy psycholog jest lekarzem. Warto jednak rozwiać tę wątpliwość – lekarzem medycyny jest lekarz-psychiatra. Psycholog z kolei jest magistrem nauk. Niemniej jednak zawód psychologa klinicznego to odpowiedzialna praca, która ma bardzo duży wpływ na kondycję psychiczną pacjenta.

W swojej pracy specjalista nie tylko bada i analizuje psychologiczne czynniki, które wpływają na zaburzenia psychosomatyczne lub bada psychologiczne konsekwencje chorób przewlekłych. Psycholog kliniczny odpowiada również m.in. za:

  • diagnostykę zaburzeń zarówno w rozwoju społecznym, jak i umysłowym, a także neurologicznych zaburzeń u osób dorosłych i dzieci,
  • wykorzystywanie psychoterapii podczas leczenia schorzeń wewnętrznych, nerwic, psychoz oraz schorzeń neurologicznych,
  • ścisłą współpracę z lekarzami podczas diagnostyki, leczenia i prewencji chorób,
  • analizowanie procesów psychologicznych, które towarzyszą okresowi porodu oraz ciąży,
  • opracowywanie raportów, ekspertyz oraz referatów naukowych.

Psychologia kliniczna studia z wieloma perspektywami

Zakres zadań zawodowych osoby na stanowisku psychologa klinicznego jest dość szeroki i uzależniony jest od kilku czynników, w tym od miejsca zatrudnienia. Psycholog kliniczny może pracować w:

  • poradniach: psychologiczno-pedagogicznych, seksuologicznych, zdrowia psychicznego,
  • ośrodkach: leczenia uzależnień, adopcyjnych,
  • szpitalach,
  • hospicjach,
  • placówkach penitencjarnych,
  • urzędach pracy.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psychologia kliniczna studia podyplomowe

Ze względu na wiele możliwości pod kątem poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej oraz podjęcia pracy w wielu perspektywicznych miejscach, coraz więcej osób zastanawia się jak zostać psychologiem klinicznym. To pytanie, które zadają sobie szczególnie absolwenci psychologii, którzy dzięki studiom podyplomowym mogą zdobyć dodatkowe kompetencje i poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku analizy zaburzeń psychicznych np. na oddziałach szpitalnych.

Jedną z możliwości pozyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności do podjęcia pracy w tym zakresie są studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Podczas 3 semestrów słuchacze dowiedzą się m.in. jak ważna jest rozmowa i obserwacja w diagnozie psychologicznej, a także poznają podstawowe formy pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży.

Ile zarabia psycholog kliniczny?

Dla osób aspirujących do podjęcia zatrudnienia jako psycholog kliniczny, zarobki z pewnością okażą się satysfakcjonujące. Szczególnie, że 1 lipca 2022 roku wzrosło wynagrodzenie zasadnicze w ochronie zdrowia. Aktualnie psycholog kliniczny może liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 7300 zł brutto.