Nauczanie zawodów rolniczych w technikum a kompetencje nauczyciela

mechanizacja rolnictwa

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć dynamiczny rozwój sektora rolniczego. Różnego rodzaju dofinansowania i dopłaty pozwalają polskim rolnikom nie tylko na wysokiej jakości produkcję roślinną oraz zwierzęcą, ale również umożliwiają zakup coraz nowocześniejszego i efektywniejszego sprzętu. Mechanizacja rolnictwa sprawiła również, że do szkół ponadgimnazjalnych o profilach rolniczych trafiają również miłośnicy nie tylko upraw, ale także maszyn i pojazdów rolniczych. Uczniowie mogą podjąć później pracę jako m.in. Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Aspirujący rolnicy są przygotowywani z tego zakresu przez nauczycieli, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Jak zdobyć wykształcenie rolnicze z zakresu mechatroniki i agrotroniki?

Mechanizacja rolnictwa wpłynęła na pojawienie się wielu nowych profili oraz zawodów w szkołach ponadgimnazjalnych przygotowujących do pracy w niezwykle perspektywicznym sektorze, jakim jest rolnictwo. Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki to jeden z najpopularniejszych wyborów uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Kształcenie uczniów w tym zawodzie rozpoczęło się stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Aby zdobyć kwalifikacje z tego zakresu, uczniowie powinni ukończyć 5-letnie technikum (np. mechaniczne lub rolnicze) na podbudowie szkoły podstawowej lub branżową szkołę II stopnia na podbudowie szkoły branżowej I stopnia. Uczeń zdobywa tytuł technika po otrzymaniu pozytywnych ocen z egzaminów kwalifikacyjnych.

mechanizacja rolnictwa

Mechanizacja rolnictwa – uprawnienia rolnicze do efektywnego i nowoczesnego zarządzania gospodarstwem

Absolwenci klasy o tym profilu zyskują uprawnienia do użytkowania pojazdów, narzędzi maszyn, a także urządzeń, które wykorzystywane są w produkcji rolniczej. Specjaliści oceniają również ich stan techniczny, a także wykonują wszelkie niezbędne prace przy pojazdach samochodowych i ciągnikach rolniczych. Co ważne, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki obsługuje także nowoczesne rozwiązania odpowiadając za obsługę wszelkich urządzeń i systemów elektronicznych oraz nawigacyjnych.

Posiadanie tego typu uprawnień rolniczych pozwala absolwentom odpowiednich szkół podjąć pracę:

  • w pracowni projektowej maszyn oraz urządzeń do produkcji rolnej,
  • w warsztacie mechanicznym,
  • w pomieszczeniach produkcyjnych (np. halach czy szklarniach),
  • na otwartej przestrzeni (np. na polu lub w lesie).

Wielu aspirujących rolników zastanawia się także, czy trzeba mieć wykształcenie rolnicze, aby przejąć gospodarstwo rolne. Jak się okazuje, absolwenci wyżej wymienionych szkół mają takie prawo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Przekazanie gospodarstwa rolnego na dzieci a wymagania prawne”.

Kompetencje nauczyciela przedmiotów zawodowych z obszaru rolnego

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie techników z zakresu rolnictwa, coraz popularniejszym staje nie tylko kwestia tego, jak zdobyć wykształcenie rolnicze, ale również, jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel przedmiotów zawodowych, aby mógł uczyć aspirujących techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Mechanizacja rolnictwa – kto może jej nauczać?

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, w technikach oraz branżowych szkołach I oraz II stopnia mogą uczyć osoby, które ukończyły:

  • studia magisterskie na kierunku bądź specjalności zgodne z nauczanym przedmiotem oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne,
  • studia magisterskie na kierunku, którego efekty kształcenia obejmują treści nauczanego przedmiotu w zakresie wiedzy i umiejętności oraz posiadają pedagogiczne,
  • studia magisterskie na dowolnym kierunku oraz studia podyplomowe w obszarze nauczanego przedmiotu bądź prowadzonych zajęć, a także przygotowanie pedagogiczne.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczanie przedmiotów zawodowych – studia podyplomowe

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej bogatej ofercie kierunki kwalifikacyjne, które przygotowują do nauczania przedmiotów zawodowych. Jednym z nich są studia podyplomowe Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Mechanizacja rolnictwa – nauczanie przez pedagogów

Absolwenci, oprócz niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy z uczniami, uzyskują uprawnienia do nauczania przedmiotów w ramach zawodu Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Na studia mogą zapisać się osoby, które posiadają przygotowanie pedagogiczne. Jeśli słuchacz go nie posiada, uczelnia umożliwia równoległy zapis na dwa kierunki – w takim przypadku studia z zakresu przygotowania pedagogicznego są objęte 25% rabatem.