Nauczanie przedmiotów związanych z leśnictwem a kompetencje nauczycielskie

jak zostać leśniczym

Zaktualizowano dnia 16 września 2022

Lasy zajmują aż 30% całej powierzchni naszego kraju. Na terenie ponad 9 tysięcy hektarów znajdują się w głównej mierze publiczne lasy zarządzane przez Lasy Państwowe, a ich tereny z roku na rok się powiększają. Obszerna powierzchnia znajdująca się na terenie całej Polski generuje wiele miejsc pracy związanej z szeroko pojętym leśnictwem. Wielu uczniów podejmujących wybór odnośnie swojej przyszłości zastanawia się więc, jak zostać leśniczym. Okazuje się że, bardzo istotny jest wybór odpowiedniej szkoły ponadpodstawowej przygotowującej do pracy w tym zawodzie. Placówki te nieustannie poszukują nauczycieli o odpowiednich kompetencjach pozwalających kształcić uczniów w obszarze rolniczo-leśnym. Jak nauczyciele mogą w łatwy sposób mogą zdobyć kwalifikacje?

Ścieżki zawodowe dla uczniów po szkole o profilu leśnym

Czasy, w których pracę leśniczego podejmowały jedynie osoby pochodzące z rodzin, w których była to pewnego rodzaju tradycja, minęły bezpowrotnie. Z uwagi na dużą liczbę publicznych lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe, a także szerokie możliwości rozwoju ścieżki zawodowej, pracę w tym obszarze planują podjąć uczniowie z całej Polski. Szczególnie mowa tu o szkołach położonych w okolicy jednego z publicznych lasów, co dodatkowo zwiększa szanse na zdobycie perspektywicznego zatrudnienia w swoim regionie.

Jak zostać leśniczym i nie tylko?

Uczniowie upatrujący swoich szans w leśnictwie mogą podjąć kilka ścieżek zawodowych. Najpopularniejszym z nich jest leśnik, który musi posiadać wykształcenie leśne pozwalające pracować m.in. w Lasach Państwowych. Może pełnić on stanowisko referenta zajmującego się pracą biurową związaną z konkretnym działem gospodarki leśnej. Z kolei wybierając stanowisko specjalisty Służby Leśnej może wypełniać swoje obowiązki również zza biurka, jednak ma prawo do noszenia munduru oraz odpowiednich odznak. Popularnymi zawodami są również stanowiska leśniczego i podleśniczego, którzy odpowiadają za wydzieloną część lasu i swoje funkcje pełnią głównie w terenie.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Ile zarabia leśnik? Dodatkowa motywacja uczniów

Wiele osób nie tylko interesuje, jak zostać leśniczym, ale również wysokość jego pensji. Jak się okazuje, oprócz podjęcia stabilnego zatrudnienia i wielu możliwości rozwoju, uczniowie decydujący się podjąć naukę w szkołach o profilach leśnych mogą liczyć również na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Według badań przeprowadzonych przez serwis wynagrodzenia.pl na próbie ponad 50 leśniczych, średnia pensja wynosi od 4300 zł do 6700 zł netto za miesiąc pracy.

Jak zostać leśniczym? – wymagania

Aby móc jednak podjąć pracę w leśnictwie, należy spełnić kilka wymagań zawartych w Ustawie o lasach. Według aktualnych przepisów, pracę w Służbie Leśnej może podjąć osoba, która posiada:

  • obywatelstwo polskie,
  • pełne prawa cywilne i obywatelskie,
  • odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  • zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia oraz niekaralności.

Dodatkowo kandydat musi mieć ukończone 21 lat, cieszyć się nienaganną opinią i być zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu. 

jak zostać leśniczym

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych nauczycieli

Jak się więc okazuje, dla ucznia zainteresowanego podjęciem pracy jako strażnik leśny, wymagania nie będą stanowiły większego problemu, gdy będzie posiadał on odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Aspirujący leśnik może je zdobyć wybierając jedną ze szkół kształcących w tym obszarze. Z uwagi na rosnące zainteresowanie nauką w tym kierunku, placówki realizujące program z zakresu leśnictwa nieustannie poszerzają etaty dla nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje do nauczania tego typu przedmiotów.

Nauczyciele mogą w łatwy sposób poszerzyć swoje aktualne kompetencje wybierając studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach obszaru rolniczo-leśnego z ochroną środowiska ma charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że absolwenci nie tylko są przygotowani pod kątem praktycznym i merytorycznym do realizacji treści kształcenia przedmiotów zawodowych w ramach obszaru rolniczo-leśnego, ale zdobywają również uprawnienia do prowadzenia zajęć z tego zakresu.

Czy studia leśne są trudne? Nie z WSKZ

Wielu nauczycieli zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji nie tylko zastanawia się, czy studia leśne są trudne, ale również myśli nad wyborem wygodnej formy kształcenia. WSKZ oferuje realizację części teoretycznej bez wychodzenia z domu. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, która pozwala słuchaczowi zdobywać wiedzę w dowolnych dniach i o dowolnych porach – także w zaciszu swojego domu. Dzięki możliwości dostosowania tempa nauki do własnych potrzeb, bez trudu program studiów mogą opanować wszyscy słuchacze.