Zaktualizowano dnia 21 sierpnia 2023
Kręgosłup to najważniejszy element szkieletu człowieka i to od jego kondycji zależy nie tylko codzienne samopoczucie, ale również ryzyko rozwoju innych zaburzeń. Rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie leczenia i profilaktyki sprawia, że na nastawianie kręgosłupa decyduje się coraz więcej pacjentów cierpiących na różne dolegliwości. Jest to zabieg bezpieczny, ponieważ przeprowadza go specjalista w swoim fachu, czyli chiropraktyk. Co sprawia, że zainteresowanie jego usługami nieustannie rośnie?
Chiropraktyka – co to jest i kto się nią zajmuje?
Choć nastawianie kręgosłupa jest aktualnie powszechnym zabiegiem, wciąż błędnie utożsamiane jest przez niektóre osoby z paramedycznym kręgarstwem, a nawet szamaństwem. Nic bardziej mylnego, ponieważ chiropraktyka to jedna z dziedzin medycznych bazująca na holistycznym modelu opieki nad pacjentem.
Najbardziej znana jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie została stworzona i rozwijana do dziś jako pełnoprawna profesja medyczna. W naszym kraju praktykowana jest stosunkowo od niedawna, jednak w ostatnim czasie – z uwagi na rosnące zjawisko problemów z kręgosłupem coraz większej ilości osób – zainteresowanie usługami z tego zakresu stale rośnie. Profesja ta jest uregulowana prawnie pod kodem zawodu o numerze 323004.
Chiropraktyk – nie tylko nastawianie kręgosłupa
Chiropraktyk, czyli specjalista tej dziedziny zajmuje się udzielaniem świadczeń prozdrowotnych w obszarze analizy, mobilizacji i usprawniania aparatu ruchowego. Wykorzystuje w tym celu terapię manualną, czyli swoje dłonie, którymi koryguje ułożenia kręgów oraz stawów międzykręgowych. Choć nastawianie kręgów szyjnych jest jego głównym zadaniem, zakres obowiązków tego specjalisty jest znacznie szerszy i w swojej codziennej pracy:
- określa dysfunkcje aparatu ruchowego,
- przeprowadza wywiad z pacjentem oraz testy kliniczne mające na celu badanie kości, mięśni, stawów i interpretuje wyniki,
- analizuje zdjęcia rentgenowskie,
- przygotowuje pacjenta do zabiegu na specjalistycznym stole manipulacyjnym,
- odblokowuje zablokowane segmenty kręgosłupa oraz stawów.
ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO CHIROPRAKTYK REALIZUJĄC PODYPLOMOWE STUDIA ONLINE
Na czym polega praktyka chiropraktyczna?
Wiele osób zastanawia się nie tylko co to jest chiropraktyka, ale również czy chiropraktyka jest bezpieczna. Dzięki swojej obszernej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, technik manualnych i stanów patologicznych człowieka, chiropraktyk jest w stanie przeprowadzać zabiegi w sposób całkowicie bezpieczny, a jego świadczenia pozwalają znacznie poprawić komfort pacjentów uśmierzając dokuczliwy ból i ograniczenia ruchowe.
Udaje się to dzięki szerokim umiejętnościom chiropraktyka i jego praktyce bazującej na:
- manualnym nastawianiu bądź manipulacji kręgosłupa i innych stawów,
- zaawansowanym technikom manipulacyjnym, obejmującym badanie oraz leczenie całego szkieletu obwodowego oraz osiowego m.in. techniką blokowania bądź techniką zgięciowo-rozciągającą,
- diagnostyce obrazowej i badaniom laboratoryjnym, która pozwala na kompleksową ocenę kliniczną stanu pacjenta,
- poradnictwie żywieniowym,
- rehabilitacji ruchowej.
Chiropraktyk – na pomoc wielu grupom
Według statystyk około 70% dorosłych Polaków kiedykolwiek zmagała się z bólami kręgosłupa. I choć najczęściej problem dotyczy głównie osób po 40. roku życia, chiropraktyk pomaga także osobom młodszym. Większa świadomość społeczeństwa i ogólny trend dbania o własne zdrowie sprawia, że osoby nie czekają z dolegliwościami na rozwój poważniejszych schorzeń i decydują się na nastawianie kręgów szyjnych oraz inne zabiegi, którymi zajmuje się chiropraktyk.
Wpływa na to również szerszy dostęp do jego usług, ponieważ swoją ofertę rozwijają w tym kierunku:
- gabinety terapii manualnej,
- placówki badawcze,
- ośrodki kultury oraz profilaktyki zdrowia,
- gabinety odnowy biologicznej,
- sanatoria, spa i inne placówki.
Studia podyplomowe dla aspirującego chiropraktyka
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi związane z nastawianiem kręgów szyjnych, coraz więcej osób podejmuje decyzję o poprowadzeniu w tym kierunku swojej ścieżki zawodowej. Taką decyzję ułatwiają podjąć studia podyplomowe znajdujące się w bogatej ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, które w przystępnej formie online przygotowują merytorycznie i praktycznie specjalistów chiropraktyki.
Absolwenci kierunku Chiropraktyka w trakcie 3 semestrów zdobywają wiedzę niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków nie tylko w jednym z wyżej wymienionych miejsc, ale także do prowadzenia własnej praktyki.