Najpopularniejsze ścieżki kariery architekta krajobrazu

architekt krajobrazu studia online

Parki, ogrody czy okazałe place przed gmachami budynków mają za zadanie nie tylko spełniać swoje podstawowe funkcje, ale również cieszyć oko ich użytkowników. Podkreślenie różnorodności oraz utworzenie spójnej całości takiego obszaru nie jest jednak łatwym zadaniem. Zajmują się tym specjaliści, którzy poświęcają wiele lat nauki, a w swojej pracy korzystają z zasobów wiedzy wielu różnych dziedzin – od architektury i kulturoznawstwa, aż po socjologię czy ekologię. Z uwagi na coraz więcej terenów, które wymagają właściwego zagospodarowania, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z niezwykle perspektywicznym zawodem, jakim jest architekt krajobrazu studia podyplomowe okażą się świetnym wyborem.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu odpowiada za zagospodarowanie otoczenia człowieka wykorzystując w tym celu środowisko naturalne – roślinność, architekturę, rzeźbę terenu czy nawet elementy kultury danego obszaru. Jego praca polega na uatrakcyjnieniu terenu, a także stworzenie spójnej całości. Wymaga się więc od niego zarówno dobrego planowania, zmysłu estetyki, jak również odpowiedzialności za wykonanie wszystkich elementów wchodzących w skład projektu.

Swoją koncepcję architekt przedstawia w wielu szczegółowych planach związanych z:

  • doborem materiałów,
  • rozrysowaniem projektu zagospodarowania terenu,
  • kolorystyką,
  • wyborem roślin pod względem ich wielkości, koloru czy dostosowania ich do warunków atmosferycznych.

Architekt krajobrazu – co projektuje?

Specjalista w tej dziedzinie często bierze udział w rewaloryzacji krajobrazu miejskiego projektując parki, skwery, ogrody botaniczne czy punkty widokowe. Z jego usług korzystają także właściciele szpitali, centrów handlowych, szkół czy budynków administracji publicznej.

Bardzo często są to skomplikowane inwestycje, podczas których architekt współpracuje nie tylko z samymi klientami, ale przede wszystkim z innymi członkami zespołu projektowego – specjalistami z zakresu budownictwa czy ogrodnictwa.

architekt krajobrazu studia podyplomowe

Architekt krajobrazu studia to podstawa

Architekt krajobrazu jest więc specjalistą, który bierze udział przy wielu różnych projektach i przedsięwzięciach. Z tego powodu może poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w wielu różnych kierunkach. Zanim jednak to nastąpi, musi zdobyć niezbędną wiedzę potwierdzoną odpowiednimi kwalifikacjami. Poniżej znajdują się przykładowe ścieżki kariery architekta krajobrazu.

Ścieżka nr 1

Jedną z najpopularniejszych jest ścieżek jest wybór liceum o odpowiednim profilu, który wstępnie przygotuje z najważniejszych dziedzin wiedzy wykorzystywanych w pracy architekta. W procesie rekrutacji na studia wyższe najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi są:

  • biologia,
  • chemia,
  • geografia,
  • historia sztuki,
  • matematyka,
  • fizyka,
  • informatyka.

Następnie kandydat przystępuje do egzaminu wstępnego na studia wyższe z architektury krajobrazu, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku realizuje studia I oraz II stopnia z zakresu architektury krajobrazu.

Ścieżka nr 2

Inną popularną ścieżką jest wybór technikum o profilu technik ogrodnik, a następnie przystąpienie do matury oraz egzaminu wstępnego na studia z architektury krajobrazu. Taki profil również przygotowuje aspirujących projektantów do pracy i daje możliwość zapisu na studia Architektura krajobrazu.

Ścieżka nr 3

Osoby, które myślą o poprowadzeniu swojej kariery w tym kierunku mogą po szkole podstawowej wybrać również Branżową Szkołę I stopnia, a następnie II stopnia. Również taka ścieżka edukacyjna daje możliwość przystąpienia do matury z przedmiotów, które pozwolą podejść do egzaminu wstępnego i zapisać się na studia wyższe.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Architekt krajobrazu studia podyplomowe

Wszystkie wyżej wymienione ścieżki opisują sytuację, w której kandydat na architekta krajobrazu podejmuje właściwy wybór pod kątem kształcenia już po ukończeniu szkoły podstawowej. Wielu aspirujących architektów dostrzega w sobie chęć poprowadzenia swojej kariery zawodowej na późniejszym etapie. Jak się okazuje, dzięki ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, drzwi do kariery architektonicznej dla absolwentów innych szkół także stoją otworem.

Dla osób, które interesuje m.in. projektowanie ogrodów, studia podyplomowe Architektura krajobrazu są świetnym wyborem, aby zdobyć widzę i umiejętności pozwalające podjąć pracę m.in. w instytucjach planowania przestrzennego czy biurach planistyczno-urbanistycznych.