Lista miejsc zatrudnienia dla terapeuty pedagogicznego

terapia pedagogiczna studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2024

Jednym z największych problemów we współczesnym szkolnictwie jest skala zauważanych przez nauczycieli zaburzeń, które hamują bądź ograniczają rozwój psychofizyczny dzieci. Wieloletnie obserwacje badaczy uzasadniły konieczność prowadzenia działań terapeutycznych zarówno w obszarze procesu nauczania, jak i wychowania. Z tego powodu w ostatnich latach bardzo ważną rolę pełni specjalista terapii pedagogicznej udzielający pomocy dzieciom, które napotykają różnego rodzaju trudności w realizacji edukacyjnych wymagań szkoły. Szeroki zakres umiejętności umożliwia mu poprowadzenie ścieżki zawodowej w wielu różnych kierunkach. Osobom zainteresowanym podjęciem pracy w perspektywicznym obszarze, jaką jest terapia pedagogiczna studia podyplomowe pozwolą zdobyć wymaganą wiedzę, umiejętności, a także kwalifikacje.

[logoshowcase cat_id=”8176″ center_mode=”true” slides_column=”3″ arrows=”false” dots=”false” speed=”1000″ autoplay=”true”
autoplay_interval=”4000″ show_title=”false” image_size=”large”]

Czym jest diagnoza i terapia pedagogiczna?

Rozpoznanie potencjału

Diagnoza pedagogiczna to specjalistyczne działania, które mają na celu zidentyfikować indywidualny potencjał edukacyjny ucznia, a także przyczyny jego sukcesów lub wszelkich niepowodzeń w szkole. Dzięki diagnozie można rozpoznać również nieprawidłowości pod względem zachowania oraz rozwoju ucznia, a także dobrać odpowiednie metody dla jego dalszej edukacji. Tego typu działania umożliwiają określić także poziom wiedzy oraz umiejętności ucznia w porównaniu do programowych wymagań, jakie obowiązują na konkretnym etapie nauki. Diagnozę pedagogiczną opiera się na dokładnej analizie przyczyn trudności w uczeniu się konkretnych przedmiotów, a także wskazaniu, jaki jest powód tego typu trudności.

terapia pedagogiczna studia podyplomowe

Odpowiednie działanie

Po odpowiednim rozpoznaniu i wykryciu pewnych nieprawidłowości, terapeuta pedagogiczny ma za zadanie usunąć przyczyny oraz objawy ograniczające edukacji ucznia. Ważnym aspektem jest terapia pedagogiczna, czyli specjalne działania, które eliminują niepowodzenia szkolne. Terapeuta ma za zadanie zmienić postawę ucznia, poprawić jego motywację do nauki, co w efekcie powinno objawiać się poprawą umiejętności w zakresie podstawowych czynności. Terapeuta może uzyskać takie efekty stosując działania stymulacyjno-usprawniające oraz korekcyjno-kompensacyjne prowadzone również we współpracy z rodzicami dziecka oraz nauczycielami. Głównym zadaniem terapii jest usprawnianie oraz pobudzanie psychomotorycznych funkcji, które mają duży wpływ podczas nabywania umiejętności pisania oraz czytania.

Diagnoza i terapia pedagogiczna – kwalifikacje wymagane do pracy

Aby pełnić funkcję nauczyciela terapeuty pedagogicznego w przedszkolach, szkołach oraz placówkach, należy:

  • ukończyć studia wyższe z obszaru terapii pedagogicznej na poziomie, który jest wymagany do pełnienia funkcji nauczyciela w danym typie szkoły albo placówki oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne lub
  • ukończyć studia wyższe na poziomie, który jest wymagany do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły bądź placówki oraz studia I stopnia bądź studia podyplomowe w zakresie terapii pedagogicznej oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Terapia pedagogiczna studia podyplomowe – zdobądź niezbędne kwalifikacje

Diagnozę i terapię pedagogiczną mogą prowadzić więc nauczyciele, którzy nie ukończyli studiów wyższych z zakresu terapii pedagogicznej, lecz aspirują do poszerzenia swoich kompetencji zawodowych. W tym celu Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła studia podyplomowe Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna o charakterze kwalifikacyjnym. Absolwenci kierunku uzyskują uprawnienia do pracy jako nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej oraz pedagog specjalny.

W trakcie realizacji programu zgodnego ze standardem wg rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, słuchacze zdobędą wiedzę m.in. z zakresu:

  • dydaktyki i pedagogiki specjalnej,
  • diagnostyki psychopedagogicznej i diagnozy pedagogicznej,
  • organizacji procesu terapeutycznego,
  • metodyki zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych z uczniami o różnych zaburzeniach i stopniach niepełnosprawności.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Terapeuta pedagogiczny – gdzie i w jakim charakterze może pracować?

Na studia zapisać się mogą zarówno absolwenci studiów pedagogicznych, jak również nauczyciele wszystkich szczebli edukacyjnych, a także psycholodzy, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Poszerzyć swoje kompetencje zawodowe mogą również pracownicy placówek edukacyjnych, terapeutycznych, leczniczych i opiekuńczych.

Osoba posiadająca kwalifikacje z tego zakresu może pracować w:

  • przedszkolach,
  • szkołach,
  • szkołach specjalnych,
  • oddziałach integracyjnych,
  • instytucjach, placówkach i podmiotach, które działają na rzecz rodziny, młodzieży oraz dzieci.