Zaktualizowano dnia 22 września 2022
Zdobycie tytułu zawodowego licencjata ma duże znaczenie na współczesnym rynku pracy, szczególnie w przypadku kierunków administracyjnych i pedagogicznych. Podjęcie zatrudnienia w tych sektorach wymaga od kandydata specjalistycznej i wszechstronnej wiedzy. Dlatego też decyzja o wyborze uczelni i odpowiedniego trybu studiów nie pozostaje bez znaczenia. Współczesny rynek edukacyjny oferuje możliwość podjęcia nauki online, dzięki której student zdobędzie niezbędne umiejętności w nowoczesny sposób, dostosowując czas nauki do swoich potrzeb.
Czy dyplom po licencjacie online ma taką samą wartość jak po studiach stacjonarnych?
Chociaż kształcenie na odległość nie jest niczym nowym, to studiowanie online nadal może wzbudzać obawy związane z rzetelnością nauczania i wiarygodnością dokumentów potwierdzających zdobytą wiedzę. Zupełnie niepotrzebnie! Nie musisz martwić się o autentyczność dyplomu, ponieważ jest on uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.
Absolwent, który ukończył studia licencjackie online i uzyskał wymaganą ilość punktów ECTS, otrzymuje odpowiedni tytuł zawodowy (licencjat) i potwierdzający to dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych. Dokument ten zawiera informacje określające ukończone studia (nazwa kierunku i specjalizacji); dane studenta (imiona i nazwisko, data i miejsce urodzenia) oraz wynik ukończenia studiów i uzyskany tytuł zawodowy licencjata. Całość opatrzona jest oficjalną pieczęcią uczelni zawierającą godło, a także pieczęcią i podpisem rektora lub osoby upoważnionej
Rosnąca popularność studiów online
Nie da się ukryć, że nieoczekiwany wybuch pandemii COVID-19 wpłynął na wiele sfer naszego życia, a w tym na proces edukacji uczniów i studentów. Każdy z nas tymczasowo utracił możliwość uczęszczania do miejsc publicznych, co było jednym ze sposobów zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa.
W związku z tym zaczęto wykorzystywać i doskonalić metody i narzędzia umożliwiające naukę zdalną, określaną także jako: e-learning, studiowanie online, uczenie się na odległość. Stworzone rozwiązania pozwalające na kontynuację kształcenia pokazały, jak wiele plusów niosą ze sobą, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.
Nasza uczelnia wykorzystuje najnowsze możliwości narzędzi e-learningowe, dzięki czemu stale rozwija swoją ofertę. Tym samym dopasowuje się do wymagań współczesnej gospodarki cyfrowej, która bazuje na wykorzystaniu nowych technologii i internetu. Dlatego też mitem jest, że studiowanie zdalne nie daje tak wysokiej jakości kształcenia jak kształcenie stacjonarne. Wykładowcy i inni specjaliści zatrudnieni na uczelni dbają o to, by zdobywanie licencjatu online było dopasowane do Twojego trybu życia, nie tracąc przy tym odpowiedniego poziomu kształcenia.
Korzyści podjęcia studiów licencjackich online
Wskazanie zalet wyboru licencjatu online pozwoli ukazać pewne mity, które krążą wokół tematu studiów zdalnych. Po pierwsze można spotkać się z opinią, że podczas nauki na odległość nie przerabia się całego programu założonego dla danego kierunku – nie jest to prawdą. Studia online stworzone są w taki sposób, by każdy mógł zdobyć kompletną wiedzę potrzebną do podjęcia pracy zawodowej. Jednak samodzielne zarządzanie godzinami nauki, wymaga od studenta zaangażowania i rzetelnego podejścia, bez względu na tryb, w jakim się studiuje.
Studia niestacjonarne i zdalne przeznaczone są jedynie dla osób, które pracują – to kolejny mit, który można usłyszeć wśród społeczeństwa. Każdy student, który pragnie podjąć naukę na odległość, ma prawo rozpocząć licencjat online. Faktycznie, jego elastyczna forma jest dużym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla tych, którzy muszą połączyć studiowanie z pracą, ale zaoszczędzony na dojazdach czas można wykorzystać na to, co tylko się chce. Dodatkowo wiąże się to z brakiem konieczności przeprowadzki wymuszonej podjęciem studiów, a tym samym kosztów: wynajmu, rachunków, biletów, paliwa.
Faktem jest, że nauka online jest mniej stresująca – student nie musi martwić się limitem nieobecności, konsekwencjami spóźnień, czy też potrzebą zapoznawania się z nowym miejscem, jakim jest uczelnia i okolica. Jest to istotne szczególnie w przypadku osób, dla których nieznane środowisko lub prezentacje publiczne stanowią dyskomfort. Jednak mimo to student nie jest pozostawiony sam sobie, ma możliwość kontaktowania się z wykładowcami i pracownikami szkoły wyższej za pośrednictwem platformy e-learningowej, telefonicznie, a gdy wymaga tego sytuacja – stacjonarnie w siedzibie uczelni.
Dlatego też, zanim uwierzy się w mity dotyczące nauki zdalnej, warto zweryfikować podawane informacje na stronie szkoły wyższej. Studia online są odpowiednim sposobem na zdobycie tytułu licencjata w legalny i kompleksowy sposób.