Które kierunki warto wybrać w ramach dofinansowania do studiów dla pracowników oświaty?

dofinansowania do studiów podyplomowych

Zaktualizowano dnia 9 stycznia 2023

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) jest częścią Funduszu Pracy, którego zadaniem jest obsługa dotacji oświatowych, które mają na celu umożliwienie dostępu do nauczania ustawicznego dla pracowników oraz pracodawców. Dofinansowanie do studiów to rozwiązanie, które wspiera pracowników i pracodawców na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. 

Jak wysokie może być dofinansowanie dla nowych firm?

Dofinansowanie dla nowych firm może wynieść tyle samo, co dla przedsiębiorstw, które są na rynku już długo. Czas działalności nie jest wyznacznikiem tego, czy otrzyma się dotację. Warunkiem jest zatrudnienie minimum jednego pracownika na umowę o pracę. 

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 100% dofinansowania od KFS, a pozostałe przedsiębiorstwa (małe, średnie i duże) – do 80% kosztów pokrycia kształcenia ustawicznego. Z tym że kwota ta nie może wynieść więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika. Należy podkreślić, że wartość dofinansowania dla firm i szkół wynosi od 3000 zł do 20000 zł. Dzięki temu pracownik może realizować nawet kilka kierunków studiów jednocześnie.

Jaki kierunek należy wybrać, aby otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe?

Nie ma wybranego jednego, konkretnego kierunku, który daje gwarancje otrzymaniadofinansowania do studiów podyplomowych. Istnieje różnorodność w wyborze, jednak należy zwrócić uwagę na kilka czynników. 

Przede wszystkim kierunek ten powinien być zgodny z wykonywanym zawodem. Na przykładzie nauczyciela chodzi o to, aby uzyskał on uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu. Ponadto ważne jest, żeby kierunek ten dotyczył stanowiska, na które jest zapotrzebowanie w miejscu pracy, dzięki temu po studiach pracodawca będzie miał dostęp do wykwalifikowanego pracownika, a ten z kolei – zapewniony etat.

Czy nauczyciel może wybrać sobie kierunek studiów?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest opracowany tak, że to pracodawca wypełnia formularz zgłoszeniowy i zaznacza kierunek w celu otrzymania dofinansowania do studiów podyplomowych wybranych dla pracownika. Oczywiście nie oznacza to, że dzieje się to bez wiedzy i zgody nauczyciela. Jednak rozmowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem oświatowym prowadzone są we własnym zakresie.

baner: dofinansowanie dla osób pracujących

Może zdarzyć się, że pulę kierunków, na jakie można otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe, określa urząd pracy. Wyznaczone są one wtedy na podstawie raportu „Barometr zawodów 2022”, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w celu analizowania sytuacji w poszczególnych branżach i wykrywania zawodów deficytowych. W przypadku pracowników oświaty są nauczyciele kształcenia zawodowego i praktycznej nauki zawodu.

Co należy zrobić, aby dostać dofinansowanie do studiów podyplomowych?

Złożenie odpowiednich dokumentów to gówna czynność, jaką należy zrobić, aby dostać dofinansowanie do studiów podyplomowych z urzędu pracy. Specjaliści, rozpatrując wniosek, zwracają uwagę na motywacje, jaką kieruje się pracodawca przy wyborze kierunku kształcenia.

W związku z tym należy umieścić informacje np. o tym, że dotacja umożliwia zdobycie umiejętności wpływających na pozostanie danej osoby w zatrudnieniu. Natomiast nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych powinni dołączyć do wniosku oświadczenie, że planowane kształcenie jest traktowane jako szkolenie branżowe.