Zaktualizowano dnia 22 listopada 2021
Jednym ze zmysłów, które posiada człowiek jest słuch. Dzięki niemu nie tylko możemy słyszeć naszego rozmówcę, śpiew ptaków czy piękną melodię, ale także słyszeć samego siebie i odpowiednio się wypowiadać. Niestety, wraz z wiekiem nasilają się różnego rodzaju schorzenia aparatu słuchowego, prowadzące do pogorszenia słuchu, a nawet całkowitej jego utraty. Osobom niedosłyszącym lub niesłyszącym towarzyszy najczęściej również wada wymowy, ponieważ nie mogą dobrze słyszeć samych siebie, przez co pojawiają się różnego rodzaju trudności językowe. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można jednak tę sytuację poprawić. Kto to jest surdologopeda i czym się zajmuje?
Problemy z wymową nie dotyczą tylko osób borykających się z problemami aparatu mowy – języka czy szczęki. To, w jaki sposób mówimy zależy także od naszego słuchu. Zależność jest prosta – tym łatwiej jest nam mówić poprawnie, z odpowiednią głośnością i dykcją, im lepiej słyszymy samych siebie. Niestety osoby, których dotykają schorzenia słuchu nie tylko mają problemy z odbieraniem dźwięków ze świata zewnętrznego, ale także mają trudności z poprawnym wysławianiem się. Nie jest jednak tak, że nie da się tego w pewien sposób zniwelować – w takich przypadkach niezwykle ważną pomoc niesie surdologopeda.
Surdologopeda – kto to?
Jest on specjalistą, który pracuje z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem bądź – jeśli to niemożliwe – z jego opiekunem/współmałżonkiem/partnerem i przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. Na podstawie tych dwóch podstawowych aspektów może następnie opracować plan rehabilitacji mowy, a także dobrać odpowiednie ćwiczenia. Surdologopeda informuje o ewentualnych trudnościach, jakie w trakcie terapii może napotkać pacjent, a także określa czas trwania rehabilitacji.
Pacjenci podczas leczenia wykonują szereg ćwiczeń – zarówno oddechowych, jak i słuchowych. Uczą się również znaczenia poszczególnych słów lub prostych zdań. Surdologopeda odgrywa także istotną rolę w nauce pisania oraz czytania osób niedosłyszących. Specjaliści tej dziedziny bardzo często współpracują z lekarzem laryngologiem oraz logopedą.
Sudrologopedia – czym się zajmuje?
Surdologopedia jest działem logopedii, który pomaga:
- usunąć zaburzenia głosu,
- usunąć trudności w pisaniu i czytaniu,
- nauczać i kształtować mowę w wypadku jej utraty lub braku.
Surdologopedia ma za zadanie:
- wychowywać i rozwijać różne sposoby komunikacji – w tym umiejętności odbierania i nadawania tekstów słownych, sygnalizacyjnych i pisemnych osób z wadą słuchu,
- kształtować mowę i dbać o jej najlepszy rozwój pod kątem leksykalnym, fonetycznym i gramatycznym,
- doskonalić wyrazistość wypowiedzi oraz rozumienie tekstów przez osoby głuche,
- eliminować zachowania, które zakłócają proces komunikacji,
- kształtować wszechstronny i zintegrowany rozwój psychomotoryczny,
- ustalać i weryfikować kompleksową diagnozę.
Surdologopedia Studia podyplomowe
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności w tym zakresie, coraz więcej osób myśli o podjęciu pracy w charakterze surdologopedy. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego w swojej ofercie posiada studia podyplomowe na kierunku Surdologopedia, które umożliwią zdobyć logopedom wiedzę i umiejętności z tej dziedziny i tym samym poszerzyć swoje kompetencje. Na kierunek ten mogą zapisać się logopedzi, którzy ukończyli Pomagisterskie Studia Logopedyczne w wymiarze 600 godzin lub 5-letnie studia magisterskie na specjalności logopedycznej.
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to uczelnia z tradycjami i bogatą ofertą edukacyjną. Od 20 lat umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie przestrzegając wszelkich norm i standardów w procesie nauczania. Wieloletnie doświadczenie i nieustanna obserwacja trendów rynku pracy pozwala WSKZ na rozwój swojej oferty o kolejne, perspektywiczne studia podyplomowe. Idąc z duchem czasu, uczelnia umożliwia realizację studiów Surdologopedia za pośrednictwem efektywnej platformy e-learningowej. Oznacza to, że słuchacze mogą zdobyć dyplom bez wychodzenia z domu. Więcej o studiach online przeczytasz w artykule „Jak wyglądają studia online?”.