Zaktualizowano dnia 18 marca 2024
Żyjemy w czasach, w których ogromne znaczenie w osiągnięciu szeroko pojętego sukcesu ma rozwój osobisty i zawodowy. Dynamiczne zmiany ekonomiczno-społeczne sprawiły, coraz więcej osób poszukuje wsparcia w osiąganiu swoich celów – szczególnie na odpowiedzialnych stanowiskach menedżerskich. Zauważając rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, coraz więcej osób chce zdobyć przygotowanie do pracy w tej bardzo szybko rozwijającej się branży. Jak zostać coachem? Poznaj dwie drogi, które pozwolą Ci podjąć zatrudnienie w zawodzie.
Co to jest coaching?
Pierwsze definicje coachingu pojawiły się literaturze naukowej na początku lat 90. i w dużym skrócie traktowały coaching jako proces nauczania, który ma na celu natychmiastową poprawę wyników, a także rozwoju poprzez formę instrukcji lub tutoringu. Z biegiem lat definicja ewoluowała – co to jest coaching w świetle aktualnych źródeł?
Otóż coaching dziś definiuje się jako wieloetapowy proces rozwoju związany m.in. z doskonaleniem kompetencji zawodowych bądź osobistych w obszarze, który chce rozwijać klient. Poprzez interaktywny proces, coach wspiera go w osiągnięciu konkretnych celów poprzez rozwój jego umiejętności, potencjału i świadomości.
Jak zostać coachem motywacyjnym? – bardzo ważny charakter
Coaching stał się profesjonalną działalnością, w której specjaliści oferują usługi wsparcia osobistego i zawodowego. Trener musi wzbudzać w swoim kliencie nie tylko zaufanie, ale być autorytetem i przykładem w podejściu do aspektów, nad którymi pracuje. Niezwykle ważną rolę w pracy coacha odgrywają naturalne predyspozycje oraz charakter.
Osoby, które zastanawiają się, jak zostać coachem motywacyjnym, muszą mieć świadomość, że powinien być on inspirującym przywódcą dla klienta, który odznacza się:
- komunikatywnością,
- otwartością,
- empatią,
- umiejętnością słuchania,
- pozytywnym podejściem.
Coachowie bardzo często prowadzą własną działalność, dlatego niezbędne okażą się również cechy przydatne do zarządzania własnym biznesem – na czele z konsekwencją i świetną organizacją.
Jak zostać coachem biznesowym? – podstawowe zadania
Istnieje kilka rodzajów coachingu – m.in. sportowy, życiowy czy biznesowy, który bez wątpienia cieszy się w ostatnim czasie największym zainteresowaniem klientów. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie na stanowiskach decyzyjnych i menedżerskich pracownicy mierzą się z dużymi wyzwaniami i coraz większą konkurencją.
Praca coacha biznesowego polega m.in. na pomocy klientowi w zakresie:
- zrozumienia aktualnej sytuacji biznesowej i identyfikacji dobrych oraz słabych stron,
- ustalenia jasnych i osiągalnych celów,
- rozwijaniu umiejętności przywódczych, delegowania zadań czy zarządzania zespołem,
- podejmowania decyzji.
Coaching – jak zacząć? Podstawą wykształcenie
Jak widać, praca coacha może mieć bezpośredni wpływ nie tylko na zarządzanie, ale również zachowanie klienta. Aby nie przyczynić się do niekorzystnych zmian, kluczowe jest wykształcenie, które wyposaża coacha w teoretyczną i praktyczną wiedzę oraz techniki dotyczące rozwoju osobistego. Edukacja umożliwia rozpoznanie i zrozumienie potrzeb klientów, a także podjęcie skutecznych i bezpiecznych działań. Istnieją dwie ścieżki do zdobycia wykształcenia niezbędnego do pracy w zawodzie.
Coaching – jak zacząć? Studia licencjackie
Branża związana z rozwojem osobistym, a także świadomość społeczeństwa w tym zakresie rozwinęła się na tyle, że ogromne możliwości zawodowe dostrzegają w coachingu już absolwenci szkół średnich. Możliwość zdobycia przygotowania do pracy na tak wczesnym etapie edukacji możliwe jest m.in. dzięki rozbudowanej ofercie naszej Uczelni, która stworzyła „Coaching i mediacje” jako specjalność w obrębie kierunku „Psychologia I stopnia„.
Jeśli dostrzegacie w sobie potencjał do pracy jako coach i chcecie po egzaminach maturalnych podjąć studia, dzięki którym znacznie rozwiniecie swoje kompetencje przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – „Coaching i mediacje” to świetny wybór. W trakcie nauki poznacie zagadnienia dotyczące stricte psychologii, jak również te związane m.in. z:
- negocjacjami i mediacjami,
- technikami wywierania wpływu,
- mentoringiem i coachingiem,
- mechanizmami regulacyjnymi zachowania,
- komunikowaniem się w obliczu konfliktów interpersonalnych.
Jak zostać coachem po innych studiach?
Jeśli chcecie dostosować się do zmian na rynku pracy i aktualnych trendów, możecie wzmocnić swoją pozycję zawodową również po innych studiach, które umożliwiają coraz popularniejsze w ostatnim czasie przebranżowienie.
Zapisz się na studia podyplomowe „Coaching z elementami psychologii„, które przygotowują słuchaczy do prowadzenia sesji oraz procesów coachingu. Dzięki wiedzy zdobytej w trakcie nauki wzbogacicie swój warsztat o techniki coachingowe, a także uzupełnicie wiedzę psychologiczną, która jest niezbędna do efektywnego wspierania ludzi w ich rozwoju.
Istnieją dwie sprawdzone i skuteczne drogi, dzięki którym niezbędne przygotowanie do pracy jako coach. Studia licencjackie to świetny sposób na zbudowanie doświadczenia i własnej marki już po ukończeniu szkoły średniej. Z kolei studia podyplomowe okażą się skutecznym rozwiązaniem na coraz popularniejsze przebranżowienie.