Kto może uczyć etyki?

Kto może uczyć etyki?

Zaktualizowano dnia 14 lutego 2022

Zgodnie z planami Ministerstwa Edukacji i Nauki, w niedalekiej przyszłości religia oraz etyka będą przedmiotami obowiązkowymi. Oznacza to, że nie będzie dochodzić do sytuacji, w której uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii nie chodzą także na etykę. Aktualnie etyka jest przedmiotem organizowanym dla minimum 7-osobowej grupy uczniów. W przeciwnym razie dyrektor musi z organizować zajęcia w grupie międzyklasowej, a jeśli nie znajdzie się tylu chętnych – w grupie międzyszkolnej. W ostatnim czasie coraz więcej uczniów oraz rodziców uczniów zgłasza chęć uczestnictwa na zajęciach etyki. Taki stan rzeczy, wraz z planowanym wprowadzeniem etyki jako przedmiotu obowiązkowego sprawia, że coraz bardziej pożądane będą kwalifikacje do nauczania etyki w szkole. Kto może uczyć etyki i czego naucza ten przedmiot?

Co to jest etyka w szkole podstawowej?

Etyka to nieobowiązkowy przedmiot szkolny, który pojawia w planie lekcji uczniów klas IV – VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych. Etyka w szkole podstawowej ma za zadanie pobudzać i rozwijać refleksyjność oraz wrażliwość ucznia, a także kształtować postawy związane z otwartością, szacunkiem czy odpowiedzialnością. Nauczyciel ma za zadanie organizować takie sytuacje edukacyjne, żeby umożliwić uczniom wyrażenie swojej naturalnej ciekawości. Uczniowie powinni angażować się w rozważania na temat moralności, a także żeby byli zaangażowani w działania na rzecz innych.

Co to jest etyka w szkole ponadpodstawowej?

W szkołach ponadpodstawowych etyka jest przedmiotem, który stara się respektować charakter etyki będący dyscypliną filozoficzną o wielowiekowej i ugruntowanej tradycji oraz bogatym dorobku teoretycznym. Podstawa programowa zawiera w głównej mierze praktyczne aspekty etyki z uzupełnieniem o teorię. Umiejętne połączenie tych aspektów pozwoli rozwijać podstawową dla procesu kształcenia umiejętność myślenia, którego istotą jest ciągła interakcja pomiędzy teoretyzowaniem, a działaniem. W szkołach ponadpodstawowych ma charakter praktyczno-wychowawczy (kształtujący rozwój moralny, tożsamość, podmiotowość) oraz teoretyczno-filozoficzny, do którego zalicza się wiedzę o etyce, tworzenie wypowiedzi z akcentem na poprawność uzasadnień i samokształcenie.

Kto może uczyć etyki w szkole?

Z roku na rok zainteresowanie przedmiotem, jakim jest etyka, stale rośnie. Podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów, również w tym przypadku osoby aspirujące do nauczania etyki muszą zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Są one ujęte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, według którego kwalifikacje do nauczania etyki w szkole posiada osoba, która:

  • ukończyła studia drugiego stopnia bądź jednolite studia magisterskie, na kierunku, który jest zgodny z prowadzonymi zajęciami lub nauczanym przedmiotem, a także posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • ukończyła studia drugiego stopnia bądź jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty kształcenia obejmują treści prowadzonych zajęć bądź nauczanego przedmiotu, a także posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • ukończyła studia drugiego stopnia bądź jednolite studia magisterskie na dowolnym kierunku studiów oraz zrealizowała studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć lub nauczanego przedmiotu, a także posiada przygotowanie pedagogiczne.

W przypadku kierunku Nauczanie etyki i filozofii, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wymaga ukończenia studiów I stopnia na dowolnej specjalizacji oraz przygotowania pedagogicznego.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia Nauczanie etyki online

Z powyższych wymogów wynika, że nauczyciele, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne i chcą nauczać etyki w szkole, powinni zrealizować studia podyplomowe na kierunku Nauczanie etyki i filozofii oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

W przypadku osób, które ukończyły studia wyższe na kierunku niezwiązanym z etyką i nie posiadają przygotowania pedagogicznego, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje realizację zarówno studiów związanych z nauczaniem etyki w szkole, jak również przygotowania pedagogicznego. Zapisując się równolegle na dwa przedmioty słuchacz otrzymuje rabat w wysokości 25% na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie Studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli.