Jakie studia wybrać na drugim stopniu kształcenia?

jakie studia wybrać na 2 stopniu

Wybór kierunku studiów odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście rozwoju zawodowego. Osoby, które już od szkoły podstawowej mają sprecyzowane plany odnośnie swojej przyszłości, podejmują odpowiednie kroki w wyborze szkoły średniej i przedmiotów maturalnych odpowiednio wcześniej, aby uzyskać wyniki wymagane podczas rekrutacji na wymarzony kierunek. Nad tym, jakie studia wybrać, zastanawiają się jednak nie tylko absolwenci szkół ponadpodstawowych, ale również osoby, które ukończyły studia I stopnia. Stoją one nie tylko przed dylematem dotyczącym kontynuacji nauki na drugim stopniu kształcenia, ale również przed wyborem odpowiedniego kierunku.

Jakie studia wybrać? Dylemat wielu uczniów

W polskim systemie kształcenia obowiązek edukacji trwa do momentu ukończenia przez ucznia 18. roku życia. Do tego czasu uczeń uczęszcza najpierw do szkoły podstawowej, a następnie dokonuje wyboru pomiędzy 4-letnim liceum, 5-letnim technikum oraz 3-letnią szkołą branżową I stopnia.

Po ukończeniu tego stopnia edukacyjnego uczeń podejmuje decyzję odnośnie swojej przyszłości. I choć może od razu podjąć pracę w zawodzie na pełen etat bez kontynuacji nauki, wielu uczniów decyduje się na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności wybierając studia wyższe. Decyzję na temat tego, jakie studia wybrać, uczniowie podejmują najczęściej poprzez analizę swoich lat spędzonych w szkole ponadpodstawowej.

jakie studia wybrać na 2 stopniu?

Jedni upewniają się, co do trafności swojego wyboru i wybierają studia wyższe związane z profilem klasy szkoły średniej. Druga grupa – o ile spełni kryteria i wymogi przyjmowania na wybrany kierunek studiów – może zmienić swoją ścieżkę i wybrać studia wyższe przygotowujące do pracy w innym zawodzie.

Studia magisterskie – kolejny etap edukacji

W zależności od wybranego kierunku, I stopień studiów oznacza naukę trwającą 3 lata (w przypadku studiów licencjackich) lub 3,5 roku (gdy student wybierze kierunek studiów inżynierskich). Studenci mogą wybrać również jednolite studia magisterskie trwające 5 lat, jeśli zdecydują się zapisać na:

  • studia lekarskie lub lekarsko-dentystyczne,
  • analitykę medyczną,
  • farmację,
  • fizjoterapię,
  • weterynarię,
  • prawo oraz prawo kanoniczne.

Oprócz kilku wyjątków (np. psychologii, teologii, grafiki czy malarstwa), w których również dopuszcza się realizację kierunków jako jednolite studia magisterskie, studenci w celu kontynuacji nauki mogą wybrać studia magisterskie.

Ile trwają studia 2 stopnia i jakie są najpopularniejsze kierunki studiów magisterskich?

Program studiów magisterskich trwa najczęściej 2 lata, a absolwenci zdobywają dyplom oraz tytuł zawodowy magistra. Na studia mogą zapisać się osoby, które ukończyły studia I stopnia bądź jednolite studia magisterskie. Ukończenie II stopnia studiów umożliwia także kontynuację nauki i podjęcie studiów doktoranckich.

Do najpopularniejszych kierunków studiów magisterskich od wielu lat zalicza się m.in.:

  • zarządzanie,
  • pedagogikę,
  • administrację,
  • ekonomię,
  • informatykę.

To, jakie studia wybierze osoba, która chce kontynuować naukę na studiach magisterskich, zależy od wielu różnych czynników. Są to osobiste preferencje poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej, zainteresowania, cele dotyczące pełnionej funkcji czy ukończony kierunek studiów I stopnia. Na niektóre studia magisterskie przyjmowani są kandydaci, którzy ukończyli ten sam kierunek na I stopniu studiów, jednak istnieje wiele kierunków dostępnych również dla studentów innych obszarów.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Studia online magisterskie – kontynuuj naukę w dogodnej formie

Jeszcze do niedawna absolwenci studiów I stopnia porzucali plany kontynuacji nauki na studiach magisterskich ze względu na coraz większą ilość obowiązków i mniejszą ilość czasu, jaką można poświęcić na dalsze kształcenie. Nauka w stacjonarnym trybie znacznie ogranicza podjęcie pracy na pełen etat, a studia zaoczne wymagają dyspozycyjności w weekendy.

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych narzędzi umożliwiających naukę z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu, decyzję o kontynuowaniu nauki pomagają podjąć studia magisterskie online. Dzięki dogodnej formie realizacji programu studiów, studenci mogą w łatwy sposób pogodzić naukę z innymi obowiązkami czy pracą, a także zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku standardowego trybu nauki.