Jakie są metody arteterapii?

Jakie są metody arteterapii?

Zaktualizowano dnia 29 listopada 2021

Chyba każdy posiada w sobie choć cząstkę artystycznej duszy. Sztuka pozwala wyrazić swoje emocje, ukazać własne umiejętności, a także bardzo wiele komunikuje o nas samych. Nie bez powodu z zajęciami artystycznymi możemy zetknąć się już w przedszkolu – wpływają one bardzo pozytywnie na wyobraźnię, uczą pierwszych kroków w kwestii estetyki, a także wspomagają ogólny rozwój. Jak się okazuje, zajęcia takie jak taniec, śpiew, malarstwo, rzeźba czy inne aktywności artystyczne, bardzo korzystnie wpływają również podczas leczenia zarówno zaburzeń fizycznych, jak i psychicznych. Jakie są metody arteterapii i komu ona pomaga?

Arteterapia – co to jest?

Według słownika PWN, arteterapia (nazywana również terapią zajęciową) jest formą terapii, która jest wykorzystywana szczególnie w leczeniach psychiatrycznych. Opiera się na uczestniczeniu chorych osób w różnego rodzaju formach zorganizowanej i celowej aktywności o twórczym, wytwórczym bądź odtwórczym charakterze.

Pozytywne aspekty zajęć artystycznych dostrzeżono już wiele wieków temu, a w naszym kraju metodę tę wykorzystywali w XX. w. prof. Stefan Szuman – pedagog i etyk, a także prof. Julian Aleksandrowicz, który jako onkolog wprowadzał zajęcia artystyczne w celu uzupełnienia klasycznych metod kuracji.

Cele arteterapii

Dlaczego zajęcia artystyczne tak pozytywnie wpływają na proces leczenia wielu schorzeń? Wszystko za sprawą pewnego rodzaju wyzwolenia, jakie towarzyszy człowiekowi podczas wykonywania różnych zajęć artystycznych. Można dać upust nagromadzonym emocjom – szczególnie tym negatywnym – co przekłada się na zmniejszenie napięcia nerwowego. Dzięki temu pacjent nie tylko doświadcza wielu pozytywnych bodźców oraz emocji, ale również zyskuje sporą pewność siebie, której najczęściej nie doświadcza na co dzień.

Arteterapia działa w sposób świadomy i nieświadomy. Nieświadomy aspekt polega na tym, że przykładowo pacjent, który zdecydował się na arteterapię, która ma problem ze zbudowaniem zdrowej i normalnej relacji w swoim związku, może zdać sobie sprawę, że źródłem jego problemów są wydarzenia z dzieciństwa. Świadomy aspekt pozwala odkryć ukryte talenty, zwiększyć wiarę we własne możliwości, a także zmienić perspektywę na wiele rzeczy – w tym sposób myślenia.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Metody arteterapii

Jedną z wielu metod arteterapii jest twórczość plastyczna, która jest procesem dokonywania zmiany, wytwarzania i przetwarzania form wizualnych. Zalicza się do niej rzeźbę, malarstwo i oczywiście rysunek, który choć jest najprostszą, to zarazem najbardziej skuteczną formą uzewnętrzniania swojego stanu psychicznego. Rysunek jest swego rodzaju narzędziem diagnostycznym, który pozwala „zajrzeć” do umysłu danej osoby.

Kolejną metodą arteterapii jest muzykoterapia. To kontrolowane użycie muzyki w rehabilitacji, leczeniu, edukacji, a także treningu dzieci oraz osób dorosłych, które cierpią na zaburzenia psychiczne, fizyczne czy emocjonalne. Dzięki muzykoterapii można zaobserwować reakcje pacjenta w trakcie trwania sesji terapeutycznej, a także wywołać konkretne, kontrolowane i ukierunkowane reakcje.

Arteterapeuci wykorzystują w swojej pracy również choreoterapię, inaczej nazywaną terapią tańcem. Wykorzystuje się ją, aby przywrócić, utrzymać i poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka niepełnosprawnego oraz chorego. Metodę tą wykorzystuje się także profilaktycznie, aby zapobiegać pogłębianiu się powstających zaburzeń.

Kolejną z metod jest biblioterapia, w której – jak sama nazwa wskazuje – narzędziem jest książką. Najczęściej wykorzystuje się bajki terapeutyczne, które sprawdzają się w trakcie terapii dzieci – szczególnie w wieku od 4 do 9 lat. Powodują one wzrost świadomości, empatii oraz szacunku wobec siebie, a także ułatwiają określenie swojej przynależności zarówno kulturowej, jak i etnicznej. Ponadto pozwalają zredukować lęk, stres oraz poczucie osamotnienia.

Mniej popularnymi, jednak niemniej skutecznymi metodami jest również:

  • teatroterapia, czyli działania terapeutyczne przez teatr,
  • filmoterapia, czyli terapia przez film, który pozwala pobudzić przeżycia widza,
  • kulturoterapia, która polega na przywróceniu bądź potęgowaniu poprawy jakości życia poprzez wytwory kultury – szczególnie pod kątem sztuki.

Arteterapia studia podyplomowe

Arteterapia to kierunek oferowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, który przygotuje osoby zainteresowane do pracy z dziećmi i młodzieżą w obszarze rehabilitacji pozwalającej na powrót do optymalnej sprawności – zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Studia podyplomowe są świetnym uzupełnieniem bądź zdobyciem nowej wiedzy dla osób aspirujących do pracy w szkołach, przedszkolach, klasach integracyjnych czy w szpitalach. 

Zainteresowanych kierunkiem zapraszamy na Arteterapia studia oferowane przez WSKZ.