Psychologia to niezmiennie od lat jeden z najbardziej obleganych kierunków w Polsce. To sprawia, że maturzyści zastanawiają się, jakie przedmioty wybrać na maturze, przyszli studenci psychologii, jakich przedmiotów będą się uczyć, a aktualni studenci – które przedmioty wybrać. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci zdecydować, czy studia psychologiczne są dla Ciebie, a także pochylimy się nad poszczególnymi zagadnieniami, jakie poruszane są w toku tych fascynujących studiów!
Dla kogo studia psychologiczne są dobrym wyborem?
Studia psychologiczne są dobrym wyborem dla wszystkich osób, które są zainteresowane:
- tym, jak człowiek funkcjonuje w społeczeństwie i kulturze;
- emocjami i ich kognitywnym kontekstem przeżywania, a także procesami poznawczymi i tym, w jaki sposób przebiega uczenie się;
- komunikacją interpersonalną i rozwojem człowieka;
- diagnozą psychologiczną i psychometrią.
Dużo osób zastanawia się, czy poradzą sobie na studiach psychologicznych oraz, czy studia będą ciekawe, a nauka przyjemna. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jeżeli uczysz się tego, co lubisz, nawet nie odczujesz przy tym specjalnych trudności. Jeśli więc interesujesz się psychologią lub jej różnymi subdyscyplinami, nie wahaj się!
JUŻ DZIŚ ZACZNIJ STUDIA PSYCHOLOGICZNE W WYŻSZEJ SZKOLE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO!
Studia psychologiczne w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego
W ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajduje się psychologia, którą można skończyć w ramach studiów licencjackich. Pierwsze trzy semestry obejmują głównie przedmioty obowiązkowe, które przestudiować powinien każdy. Następnie od czwartego semestru można wybrać specjalizację i uczyć się:
- psychologii zdrowia;
- psychologii klinicznej;
- psychologii społeczno-wychowawczej;
- psychologii w biznesie i zarządzaniu;
- psychologii sądowej;
- psychologii dzieci i młodzieży;
- neuropsychologii;
- coachingu i zarządzania;
- psychologii marketingu;
- psychologii pozytywnej.
Po ukończeniu studiów licencjackich można kontynuować edukację na studiach II stopnia, czyli studiach magisterskich i specjalizować się dalej w wybranym obszarze psychologii. Wybierz „Psychologia – studia licencjackie” w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego i ucz się tego, co lubisz!
Podstawowe przedmioty na psychologii – jakie przedmioty na psychologii są obowiązkowe?
Wśród podstawowych przedmiotów, które każdy student psychologii musi zaliczyć, najczęściej wymienia się:
- Historię myśli psychologicznej;
- Metodologię badań i psychometrię;
- Psychologię ogólną i wprowadzenie do psychologii;
- Psychologię rozwojową.
Oprócz tego niezbędne jest oczywiście ukończenie kursów z zakresu języka obcego czy praktyk zawodowych w wybranych placówkach, blisko miejsca zamieszkania.
Psychologia przedmioty – 1 rok
Ponieważ często mówi się o tym, że to pierwszy rok decyduje o porzuceniu studiów, bądź podjęciu decyzji o tym, że to właśnie studia dla nas, wiele osób chce dowiedzieć się, czego uczy się na początkowym etapie studiów. Pierwszy rok to zwykle wprowadzenie w podstawowe pojęcia psychologii. W tym czasie najczęściej spotykamy się z przedmiotami ogólnymi takimi jak: psychologia ogólna, osobowości, społeczna, różnic indywidualnych. Oprócz tego prowadzone są zajęcia z dziedzin pokrewnych: socjologii i pedagogiki czy kursy z komunikacji interpersonalnej.
Jakie są najciekawsze przedmioty na psychologii?
Chociaż to, które przedmioty są uznawane za najciekawsze, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji i zainteresowań, często za najbardziej lubiane przedmioty spotykane w toku studiów psychologicznych uznaje się:
- psychologię kliniczną – związaną z zaburzeniami psychicznymi i zachowania. Jest szczególnie interesująca dla osób, które chcą szukać zatrudnienia w szpitalach psychiatrycznych.
- psychologię sądową – kluczowa podczas pracy w policji, więzieniach czy jako profiler.
- psychologię rozwojową – dotyczy tego, jak zmienia się życie człowieka na poszczególnych etapach rozwojowych.
- psychologię emocji i motywacji – umożliwia identyfikację problemów emocjonalnych i jest blisko związana z psychologią sportu czy biznesu.
- psychologię osobowości – tłumaczy, jak kształtują się trwałe cechy i wzorce postępowania u ludzi.
Co zrobić, żeby dostać się na psychologię? Psychologia – jakie przedmioty na maturze?
Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, by dostać się na psychologię? Najczęściej uczelnie wymagają zdawania na maturze rozszerzonej przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka, filozofia, geografia, matematyka, język angielski czy wiedza o społeczeństwie. Czasami liczy się jeden z wyników, innym razem dwa z nich. Zdarza się też tak, że uczelnie stosują wzory i przeliczniki, które pozwalają wyłonić najlepszych maturzystów. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego możesz uczyć się niezależnie od tego, jakie przedmioty będziesz zdawać na maturze. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą zostać specjalistami w dziedzinie psychologii!