Jakie obowiązki nakładane są na osobę, która uzyskała dofinansowanie do studiów podyplomowych?

dotacje z urzędu pracy

Dofinansowanie kształcenia jest formą wsparcia dla osób bezrobotnych, której celem jest zwiększenie ich szans w znalezieniu zatrudnienia. Ponadto jest to sposób na zmniejszenie odsetka bezrobocia w Polsce. Przed wypełnieniem wniosku wiele osób zastanawia się, po co przyznawana jest dotacja z urzędu pracy, na co można przeznaczyć jej środki. Jednak samo złożenie dokumentacji nie wystarczy, aby bezzwrotnie otrzymać dofinansowanie na studia podyplomowe. Bezrobotni muszą wypełnić kilka obowiązków, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Osoba bezrobotna a poszukująca pracy 

Chociaż mogłoby się wydawać, że pomiędzy bezrobotnym a poszukującym pracy nie ma różnicy – nie jest to prawda. Mimo że każda z tych osób szuka zatrudnienia, to definiuje się je w inny sposób. Wynika to z ustanowień aktów prawnych. Zatem różnicą pomiędzy bezrobotnym a poszukujący pracy jest przyzwolenie na pobieranie zasiłku. Możliwość taką ma osoba w przypadku całkowitej utraty środków, której przyznany jest status osoby bezrobotnej.

Z kolei poszukujący pracy zazwyczaj ma pewne przychody, np. z tytułu najmu lub dzięki otrzymywanej rencie, czy też za sprawą posiadanego gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha przeliczeniowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba ta nie ma zapewnionych żadnych środków, ale utraciła możliwość korzystania z zasiłku w wyniku odmowy podjęcia zatrudnienia, szkolenia lub stażu wskazanego przez urząd pracy.

Dotacja z urzędu pracy – na co można przeznaczyć jej środki i czy trzeba je zwrócić?

Dofinansowanie dla bezrobotnych stanowi pomoc materialną w celu umożliwienia podjęcia kształcenia. Środki te przeznacza się na uregulowanie opłat za studia podyplomowe. Z założenia dotacja z urzędu pracy jest udzielana bezzwrotnie, ponieważ ma ona na celu wspieranie pracowników i pracodawców na rozwijającym się rynku pracy.

Jednak, aby można było odpowiednio realizować to założenie, zastrzeżono sobie prawo do zażądania zwrotu środków w konkretnym przypadku. Chodzi o sytuację, gdy uczestnik studiów podyplomowych (opłaconych przez urząd) nie ukończy kształcenia lub je przerwie z jego winy.

Co się stanie, gdy osoba otrzymująca dofinansowanie dla bezrobotnych rozpocznie pracę?

Jeżeli osoba, która jest w trakcie studiów dzięki dotacji z urzędu pracy, otrzyma ofertę dołączenia do zespołu, ma prawo ją przyjąć. Bezrobotny w okresie trwania kształcenia może podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą. Nie powoduje to zawieszenia dofinansowania na studia do planowanego terminu ich ukończenia.

baner: dofinansowania szkoleń

Czy osiągnięcia bezrobotnego na zajęciach są kontrolowane przez urząd pracy?

Bezrobotny, który otrzymał dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy, nie musi rozliczać się ze swoich nieobecności lub otrzymywanych stopni. Jednak ma obowiązek wypełniania swoich obowiązków w taki sposób, aby nie utracić tytułu studenta/słuchacza. Urząd pracy ma prawo wymagać od bezrobotnego comiesięcznych oświadczeń w celu potwierdzenia posiadania statusu uczącej się osoby. Warunki składania tych dokumentów odbywa się w trybie i terminie określonym w umowie.