Główną rolę w utrzymywaniu i respektowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa kraju odgrywa polityka i strategia narodowa w obszarze przywództwa, a także organizacji sprawnego systemu zarządzania kryzysowego, w tym również eliminowaniu zagrożeń – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bezpieczeństwo wewnętrzne to studia, które od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy, którzy aspirują do podjęcia pracy w organach władzy publicznej, służbach, straży czy różnego rodzaju inspekcji. Absolwenci nie tylko zdobywają cenną wiedzę i umiejętności, ale konkretne kompetencje do pełnienia bardzo ważnych funkcji dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne
Studia podyplomowe na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne przygotowują słuchacza z wielu różnych dziedzin – od psychologii, socjologii, pedagogiki, przez prawo aż po nauki o zarządzaniu. Kierunek ma więc interdyscyplinarny charakter, dzięki czemu słuchacz potrafi zrozumieć wiele mechanizmów zachodzących w pozornie innych dziedzinach, ale mających wpływ na wspólne aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego.
Studia Bezpieczeństwo wewnętrzne są stworzone w taki sposób, aby słuchacze zdobyli wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, prawnych aspektów regulujących ten obszar, a także zapoznali się z sytuacjami kryzysowymi, które mogą mieć podłoże ideologiczne, kulturowe, psychologiczne czy socjologiczne.
Bezpieczeństwo wewnętrzne studia – jakie dają kompetencje?
Studia podyplomowe Bezpieczeństwo wewnętrzne pozwalają podnieść kwalifikacje zawodowe osobom już pracującym w jednostkach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, a także podnieść kwalifikacje aspirującym pracownikom służb działających w tym zakresie. Absolwenci są przygotowani bowiem do podejmowania działań w obszarze rozwiązywania problemów, a także zwalczania i przeciwdziałania wewnętrznym zagrożeniom.
Obecni pracownicy mogą podnieść swoje kompetencje i rozwijać się w aktualnym miejscu pracy. Studia z pewnością są solidną podstawą do zdobycia upragnionego awansu zawodowego, do którego zazwyczaj potrzebne są bardziej zaawansowane umiejętności oraz wiedza, a to zapewnia kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne.
Jaka praca po kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne?
Bezpieczeństwo wewnętrze studia to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą podjąć pracę w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Ukończenie tego kierunku wiąże się ze zdobyciem merytorycznego zaplecza do pracy m.in. w samorządowych instytucjach administracji publicznej, w Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej, ABW, organizacjach międzynarodowych czy prywatnych instytucjach.
Jednym z kierunków ścieżki zawodowej, jaką mogą objąć absolwenci tego kierunku to specjalista ds. zarządzania kryzysowego. Tego typu specjalista najczęściej zasila sztab zarządzania kryzysowego bądź dział bezpieczeństwa jednostek organizacyjnych (mowa np. o gminach). Osoba ta posiada kompetencje do kierowania pracami służb oraz zarządzaniem w cieniu trudnych sytuacji, wywołanych np. klęską żywiołową. Osoby na tym stanowisku pełnią swoje funkcje również, gdy nie występują sytuacje kryzysowe. Wówczas takim pracownikom przydają się kompetencje związane z tworzeniem i utrzymaniem infrastruktury koniecznej w sytuacjach krytycznych.