Jaka wada wzroku kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności?

tyflopedagogika studia online

Zaktualizowano dnia 9 maja 2023

Wzrok to podstawowy zmysł, za pomocą którego człowiek może zdobywać wiedzę o otaczającym go świecie. Szacuje się, że nawet 85% informacji o otoczeniu zdobywa właśnie z jego pomocą. Niestety, według statystyk, problem z obniżoną sprawnością oczu wśród społeczeństwa stale się pogłębia, a dzieci ze znacznymi zaburzeniami widzenia wymagają specjalnego podejścia edukacyjnego. Wiele osób zastanawia się więc, jaka wada wzroku kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności?

Wady wzroku – kiedy występują u dzieci?

Ostateczna wielkość gałki ocznej zostaje osiągnięta przez 3-letnie dziecko, a ostrość kształtuje się zanim skończy 6 lat. Wszystkie nieprawidłowości, które pojawią się w trakcie dojrzewania układu wzrokowego niosą ryzyko pojawienia się m.in. zeza lub niedowidzenia. Jedną z przyczyn może być nieskorygowana we wczesnym dzieciństwie wada, która w kolejnych latach może być niemożliwa do zniwelowania żadną korekcją optyczną.

Pojawianie się wad wzroku we wczesnym dzieciństwie zależy od wielu różnych czynników, a ich występowanie jest zróżnicowane. Najczęściej u najmłodszych pacjentów wykrywa się nadwzroczność, podczas gdy w okresie wczesnoszkolnym odnotowuje się więcej przypadków krótkowzroczności.

Jaka wada wzroku kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności

W pierwszym przypadku bardzo ważna jest odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnostyka i korekcja, która zapobiegnie pogłębianiu się wady. Z kolei w przypadku krótkowzroczności, wada może postępować bez względu na wykorzystywane metody korekcji oraz ćwiczeń.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PRACY JAKO TYFLOPEDAGOG

Wady wzroku a dyspozycja zawodowa

W wielu przypadkach dzieci nie skarżą się na dyskomfort widzenia, dlatego bardzo często o wadzie wzroku ich rodzice dowiadują się dopiero na badaniach przesiewowych. Ważna jest wówczas odpowiednia rehabilitacja wzroku, która pozwoli uzyskać większą sprawność tego narządu. Brak właściwej reakcji lub wystąpienie wady wzroku trudnej do skorygowania w późniejszych latach może przyczynić się do różnych ograniczeń zawodowych.

Nie tylko całkowita utrata wzroku lub niedowidzenie może być dużym ograniczeniem w pracy. Problemy zawodowe mogą mieć osoby, u których zdiagnozowano m.in.:

  • zaćmę (zmętnienie soczewki oka),
  • jaskrę (zanik nerwu wzrokowego),
  • astygmatyzm (zakrzywione i nieostre widzenie).

Jaka wada wzroku kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności?

Osoby posiadające problemy z widzeniem, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą uzyskać status osoby niepełnosprawnej. Wielu rodziców dzieci z tego typu zaburzeniami zastanawia się, jaka wada wzroku kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności.

Lekki stopień obejmuje osoby:

  • u których zdiagnozowano obuczoną soczewkowość,
  • jednooczne,
  • u których ostrość po korekcji lepszego oka nie przekracza ¼ normalnej ostrości.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności otrzymują osoby, u których korekcja lepszego oka pozwala uzyskać ostrość 6-10% normalnej ostrości, a także pacjenci z zawężonym polem widzenia (do około 30 stopni).

Orzeczenieo znacznym stopniu niepełnosprawności posiadają pacjenci:

  • niewidomi lub prawie niewidomi,
  • u których ostrość wzroku po korekcji lepszego oka nie przekracza 5% normalnej ostrości,
  • osoby z tzw. widzeniem lunetowym, czyli gdy pole widzenia jest zawężone do 20 stopni.

Tyflopedagog – praca z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

Uczniowie, którzy borykają się z mniej lub bardziej poważniejszymi wadami wzroku nie są jednak wykluczeni z życia edukacyjnego. Wszystko dzięki pracy tyflopedagoga, czyli specjalisty prowadzącego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze oraz opiekuńcze dla dzieci i młodzieży.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Tyflopedagogika – studia podyplomowe  

W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów pracujących w takim charakterze, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe Tyflopedagogika – Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową. Absolwenci nie tylko uzyskują niezwykle cenną wiedzę i umiejętności przydatne w codziennej pracy, ale również uprawnienia do pracy jako tyflopedagog w szkole.