Jak zostać seksuologiem?

Obrazek wyróżniający dla kierunków Seksuologia kliniczna i Seksuologia praktyczna.

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2024

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób boryka się z problemami związanymi z seksualnością. W trosce o swoje zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – w żadnym wypadku nie można bagatelizować niepokojących objawów, które mogą wskazywać na mniej lub bardziej poważne zaburzenia. Pomimo, iż nadal tematyka seksu jest w polskim społeczeństwie tematem tabu, w ostatnim czasie zauważyć można znaczną poprawę wśród profilaktyki oraz leczenia problemów związanych z seksualnością. Coraz chętniej osoby z problemami udają się do odpowiedniego specjalisty, czyli seksuologa. W związku z tym, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z tego obszaru stale rośnie. Jak zostać seksuologiem i na czym polega jego praca?

Seksuologia jest dziedziną, która zajmuje się szeroko rozumianą seksualnością człowieka. Przede wszystkim obejmuje problematykę:

  • potrzeb seksualnych – ich zaburzeniami albo ich brakiem,
  • prawidłowym życiem seksualnym zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej,
  • płciowości.

Dziedzina ta łączy wiedzę z kilku różnych obszarów nauki. Głównie opiera się na medycynie, psychologii, biologii, socjologii, a także etyce i pedagogice. 

[logoshowcase cat_id=”8177″ center_mode=”true” slides_column=”3″ arrows=”false” dots=”false” speed=”1000″ autoplay=”true”
autoplay_interval=”4000″ show_title=”false” image_size=”large”]

Kim jest seksuolog i jak nim zostać?

W zależności od ukończonej specjalizacji, wszelkimi problemami z zakresu seksuologii zajmuje się seksuolog. Jest specjalistą, który udziela pomocy osobom borykającym się z różnego rodzaju zaburzeniami na tle seksualnym. Do takiego specjalisty należy wybrać się w przypadku problemów natury seksualnej, które może mieć medyczne podłoże. Seksuolog zajmuje się wówczas diagnozą problemu oraz podjęciem odpowiedniego leczenia i zleceniem dodatkowych badań, mających na celu wskazanie i rozwiązanie konkretnego problemu.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Aby zostać seksuologiem, należy ukończyć specjalistyczny kurs lub studia uzupełniające z tego zakresu. Następnie aspirujący seksuolog powinien zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu, które wydaje Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Seksuologiem zostaje najczęściej psycholog lub lekarz posiadający specjalizację urologiczną, ginekologiczną albo psychiatryczną. Specjalizacja ta ma znaczny wpływ na kompetencje, jakie posiada wówczas seksuolog. Przykładowo urolog lub ginekolog może przepisać odpowiednie leki na receptę, a także zbadać pacjenta. Psycholog natomiast zrobić tego nie może, jednak posiada możliwość wdrożenia terapii psychologicznej.

Seksuologia kliniczna

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała dwa odrębne kierunki z zakresu seksuologii. Jednym z nich jest Seksuologia kliniczna, której celem jest przygotowanie słuchaczy z zakresu diagnostyki zaburzeń seksualnych i zaznajomienie z metodami skutecznego leczenia.

Seksuologia kliniczna, nazywana inaczej seksiatrią, jest dziedziną medycyny klinicznej oraz teoretycznej i zajmuje się zaburzeniami seksualności od strony psychologicznej. Oprócz podstaw seksuologii i metod psychoterapeutycznych w leczeniu zaburzeń seksualnych, program studiów obejmuje m.in. seksuologię sądową, społeczną i kulturową, a także specyfikę rozwoju związków partnerskich.

Słuchacze ukończą studia bogatsi o wiedzę z obszaru norm w zachowaniach seksualnych, poznają psychofizjologię seksualności człowieka, a także zdobędą niezbędna wiedzę z obszaru biologicznych podstaw seksualności. Kierunek ten jest stworzony głównie z myślą o psychologach oraz lekarzach, którzy chcą zdobyć odpowiednie kwalifikacje z zakresu seksuologii.

Seksuologia praktyczna

Drugim kierunkiem przygotowanym przez WSKZ z tego obszaru jest Seksuologia praktyczna, która skierowana jest do osób pracujących w zawodach medycznych – w tym lekarzy pierwszego kontaktu oraz psychologów i osób, które zainteresowane są tematyką seksuologii praktycznej. Słuchacze na tym kierunku zapoznają się z pracą z różnorodnością płciową i seksualną, a także zdobędą wiedzę w zakresie wspierania rozwoju oraz zdrowia seksualnego.

Studia na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego to gwarancja najwyższej jakości świadczonych usług edukacyjnych. Renomowana uczelnia już od ponad 20 lat umożliwia zdobywanie dodatkowych kompetencji osobom, które bez względu na wiek i miejsce zamieszkania pragną się rozwijać. Wieloletnie doświadczenie oraz obserwacja rynku pracy pozwala placówce rozwijać ofertę studiów podyplomowych o kolejne, perspektywiczne kierunki, takie jak Seksuologia kliniczna i Seksuologia praktyczna.