Jak zostać optometrystą?

Jak zostać optometrystą?

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

Żyjemy w czasach, w których bardzo dużą część dnia wpatrujemy się w ekrany różnego rodzaju urządzeń. Często zdarza się, że po 8 godzinach pracy przed komputerem, swoje oczy kierujemy dodatkowo na wyświetlacz telefonu czy telewizora.

To jednak nie jedyne powody, przez które coraz więcej osób nabywa lub pogłębia wady swojego wzroku, co w konsekwencji prowadzi do konieczności noszenia okularów albo szkieł kontaktowych, za dobór których odpowiada wykwalifikowany specjalista. W związku z dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy na osoby odpowiedzialne za dobór okularów i szkieł kontaktowych, coraz więcej osób zainteresowanych jest zdobyciem odpowiednich kwalifikacji w tym zakresie i zadaje sobie pytanie – jak zostać optometrystą?

Kim jest optometrysta i czym się zajmuje?

Optometrysta jest to osoba, która specjalizuje się w optometrii, czyli dziedzinie wiedzy stosowanej, zajmującej się procesem widzenia, a przede wszystkim jego ochroną i usprawnianiem. Optometrysta to specjalista, który zajmuje się badaniem wzroku za pomocą specjalnego sprzętu: tablic testowych, topografu, refraktometru czy oftalmoskopu. Optometrysta to jeden z ponad 2000 zawodów, które ujęte zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Sprawdź kierunek studiów optometrii

Optometrysta:

  • Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego przy pomocy specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do wykrywania, badania oraz diagnozowania wad wzroku, a także ocenia wyniki tych pomiarów.
  • Dobiera i przepisuje soczewki kontaktowe oraz okulary, które mają za zadanie korygować wady wzroku (m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność, heterotropie, heteroforie, anizeikonie).
  • Nadzoruje oraz – na zlecenie lekarza – przeprowadza trening oraz rehabilitację wzroku w kontekście przywrócenia sprawności fizjologicznej widzenia obuocznego.
  • Aplikuje soczewki kontaktowe, a także projektuje i wykonuje wszelkiego rodzaju okulary oraz pomoce wzrokowe w zależności od konkretnego przypadku i wady wzroku pacjenta.
  • Dobiera i projektuje oprawy okularowe w zależności od anatomicznych warunków pacjenta.

Dodatkowo, optometrysta może samodzielnie prowadzić praktyki optometryczne, a także warsztat oftalmiczny. Może on także kontrolować pracę optyka i ortoptyka oraz nadzorować produkcję okularów i soczewek kontaktowych.

Optometrysta to nie okulista

Choć są to zawody z jednej dziedziny i są często ze sobą mylone, znacznie różnią się od siebie pod kątem wykonywanych czynności. Okulista – w przeciwieństwie do optometrysty – rozpoznaje i leczy ostre, a także przewlekłe choroby narządu wzroku. Stosuje on także różnego rodzaju metody zachowawcze (w tym chirurgiczne i mikrochirurgiczne), co nie jest możliwe w przypadku optometrysty. Optometrysta prowadzi diagnostykę w kierunku korekcji wady wzroku, a okulista w kierunku rozpoznania samej wady i różnego rodzaju schorzeń.

Kto może zostać optometrystą i w jaki sposób?

W Polsce optometrystą może być osoba, która ukończyła dowolne studia wyższe na stopniu magisterskim (bez względu na to czy są to studia drugiego stopnia czy jednolite magisterskie) i ukończyła studia podyplomowe z optometrii, które obejmują minimum 600 godzin kształcenia zawodowego. Może to być również osoba, która ukończyła studia wyższe i zdobyła tytuł magistra w zakresie optometrii na kierunku fizyka.

Optometria (studia podyplomowe) dostępne na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego to zatem świetny wybór dla osób, które ukończyły studia magisterskie w innym obszarze niż optometria i chcą zdobyć niezbędną wiedzę, która umożliwi uzyskać kwalifikacje zawodowe w tym kierunku. Dzięki pozyskanym kompetencjom i udokumentowanym kwalifikacjom, absolwenci będą mogli pracować m.in. w:

  • placówkach medycznych lub farmaceutycznych,
  • instytucjach naukowych,
  • salonach optycznych.

Optometria studia online

Studia na kierunku Optometria trwają 4 semestry i są realizowane w trybie online. Dzięki temu słuchacze mogą zdobyć niezbędną wiedzę oraz uzyskać kwalifikacje bez wychodzenia z domu. Nauka odbywa się za pośrednictwem intuicyjnej platformy dydaktycznej, na której umieszczane są wysokiej jakości materiały naukowe. Po każdym z tematów na słuchaczy czeka test wielokrotnego wyboru, który weryfikuje stopień przyswojenia wiedzy. Absolwenci po ukończeniu kierunku zdobywają dyplom ukończenia studiów podyplomowych oraz uzyskują kwalifikacje w zawodzie Optometrysta.