Jak zostać chiropraktykiem?

Chiropraktyka

Zaktualizowano dnia 28 lutego 2022

Nieprawidłowa postawa podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, stres, nadwaga, a także brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej to tylko jedne z wielu przyczyn bólów mięśniowych i kręgosłupa. Na takie dolegliwości narzeka coraz więcej osób – nie są to jednak tylko seniorzy. Problemy z kręgosłupem i bólami mięśniowymi zaczynają dotykać również młodzież i osoby w średnim wieku. Specjalistą od zwalczania tego typu dolegliwości jest chiropraktyk, potocznie nazywany kręgarzem, który dobiera odpowiednie metody leczenia do danego przypadku. Duże zapotrzebowanie na rynku pracy związane z zatrudnieniem fachowców w tej dziedzinie sprawia, iż coraz więcej osób zastanawia – jak zostać chiropraktykiem i na czym polega jego praca?

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka jest metodą znaną od setek lat, która narodziła się najprawdopodobniej w erze Hipokratesa. Według wielu źródeł można stwierdzić, że stosował on zabiegi kręgarskie, żeby wyleczyć różnego rodzaju schorzenia. Uważał, że wiele z nich wynika z przesunięć kręgów.

Popularność chiropraktyki znacznie wzrosła pod koniec XIX wieku, gdy David Daniel Palmer opracował w Stanach Zjednoczonych specjalistyczną metodę manualnej terapii, stosowanej przy różnego rodzaju bolach kręgosłupa i mięśni. Co ciekawe, dzięki takim zabiegom udało mu się wyleczyć m.in. głuchotę.

Kto to jest chiropraktyk?

Chiropraktyk, potocznie nazywany kręgarzem, jest osobą wykwalifikowaną w kierunku manualnej terapii kręgosłupa. Do jego zadań należy leczenie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, które spowodowane są przez różne dysfunkcje kręgosłupa.

Na początku chiropraktyk przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje lub zleca niezbędne badania. Może współpracować w konkretnych przypadkach z innymi specjalistami – np. ortopedą, fizjoterapeutą czy neurologiem. Wszystko po to, by postawiona diagnoza była jak najbardziej trafiona. Zazwyczaj zleca on prześwietlenie kręgosłupa oraz badania w zakresie składu kości i kondycji stawów pacjenta.

Wizyta u chiropraktyka przebiega podobnie jak w przypadku wizyty u fizjoterapeuty. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a specjalista dokonuje bardzo precyzyjnych zabiegów w obszarze kręgosłupa i stawów pacjenta, m.in.:

  • koryguje ułożenie kręgów i stawów międzykręgowych,
  • manipuluje stawami kręgosłupa,
  • stosuje techniki na tkanki miękkie, aby zmniejszyć ucisk na nerwy oraz rdzeń kręgowy.

Ilość wizyt uzależniona jest od konkretnego przypadku – rodzaju schorzenia, a także efektów, jakie przynosi wybrane leczenie.

Chiropraktyk – jak zostać?

Obecny stan prawny nie zawiera specjalnych wymogów dotyczących wykształcenia, aby pracować w zawodzie jako chiropraktyk. Nie trzeba zatem decydować się na wieloletnie i skomplikowane studia medyczne, aby zdobyć odpowiednie kompetencje. Jednym z dokumentów, które mogą okazać się niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie jest świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na kierunku Chiropraktyka, które oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

Słuchacze mogą zrealizować cały program studiów bez konieczności pojawiania się w stacjonarnej placówce i z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu zdobyć wiedzę zarówno z zakresu chiropraktyki, jak i obszaru nauk medycznych, chemicznych, biologicznych i społecznych. Chiropraktyka studia podyplomowe to kierunek dostępny w formie e-learningu, czyli nauki za pośrednictwem platformy dydaktycznej, umożliwiającej efektywne kształcenie na odległość.

Umiejętności nabyte w trakcie trwania studiów umożliwią podjęcie zatrudnienia w:

  • gabinetach terapii manualnej,
  • spa, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej i innych,
  • placówkach badawczych,
  • ośrodkach profilaktyki zdrowia.

Ile zarabia chiropraktyk?

Jedną z możliwości jest także otworzenie własnej działalności gospodarczej i prowadzenie prywatnego gabinetu lub podjęcie pracy w takim gabinecie. Kręgarz to zawód, którego zarobki uzależnione są od kilku czynników, w tym wielkości miasta, doświadczenia, rodzaju placówki oraz oferty. Dla przykładu, w Warszawie cena jednego zabiegu terapii manualnej kosztuje około 80zł za 30 minut i około 140 zł za godzinę.