Jak zostać agentem celnym?

Absolwent studiów podyplomowych na kierunku agent celny przygotowuje się do pracy

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

W ostatnich latach handel międzynarodowy rozwija się bardzo prężnie. Różnego rodzaju transakcje między państwami stały się codziennością, w związku z czym coraz większą rolę odgrywają służby czuwające nad przestrzeganiem prawa w tym obszarze. Z uwagi na wzrost liczby transakcji dokonywanych każdego dnia, rośnie zapotrzebowanie na osoby posiadające merytoryczną wiedzę i odpowiednie kwalifikacje z zakresu praw i procedur związanych z międzynarodowym obrotem towarami. Jak zostać agentem celnym i na czym polega jego praca?

Agent celny – kim jest?

Na początku warto przyjrzeć się nieco bliżej samej profesji agenta celnego. Jest on ekspertem w sprawach ceł, a także podatku akcyzowego. Jest zatrudniany przez przedsiębiorstwa zajmujące się wymianą handlową z innymi państwami. Agent celny musi posiadać więc szeroką wiedzę z zakresu wymagań sanitarnych, weterynaryjnych czy farmaceutycznych, które odnoszą się do przywożonych lub wywożonych z kraju produktów.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Agent celny to osoba odpowiedzialna także za odprawy celne oraz reprezentowanie swojego pracodawcę w relacjach z Urzędem Celnym. Choć łatwo pomylić kompetencje agenta celnego oraz celnika, należy zaznaczyć, iż celnik jest urzędnikiem państwowym, podczas gdy agent celny reprezentuje prywatne przedsiębiorstwo lub własną działalność gospodarczą. Z tego powodu swojej pracy nie musi realizować na granicy kraju, a np. w siedzibie firmy.

Do głównych obowiązków agenta celnego zalicza się:

  • monitorowanie i kontrola dokumentów przekraczających granice, które dostarczają przedsiębiorcy,
  • zadbanie o podjęcie należnych czynności w zakresie odprawy celnej,
  • przygotowywanie dokumentacji celnej,
  • kontrola przewożonych towarów – ich legalności oraz sposobu przewozu,
  • zapobieganie przemytom,
  • reprezentacja przedsiębiorstwa z Urzędem Celnym.

Co zrobić, by zostać agentem celnym?

Aby pracować jako agent celny, należy zostać wpisanym na listę agentów celnych, co możliwe jest po spełnieniu kilku warunków. Po pierwsze osoba ta musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Po drugie, musi posiadać kwalifikacje albo doświadczenie związane z obsługą celną podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że taka osoba powinna posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych w obszarze ekonomii, prawa lub z obszarów technicznych, gdzie program tych studiów obejmował obszary prawa finansowego i administracyjnego.  Nie jest to jednak obowiązkowy warunek – aby zostać agentem celnym można także ukończyć studia podyplomowe z tego kierunku. Jeśli ktoś nie posiada żadnego dyplomu, wówczas musi wykazać co najmniej 3-letnie doświadczenie w sprawach celnych lub dysponować decyzją o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu.

Na listę agentów celnych nie mogą za to zostać wpisane osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa związane ze sprawami skarbowymi lub przestępstwo przeciwko:

  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi,
  • papierami wartościowymi,
  • wiarygodności dokumentów.

Po zebraniu potrzebnych dokumentów – dyplomu lub potwierdzenia co najmniej 3-letniego doświadczenia i zaświadczenia o niekaralności – można złożyć wniosek o wpisanie na listę agentów celnych. Wówczas Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wpisuje daną osobę na listę nie później niż 120 dni od dnia przyjęcia kompletnego wniosku.

Agent celny studia podyplomowe

W przypadku osób nieposiadających 3-letniego doświadczenia w sprawach celnych lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej na wymaganych kierunkach, świetnym wyborem są studia podyplomowe Agent celny, które można zrealizować na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego w trybie online. Umożliwiają pozyskanie odpowiednich kompetencji i zdobycie wymaganego dyplomu osobom, które do tej pory uczyły się lub pracowały w zupełnie innym kierunku i upatrują swoich szans w zawodzie agenta celnego.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to renomowana uczelnia, która od ponad 20 lat umożliwia zdobywanie kompetencji oraz udokumentowanych kwalifikacji. Placówkę uznawaną przez MEiN (dawne MEN i MNiSW) zasila szeroka kadra doświadczonych wykładowców, którzy czuwają nad merytorycznym przebiegiem studiów. Wieloletnie doświadczenie i monitorowanie trendów związanych z rynkiem pracy pozwala placówce na poszerzanie bogatej oferty o kolejne kierunki studiów podyplomowych.