Jak zdobyć uprawnienia do nauczania fizyki i chemii w 3 semestry?

studia chemia

Zaktualizowano dnia 23 sierpnia 2023

Współcześnie coraz chętniej nauczyciele decydują się na nauczanie większej ilości przedmiotów ze względu na niedobory kadry lub chęć zwiększenia ilości przepracowanych godzin. Oczywiście w tym celu należy zdobyć uprawnienia do nauczania każdego przedmiotu, aby odpowiednio zapoznać ucznia z danym tematem. W tym celu nie musi on rozpoczynać studiów tematycznych od poziomu licencjata, ponieważ wystarczy, że ukończy studia podyplomowe oferujące zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu.

Uprawnienia do nauczania fizyki i chemii

Uprawnienia do nauczania fizyki i chemii ma nauczyciel, który nabył odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dwóch przedmiotów. Istnieje kilka możliwości do ich otrzymania, co zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. 

fizyka studia podyplomowe

Według niego pracę na tym stanowisku może podjąć osoba spełniająca jedno z poniższych kryteriów art. 3. ww. rozporządzenia. Według niego: “Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (…) posiada osoba, która ukończyła:

  1. studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  2. studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  3. studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.

Zatem uprawnienia do nauczania fizyki ma osoba po studiach na kierunku fizyka, a do nauczania chemii – po kierunku chemia. W sytuacji, gdy zostali oni absolwentami innych specjalności – są zobligowani do ukończenia studiów podyplomowych kwalifikacyjnych z zakresu przedmiotu, którego chcą nauczać w instytucjach oświatowych, np. fizyki i chemii.

Zostań nauczycielem dwóch przedmiotów dzięki studiom na kierunku “Nauczanie fizyki i chemii”

Czy 3 semestry wystarczą, by zostać nauczycielem fizyki i chemii?

Jeżeli nauczyciel spełnia wyżej wymienione warunki – i jedynie musi uzupełnić swoją wiedzę na kwalifikacyjnych studiach podyplomowych – 3 semestry wystarczą do tego, by zajmować się nauczaniem fizyki i chemii. Z tym że kierunki kwalifikacyjne muszą spełniać wymogi prawne pod względem programu kształcenia oraz sposobu i czasu jego realizacji.

Kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów można zdobyć, wybierając oferowane przez nas studia podyplomowe “Nauczanie fizyki i chemii”. Należy podkreślić, że podczas kształcenia na tych studiach równolegle realizowane są dwa kierunki: nauczanie fizyki i nauczanie chemii, a użycie nazwy kierunku zawierającego dwa różne przedmioty służy uproszczeniu procesu rejestracji na uczelnię i korzystanie z internetowego konta studenta. 

fizyka

W związku z tym absolwent studiów podyplomowych “Nauczanie fizyki i chemii” otrzymuje dwa świadectwa ukończenia studiów z zakresu nauczania fizyki oraz nauczania chemii. W ten sposób może pracować zarówno jako nauczyciel fizyki, jak i nauczyciel chemii. 

Fizyka i chemia – studia podyplomowe, czyli dlaczego warto je wybrać?

Wybierając studia podyplomowe, należy zwrócić uwagę na to, czy dana szkoła wyższa spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Według niego na kierunku fizyka i chemia studia podyplomowe muszą kończyć się otrzymaniem dwóch osobnych świadectw umożliwiających nauczanie fizyki oraz nauczanie chemii. 

Wynika to z tego, że studenci, którzy realizują dwa przedmioty jako jeden kierunek, nie mogą otrzymywać kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów. W związku z tym warto wybrać oferowane przez nas studia “Nauczanie fizyki i chemii”, podczas których realizuje się dwa kierunki równolegle. Dzięki temu student ma możliwość zdobycia wiedzy merytorycznej, dydaktycznej i metodycznej, potrzebnej na stanowisku nauczyciela obu tych przedmiotów. Dodatkowo może w ten sposób wzmocnić swoją pozycję zawodową na rynku pracy.