Jak zdać maturę po latach i rozpocząć studia?

Powrót do edukacji po latach staje się coraz bardziej popularny – szczególnie wśród osób, które pragną zmienić zawód, rozwinąć swoje umiejętności zawodowe lub spełnić marzenia o ukończeniu wymarzonego kierunku. Ponowne podejście do matury i uzyskanie pozytywnego wyniku jest podstawą, aby móc kontynuować naukę na studiach licencjackich lub jednolitych magisterskich. Ty również podjąłeś słuszną decyzję o podejściu do egzaminu dojrzałości mimo upływu czasu? W tym artykule przedstawimy, jak zdać maturę po latach i jakie korzyści niesie za sobą rozpoczęcie nauki na studiach wyższych.

odkryj-strefe-maturzysty

Jak przystąpić do matury po latach? Ambitny cel, który warto zrealizować 

Podejście do matury po latach jest bardzo ambitnym celem, który wymaga zaangażowania oraz determinacji. Jest to jednak decyzja, która z pewnością przynosi korzyści na obecnym rynku pracy – szczególnie w czasach, w których dla pracodawców wykształcenie wyższe jest jednym z podstawowych wymogów. Matura po latach to krok, który pozytywnie wpływa na:

  • nowe możliwości zawodowe – matura daje dostęp do studiów wyższych, które są wymagane w wielu branżach, co może znacznie zwiększyć szanse na znalezienie lepszej pracy;
  • podniesienie kwalifikacji i awans – posiadanie wykształcenia wyższego stanowi bardzo często klucz do awansu w pracy na obecnym stanowisku oraz możliwości objęcia bardziej wymagających stanowisk;
  • rozwój osobisty – powrót do nauki pozwala poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć nowe umiejętności, które potrafią znacznie wzbogacić życie – zarówno zawodowe, jak i prywatne.

Jak zapisać się na maturę po latach?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zdać maturę po latach, najprawdopodobniej nie przystąpiłeś do niej w momencie, w którym ukończyłeś szkołę średnią. Świetna wiadomość jest taka, że nie istnieją żadne limity czasowe –  możesz podejść do egzaminów dojrzałości bez względu na to, kiedy otrzymałeś świadectwo. Od 2023 roku obowiązują dwie formuły matury – jeśli jesteś absolwentem, który kończył również gimnazjum, przystąpisz do matury w formule z 2015 r. Jeśli jednak ukończyłeś osiem klas szkoły podstawowej, a następnie szkołę średnią, przystąpisz do matury w nowej formule z 2023 r.

Właściwa deklaracja maturalna, czyli jak przystąpić do matury po latach

Jak zapisać się na maturę po latach? W tym celu musisz zgłosić taką chęć w swojej macierzystej szkole bądź w najbliższej siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i złożyć odpowiednie dokumenty. Deklarację A musisz złożyć do szkoły macierzystej, jeśli jesteś absolwentem:

  • 3-letniego LO;
  • szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego LO; 
  • 4-letniego technikum;
  • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum;
  • ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.), który przystąpił do egzaminu maturalnego w latach 2019–2022, ale nie uzyskał świadectwa dojrzałości, którego szkoła nie została zlikwidowana.

Z kolei deklarację B musisz złożyć do dyrektora OKE, jeśli jesteś absolwentem:

  • 4-letniego LO, którego macierzysta szkoła została zlikwidowana;
  • 3-letniego LO lub szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego LO, 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2022/2023 włącznie, a macierzysta szkoła została zlikwidowana;
  • uzupełniającego LO, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie;
  • liceum profilowanego lub technikum uzupełniającego dla młodzieży, który ukończył szkołę do roku szkolnego 2013/2014;
  • ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.).

Taką deklarację musisz złożyć także w sytuacji, w której uzyskałeś świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Jak zdać maturę po latach

Kluczowe przygotowania, czyli jak przygotować się do matury po latach

Przystąpienie do matury po latach może wydawać się dużym wyzwaniem, jednak z odpowiednim podejściem oraz przygotowaniem możesz zrealizować swój cel. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci się skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego:

  • kursy przygotowawcze – kursy maturalne dostępne online lub stacjonarnie są świetną opcją, aby odświeżyć swoją wiedzę i poznać aktualne wymagania egzaminacyjne; bardzo często są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli i pozwalają na systematyczne powtórki oraz wspólne rozwiązywanie trudniejszych zagadnień;
  • samodzielna nauka – korzystanie z podręczników, materiałów online i platform edukacyjnych da Ci dużą elastyczność w nauce; wykorzystując tego typu narzędzia, możesz przygotować się do matury w dogodnym dla siebie czasie i krok po kroku opanować wszystkie niezbędne tematy;
  • wsparcie nauczyciela – rozważenie korepetycji jest doskonałym sposobem, aby uzyskać wsparcie w trudniejszych momentach nauki; zajęcia indywidualne pozwolą Ci się skupić na Twoich problemach, które mogą wystąpić w trakcie przygotowań do matury.

Podjęcie studiów po zdaniu matury – jakie wybrać?

Każde z wyżej opisanych rozwiązań znacznie ułatwi Ci przygotowanie się do matury i uzyskanie oceny pozytywnej, która jest niezbędna, aby podjąć dalszy krok na edukacyjnej ścieżce. Jakie studia warto wybrać po zdanym egzaminie dojrzałości? Możliwości są dwie:

  • studia licencjackie: trwają zazwyczaj 3 lata i pozwalają zdobyć tytuł licencjata; oferują szeroki wybór kierunków – od humanistycznych po techniczne, a do zalet warto zaliczyć szybki start w karierze oraz możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich w innym obszarze, zwiększając swoje możliwości zawodowe;
  • studia jednolite magisterskie: trwają najczęściej 5 lat i oferują możliwość uzyskania pełnego tytułu magistra po zakończeniu jednego programu; do korzyści można zaliczyć głębsze zrozumienie wybranej dziedziny, lepsze perspektywy kariery, a także prestiż związany z uzyskaniem tytułu magistra.

Nasza Uczelnia nieustannie dostosowuje swoją ofertę do aktualnych realiów i trendów, dzięki czemu po uzyskaniu pozytywnej oceny z matury możesz wybrać dziedzinę, która Cię pasjonuje i jednocześnie oferuje atrakcyjne perspektywy rozwoju. Pełną listę dostępnych możliwości prezentuje oferta studiów licencjackich i jednolitych magisterskich, a w tym artykule poznasz ciekawe kierunki dla maturzysty