Nieruchomości to branża, która charakteryzuje się ogromną dynamiką i potencjałem zawodowym. Odpowiednio wykwalifikowane osoby w tej dziedzinie mogą uzyskać stabilne i dochodowe zatrudnienie zarówno w już istniejących agencjach nieruchomości, jak i pracując na własny rachunek. Sprawdź, jakie korzyści daje praca w nieruchomościach, jak zacząć pracę w nieruchomościach i gdzie zdobyć niezbędne umiejętności.
Praca w nieruchomościach – na czym polega?
Osoby zastanawiające się nad zmianą dotychczasowej ścieżki zawodowej i wybraniem nieruchomości powinny najpierw dowiedzieć się, na czym polega praca w nieruchomościach i jaka jest jej specyfika. To przede wszystkim pośredniczenie w finalizowaniu umów kupna-sprzedaży, analiza rynku nieruchomości, ale też zarządzanie określonymi budynkami.
W ramach obowiązków, jakie wykonuje osoba pracująca w nieruchomościach, należy:
- przyjęcie nieruchomości: dokładne sprawdzenie stanu fizycznego danego obiektu, jak i jego statusu prawnego, doradztwo dotyczące obrotu daną nieruchomością, ustalanie ceny i pośredniczenie w obrocie nieruchomością,
- oferowanie nieruchomości: opracowanie atrakcyjnej oferty sprzedaży lub wynajmu, promocja ogłoszeń, obsługa klientów zainteresowanych nabyciem lub wynajmem, pokazywanie obiektu, kontakt z właścicielami,
- sprzedaż i wynajem nieruchomości: organizacja stosownych umów, gromadzenie potrzebnych dokumentów, uczestnictwo w sporządzaniu umowy notarialnej, przekazanie nieruchomości, przepisanie umów związanych z mediami.
Obowiązki te dotyczą głównie osób pracujących w charakterze agenta nieruchomości. Jednak osoba ze stosowną wiedzą i umiejętnościami może również podjąć inne działania związane z inwestycjami i pracować np. w branży deweloperskiej lub przy aranżacji wnętrz.
Praca w nieruchomościach – czy warto?
Można wymienić wiele korzyści, jakie daje praca w nieruchomościach. Czy warto zdecydować się na ten zawód, to pytanie, które zadaje wiele osób. Należy pamiętać, że branża ta jest dynamiczna i wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy oraz pozyskiwania klientów. To idealne zajęcie dla osób lubiących wyzwania i tych, którzy chcą pracować na własny rachunek.
Praca w nieruchomościach to również szansa na uzyskanie dużych dochodów, które w głównej mierze zależą od posiadanych umiejętności, kreatywności i ilości poświęcanego czasu na pracę.
Jak zacząć pracę w nieruchomościach?
Aby móc pracować w branży nieruchomości, nie jest potrzebne posiadanie wykształcenia wyższego. Najczęściej wymogiem jest wykształcenie średnie, a także dodatkowe kursy i kwalifikacje. Kluczowe w pracy agenta nieruchomości jest jednak doświadczenie.
Zgodnie z prawem, od 2013 roku nie trzeba mieć stosownej licencji. Trzeba jednak mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które uchroni pracowników branży przed ewentualną potrzebą wypłacenia odszkodowania klientom w związku z wadami budynku czy niesprawdzonymi aspektami. Co do tego, jak zacząć pracę w nieruchomościach, najpierw warto podjąć praktykę lub staż w jednej z agencji nieruchomości.
Praca w nieruchomościach – jakie studia wybrać?
Solidne przygotowanie do pracy w nieruchomościach będą miały osoby, które ukończyły takie kierunki studiów jak ekonomia, finanse, budownictwo czy prawo. Jednak dobrą podstawą dla dalszego kształcenia i pracy w branży nieruchomości są także takie kierunki jak public relations, socjologia czy marketing. Warto też doszkalać się na różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach i kursach z obszaru zarządzania nieruchomościami, finansowania inwestycji czy prawa nieruchomości, a także skutecznych negocjacji, kompetencji sprzedażowych itp.
Aby poznać wszystkie tajniki i aspekty związane z pracą w nieruchomościach, a jednocześnie doskonale przygotować się do pracy w tym zawodzie, warto wybrać ,,Nieruchomości – studia podyplomowe” dostępne na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. To specjalistyczne, starannie dobrane i na bieżąco aktualizowane programy, dzięki którym można zacząć pracę w wymarzonym zawodzie.
W ofercie WSKZ znajdują się m.in. takie studia podyplomowe jak:
- Certyfikacja i audyt energetyczny budynków,
- Wycena nieruchomości,
- Gospodarka nieruchomościami,
- Projektowanie i aranżacja wnętrz,
- Aranżacja wnętrz i Home staging,
- Budownictwo,
- Architektura wnętrz,
- Facility Management,
- Dekorator wnętrz,
- Urbanistyka i planowanie przestrzenne.
Absolwenci studiów otrzymują stosowne świadectwo ukończenia kształcenia.