Jak przygotować się do matury z historii… na ostatnią chwilę?

matura z historii porady

Dla miłośnika historii daty są najważniejszym obszarem przygotowań do każdego sprawdzianu wiedzy. Jeśli podchodzisz do matury z tego przedmiotu, z pewnością najistotniejszą z nich jest dla Ciebie ta oznaczająca dzień egzaminu dojrzałości. Bez względu na przebieg Twoich dotychczasowych przygotowań, masz jeszcze sporo czasu, aby uporządkować posiadaną wiedzę i zdobyć nową. Sprawdź, jak przygotować się do matury z historii i na co zwrócić uwagę podczas nauki.

Jak zdać maturę z historii? Analizuj archiwalne arkusze

Historia to popularny wybór maturzystów, którzy planują po zakończeniu egzaminów dojrzałości podjąć m.in. jednolite studia magisterskie z zakresu prawa. Aby uzyskać satysfakcjonujący wynik, warto w pierwszej kolejności przeanalizować archiwalne arkusze maturalne i przyjrzeć się rodzajom poleceń, które pojawiają się najczęściej. 

Arkusze z historii zawierają zadania:

  • z luką – wymagają uzupełnienia zdania bądź tekstu jednym lub kilkoma wyrazami,
  • krótkiej odpowiedzi – polegają na stworzeniu krótkiego tekstu, który sprawdzi umiejętność uzasadniania Twoich rozstrzygnięć,
  • sprawdzające umiejętność interpretacji źródeł historycznych,
  • rozszerzonej odpowiedzi – w 2023 roku było to wypracowanie na jeden z trzech tematów, za które można było otrzymać aż 15 punktów.

Analizując archiwalne arkusze, możesz sprawdzić, jaki zakres tematyczny pojawia się najczęściej, a rozwiązując zadania z lat ubiegłych, sprawdzisz swój aktualny stan wiedzy. Testy maturalne to świetna metoda na to, aby dowiedzieć się, którym epokom historycznym musisz poświęcić najwięcej czasu.

Sprawdź studia pedagogiczne

Jak przygotować się do matury z historii? Ważny plan nauki

Rozwiązywanie archiwalnych arkuszy to tylko jedna z wielu metod na to, jak zdać maturę z historii. Podstawą jest oczywiście nauka zagadnień, które znajdują się w wymaganiach egzaminacyjnych dotyczących tego przedmiotu. Zakres epok jest bardzo szeroki i obejmuje tematy od historii starożytnego Wschodu aż po narodziny III Rzeczypospolitej i wydarzenia z przełomu XX oraz XXI wieku.

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do matury z historii, musisz wiedzieć, że kluczowe jest powtórzenie najważniejszych wydarzeń, postaci oraz procesów historycznych z każdej epoki. 

Warto w tym celu opracować plan nauki i rozłożyć materiał na etapy. Zacznij od najważniejszych epok oraz wydarzeń i utwórz harmonogram, który uwzględni regularne powtórki oraz testowanie wiedzy na podstawie pytań z ubiegłych lat. Możesz połączyć naukę z analizą źródeł historycznych oraz map, dzięki czemu lepiej zrozumiesz kontekst danego zagadnienia.

Jak zdać maturę z historii na 100%? Aktywne metody nauki

Zakres zagadnień wymaganych na maturze z historii jest znany na długo przed rozpoczęciem egzaminów dojrzałości. Dzięki temu możesz odpowiednio wcześniej przygotować się do najważniejszego sprawdzianu wiedzy na Twojej edukacyjnej ścieżce. 

Jeśli mierzysz najwyżej jak to możliwe i zastanawiasz się, jak zdać maturę z historii na 100%, musisz wiedzieć, że Twoje przygotowania powinny obejmować także aktywne metody nauki. Znacznie więcej zapamiętasz, jeśli samodzielnie przygotujesz:

  • mapy myśli,
  • diagramy przyczynowo-skutkowe,
  • fiszki,
  • prezentacje.

Przydatne okażą się również quizy, które pomogą Ci utrwalić ważne daty, pojęcia oraz wydarzenia historyczne.

Grupy dyskusyjne, czyli jak przygotować się do matury z historii wymieniając poglądy?

Skuteczną metodą na utrwalenie wiedzy przed egzaminem maturalnym z historii jest udział w grupach dyskusyjnych na forach i portalach społecznościowych. Wymiana wiedzy oraz różnych perspektyw na tematy historyczne pozytywnie wpłynie na Twoje umiejętności interpretacyjne. Uczestnictwo w dyskusjach sprawi, że znacznie lepiej poczujesz się także w zadaniach argumentacyjnych na egzaminie dojrzałości.

Quizy, porady, testy sprawdzające wiedzę, czy archiwalne arkusze maturalne w jednym miejscu? Tak! Odwiedź serwis Twoja Matura, z którym lepiej przygotujesz się do zbliżających się egzaminów dojrzałości.