Zaktualizowano dnia 7 września 2023
Uczelnie wyższe to świetnie zorganizowane instytucje, które dbają o jak najwyższy poziom świadczonych usług. Nad wszystkimi sprawami studenckimi czuwa prorektor do spraw kształcenia lub osoba wskazana w regulaminie studiów, która wydaje decyzje na różne wnioski. Z tego powodu wszystkie pisma sporządzane przez studentów muszą mieć oficjalną formę. Wiele osób, które podjęły decyzję o zmianie uczelni zastanawiają się wielokrotnie, jak napisać podanie o przeniesienie. Poznaj nasze wskazówki.
Przeniesienie na inną uczelnię prawem studenta
Podjęcie nauki na uczelni, która oferuje wymarzony kierunek studiów jest decyzją wiążącą najczęściej na okres 2 lub 3 lat. Nie oznacza to jednak, że w trakcie nauki student nie może dokonać zmiany miejsca, w którym pobiera naukę. Prawo do przeniesienia na inną uczelnie wynika z przepisów art. 85 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według nich może on:
- przenosić punkty ECTS,
- odbywać studia według toku indywidualnego,
- usprawiedliwiać swoją nieobecność m.in. z uwagi na stan zdrowia,
- przenieść się na studia stacjonarne bądź niestacjonarne,
- przystąpić do egzaminu komisyjnego.
Przeniesienie na studia-online – kto może się o nie starać?
Jednym z najczęstszych powodów chęci zmiany dotychczasowego miejsca kształcenia są sprawy osobiste, do których najczęściej zalicza się konieczność zmiany miejsca zamieszkania lub podjęcie pracy o dynamicznie zmieniającym się grafiku. Studenci, którzy nie chcą iść na kompromis pod względem miejsca i czasu, mogą dokonać przeniesienia na studia-online. Mogą to zrobić osoby, które:
- aktualnie studiują na innej uczelni,
- przerwały naukę i chcą wznowić studia korzystając z zalet tej formy kształcenia,
- zostały skreślone z listy studentów na swojej macierzystej uczelni.
Podanie o przeniesienie na inną uczelnię kluczowym dokumentem
Proces przeniesienia studenta jest kwestią dość indywidualną, ponieważ każdy z nich może podjąć taką decyzję z innego powodu i w innym momencie. Dodatkowo zasady przenosin mogą różnić się na każdej uczelni, a nawet wydziale. Mimo to, istnieje kilka uniwersalnych porad, jak przenieść się na inną uczelnię.
Podstawowymi aspektami są dokumenty, jakie należy dostarczyć w nowo wybranym miejscu kształcenia. Oprócz karty przebiegu studiów z uczelni macierzystej, która pozwoli ustalić osiągnięte przez studenta wyniki do tej pory, ważne jest podanie o przeniesienie na inną uczelnię. Taki dokument powinien być dostarczony do prorektora właściwego do spraw kształcenia lub innej osoby wskazanej w regulaminie studiów – zarówno w swojej macierzystej uczelni, jak również w nowo wybranej.
Jak napisać podanie o przeniesienie? – podstawowe wskazówki
Takie podanie musi mieć oficjalną formę, dlatego powinno zawierać:
- miejscowość i datę,
- wszystkie najważniejsze dane studenta (dane osobowe, rok, formę kierunek i stopień studiów oraz nr albumu)
- dane odbiorcy – prorektora właściwego do spraw kształcenia lub innej osoby właściwej w tej sprawie i pełną nazwę uczelni,
- zwroty grzecznościowe,
- odpowiednią strukturę.
Głównym elementem podania jest jego główna treść, w której student zwraca się z konkretną prośbą. W tej części bardzo ważne jest uzasadnienie decyzji dotyczącej zmiany. Powinno być:
- autentyczne – student powinien wskazać rzeczywisty powód,
- przekonujące – ważne jest uargumentowanie swojej decyzji,
- krótkie – odbiorcy podania wystarczy kilka zdań, aby poznać sytuację studenta,
- pozbawione błędów – ważna jest nie tylko poprawność językowa, ale również pełne i poprawne zawarcie nazwy kierunków, uczelni oraz nazwisk.
Oprócz samego podania ważne jest dołączenie załączników – m.in. aktualne zaświadczenie potwierdzające status studenta oraz wcześniej wspomnianą kartę przebiegu studiów.
Jak napisać podanie o przeniesienie na inną uczelnie – przykładowa treść
Poniżej znajduje się przykładowa treść podania wraz z uzasadnieniem:
Wrocław, 30.09.2023 r.
Jan Kowalski
Logistyka – 1 rok
Studia stacjonarne I stopnia
Nr tel. 512345678
Nr albumu 123456
Prorektor właściwy ds. kształcenia
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Uprzejmie proszę o przeniesienie na studia licencjackie Logistyka realizowane w formie online oraz wpisanie na semestr zimowy w roku akademickim 2023/2024. Aktualnie jestem studentem Przykładowej Uczelni Wyższej na kierunku Logistyka realizowanego w formie stacjonarnej. Swoją decyzję motywuję faktem, iż z przyczyn prywatnych musiałem podjąć zatrudnienie na pełen etat, które gwarantuje mi stałe i regularne wynagrodzenie, przez co nie mogę kontynuować nauki w obecnej formie.
Specyfika mojej pracy wymaga dyspozycyjności w różnych dniach i godzinach, dzięki czemu tylko studia w formie online umożliwią mi dalsze kształcenie.
Do podania załączam:
- Zaświadczenie o statusie studenta.
- Kartę przebiegu studiów
- Inne załączniki.
Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
………………………
Podpis studenta
Przeniesienie na studia-online
Nasza uczelnia udziela wsparcia na każdym etapie przeniesienia z placówki macierzystej. Wystarczy wypełnić formularz zawierający dane na temat aktualnej sytuacji i uzyskać pomoc w celu przeniesienia na studia online.
Osoby, które zapiszą się na jeden z kierunków realizowanych w tej formie mogą nie tylko oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej formy kształcenia, ale również dostosować tempo nauki do własnych potrzeb i realizować tematy z programu studiów z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu.