Jak bezrobotny po studiach może ubiegać się o dotacje?

dotacja z urzędu pracy

Zaktualizowano dnia 17 kwietnia 2023

Nie tylko osoby bez wykształcenia mierzą się z brakiem zatrudnienia. Mimo że ten problem w mniejszym stopniu doświadcza osoby po studiach, jest on zauważalny na rynku pracy. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne, np. wywodzące się ze zmian technologicznych lub zmniejszonym zapotrzebowaniem na pracowników danego sektora. W związku z tym pomocą w znalezieniu zatrudnienia mogą być dotacje z urzędu pracy.

Bezrobocie po studiach według danych rządowych

Z jednych z ostatnich raportów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zamieszczonych na stronie rządowej, wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2022 r. osiągnęła poziom 4,8%. Tak satysfakcjonującego wyniku nie odnotowano od 1990 r. Dane te nie rozróżniają, ile procent z tego stanowiły osoby bez wykształcenia wyższego, a także ile wynosiło bezrobocie po studiach. 

W tej sprawie warto odnieść się do innego z raportów – tym razem opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W celu zdobycia takich danych opracowano Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Z raportu wynika, że ukończone studia i zdobyte wykształcenie są cenione na rynku pracy. Odnotowuje się wyższy wskaźnik zarobków, a także niższe ryzyko bezrobocia po studiach niż u osób bez dyplomu.

Dotacja z urzędu pracy jako sposób zmniejszania bezrobocia

Dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy jest rozwiązaniem bezrobocia dla osób, które aktualnie znajdują się bez zatrudnienia, ale mają wykształcenie wyższe. Wynika to z tego, że dalsze kształcenie zwiększa szanse kandydata na rynku pracy. Dodatkowo jest to najlepszy sposób pomocy dla osoby bez zatrudnienia ze względu na formę aktywizującą. Studia podyplomowe umożliwia pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

dotacje dla bezrobotnych

Warto dodać, że dofinansowanie studiów może wynieść nawet 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Opłaty udzielne są jako pomoc bezzwrotna i uiszczane są przez cały okres kształcenia. Dlatego też bezrobotny student nie musi martwić się, że jego nauka zostanie przerwana z powodu braku zapłaty.

Jak zdobyć dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy?

Pierwszym krokiem ubiegania się o dofinansowanie studiów podyplomowych jest rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a następnie złożenie kompletnej dokumentacji wymaganej przez urząd pracy. Należą do nich wniosek i inne dokumenty, które mogą być wymagane przez placówkę właściwą dla miejsca zamieszkania wnioskującego.

Decydując się na realizację dofinansowania studiów na naszej uczelni, warto wypełnić formularz na stronie internetowej https://studia-online.pl/dotacje_dla_bezrobotnych. Dzięki temu pracownicy podpowiedzą, jak przygotować i wypełnić dokumenty, które należy później dostarczyć do swojego urzędu pracy.  Pomoc ta ma na celu usprawnienie procesu aplikowania o dotacje dla bezrobotnych. Decyzja w sprawie dofinansowania studiów podejmowana jest z ramienia urzędu pracy. Jeżeli weryfikacja będzie pozytywna i bezrobotny otrzyma zgodę na otrzymanie środków, zawiera on odpowiednią umowę ze starostą.

baner: dofinansowania dla bezrobotnych

Dokument ten wyznacza prawa i obowiązki stron, a także sposób przekazywania określonej wielkości środków na pokrycie kosztów studiów podyplomowych. Sama procedura rozpatrzenia wniosku może potrwać do 30 dni, ale z doświadczenia uczelni wynika, że w ciągu 2-3 tygodni osoby składające wniosek otrzymują decyzję od urzędu pracy.