Inwestycja w kadrę nauczycielską – jak uzyskać dotacje z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

okładka: nauczycielka za biurkiem

Zaktualizowano dnia 3 października 2022

Rynek pracy ceni pracowników, którzy stale rozwijają swoje umiejętności, dostosowując się tym samym do dynamicznie zmieniającego się świata (zmian technologicznych, gospodarczych, prawnych itd.). Właśnie dlatego pracodawcy decydują się inwestować w kapitał ludzki, a dodatkowo ma to wpływ na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie ich organizacji. Wychodząc naprzeciw potrzebie rozwoju pracowników, Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) umożliwia zdobycie dotacji oświatowych. 

Dotacje oświatowe jako pomoc dla branży nauczycielskiej

Krajowy Fundusz Szkoleniowy dzięki swojej działalności wspiera kształcenie ustawiczne różnych grup zawodowych. W przypadku branży oświatowej dofinansowanie studiów przyczynia się do podniesienia kompetencji nauczycieli kształcenia zawodowego i praktycznej nauki zawodu, a także pozostałych nauczycieli. Jednak warunkiem tego jest, że nauka ta będzie sposobem na pozostanie w zatrudnieniu, co ułatwia różnorodna oferta studiów podyplomowych. 

Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku branż deficytowych, do których należą m.in. nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych. Tak wskazuje raport „Barometr zawodów 2022”, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest on przeprowadzany w celu bieżącego analizowania sytuacji na rynku pracy. Ponadto wskazuje on poziom bezrobocia, który wynosi 850,2 tys., a także wysokość stopy bezrobocia – 5,1% (stan na maj 2022 r.).

baner: dofinansowanie nauki

Zatem dotacje oświatowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są sposobem na zwiększenie atrakcyjności pracowniczej nauczycieli. Dzięki temu nie grozi im bezrobocie wynikające z braku odpowiednich kompetencji kadry uwarunkowanych dynamicznie zmieniającą się gospodarką.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do studiów podyplomowych dla nauczycieli?

Wybór odpowiednich studiów podyplomowych dla nauczycieli to dopiero pierwszy krok na drodze do podjęcia nauki. Aby otrzymać dotację oświatową, należy wypełnić odpowiedni wniosek wraz z załącznikami znajdujący się na stronie urzędu pracy (zgodnego z miejscem zarejestrowania firmy). 

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Krajowego Funduszu Szkoleniowego z dofinansowania mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa (duże, średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa), które zatrudniają min. jedną osobę na umowę o pracę.

W przypadku nauczycieli wymagane jest wskazanie tego, że dofinansowanie do studiów podyplomowych umożliwia zdobycie umiejętności wpływających na pozostanie danej osoby w zatrudnieniu. Natomiast nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych powinni dołączyć do wniosku oświadczenie, że planowane kształcenie jest traktowane jako szkolenie branżowe.

Jednak nie musisz samodzielnie zajmować się formalnościami! Wybierając studia podyplomowe z oferty Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, większość spraw związanych z rozpoczęciem nauki wykonają za Ciebie pracownicy szkoły. Należy jedynie wypełnić formularz dostępny na stronie – https://studia-online.pl/dotacje_dla_firm_szkol i przesłać go na adres korespondencyjny uczelni.

nauczycielka i uczennica rozmawiają

Po otrzymaniu dokumentu specjaliści z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, zadbają o to, aby ułatwić i skrócić czas ubiegania się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Urząd pracy zastrzega sobie termin min. 30 dni na rozpatrzenie wniosku.

Ile wynosi dotacja na pracownika?

To, ile wynosi dotacja na pracownika, zależy od wielkości przedsiębiorstwa, które się o nie ubiega. KFS dofinansowanie w wysokości 100% pokrycia kosztów przyznaje mikroprzedsiębiorcom. Z tym że nie może ono wynieść więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika. 

Natomiast pozostałe przedsiębiorstwa (małe, średnie i duże) mogą otrzymać od KFS dofinansowanie do 80% kosztów pokrycia kształcenia ustawicznego. W tym przypadku również nie może być to więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika.

Warto dodać, że wartość dofinansowania dla firm i szkół wynosi od 3000 zł do 20000 zł. Dzięki temu pracownik może realizować nawet kilka kierunków studiów jednocześnie.