Zakres wiedzy, jaki trzeba utrwalić do matury, jest obszerny i niełatwo jest te wiadomości uporządkować i utrwalić tak, aby być pewnym, opanowanym i nie stresować się przebiegiem egzaminu, co może być zgubne. Dlatego poza samym przyswojeniem wiedzy warto pamiętać o takich kwestiach jak ta, ile trwa egzamin maturalny z matematyki i jak rozplanować czas na wykonanie poszczególnych zadań, czy o czym pamiętać, przygotowując się do egzaminu z języka polskiego. Sprawdź, gdzie szukać kompleksowego wsparcia przed najważniejszym egzaminem w życiu.
Ile trwa egzamin maturalny z matematyki i o czym pamiętać, aby wszystko zrobić na czas?
Egzamin maturalny z matematyki jest obecnie obowiązkowy dla wszystkich maturzystów i trzeba go zdać co najmniej na poziomie podstawowym. Arkusz maturalny składa się z dwóch części – pytań zamkniętych i otwartych. Za każdą część można uzyskać po 25 punktów. W ramach przygotowanych pytań w arkuszu można znaleźć zadania typu prawda-fałsz, wielokrotnego wyboru czy związane z dobieraniem. Co do zakresu wiedzy dla poziomu podstawowego, w arkuszu egzaminacyjnym mogą znaleźć się zadania z zakresu takich obszarów tematycznych jak:
- liczby rzeczywiste;
- wyrażenia algebraiczne;
- układy równań;
- optymalizacja;
- równania i nierówności;
- funkcje;
- trygonometria;
- rachunek różniczkowy;
- planimetria;
- ciągi;
- geometria statystyka;
- rachunek prawdopodobieństwa;
- stereometria;
- kombinatoryka.
Osoby, które swoją przyszłość wiążą ze studiami w ramach nauk ścisłych, mogą zdecydować się na egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Rodzaje zadań w tej kwestii są takie same, podobnie, jak zakres obszarów tematycznych. Należy jednak mieć świadomość, że poziom umieszczonych w arkuszu zadań będzie znacznie wyższy w porównaniu z arkuszem podstawowym i będzie wymagał bardziej zaawansowanej wiedzy.
Co do kwestii, ile trwa egzamin maturalny z matematyki, zarówno w przypadku poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego czas na rozwiązanie zadań i udzielenie poprawnych odpowiedzi wynosi 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajduje się od 10 do 14 zadań.
Częstym powodem, który prowadzi do dezorientacji i nadmiernego stresu maturzystów, jest lęk przed niewykonaniem wszystkich zadań z powodu niedostatecznej ilości czasu. Aby temu zapobiec, warto dobrze rozplanować wszystkie działania i pamiętać o kilku dobrych praktykach związanych z rozwiązywaniem zadań maturalnych.
Po pierwsze, najpierw należy wykonać zadania, z którymi nie ma problemów i wątpliwości. Nawet jeżeli któreś zadanie budzi niepewność lub na jego rozwiązanie w danej chwili maturzysta nie ma żadnego pomysłu, o wiele lepszą opcją jest przejście do dalszych zadań i powrót do niego w późniejszym czasie. Przede wszystkim pozwoli to dobrze wykorzystać czas, a po drugie istnieje duże prawdopodobieństwo, że po ponownym spojrzeniu na dane zadanie zrodzi się pomysł na jego rozwiązanie.
Po drugie, rozwiązania zadań dobrze jest pisać od razu pod poleceniem, czyli „na czysto”. Nawet jeżeli obliczenia okażą się błędne, można skreślić napis „brudnopis” i umieścić pod zadaniem adnotację, że właściwe obliczenia znajdują się w brudnopisie. Pozwoli to zaoszczędzić czas na przepisywaniu.
Po trzecie, nadal aktualną, najczęściej powtarzaną i jednocześnie najczęstszą przyczyną porażek maturalnych w określonych zadaniach jest nieuważne czytanie poleceń i wychodzenie z sali egzaminacyjnej przed czasem. W obliczu tak ważnego wydarzenia, jakim jest matura, niekiedy można przeoczyć istotne kwestie ujęte w pozornie prostym poleceniu. Ponadto nawet wtedy, gdy wszystkie zadania uda się rozwiązać przed upływem 180 minut, lepiej jest sprawdzić arkusz raz jeszcze lub ponownie wykonać obliczenia. Niekiedy może okazać się, że niewielki błąd może przekreśli szansę na zdobycie aż kilku punktów za określone zadanie.
Ile trwa egzamin maturalny z języka polskiego i o czym pamiętać, aby zdążyć i zdać maturę?
W obecnej formule egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części, za które można uzyskać łącznie 60 punktów. W skład egzaminu wchodzi:
- język polski w użyciu – to zadania otwarte dotyczące dwóch tekstów, za które można otrzymać 10 punktów. W ramach tej części ocenie podlega czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, a także znajomość poprawnej polszczyzny;
- tekst historyczno-literacki – to głównie zadania otwarte i związane z załączonymi tekstami, za które można uzyskać 15 punktów. Ta część sprawdza znajomość lektur;
- wypracowanie – to co najmniej 300 słów w formie tekstu argumentacyjnego na zadany temat w odniesieniu do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej. Za tę część można uzyskać 35 punktów.
W kwestii tego, ile trwa egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, jest to 240 minut. W przypadku poziomu rozszerzonego maturzysta ma do dyspozycji 210 minut.
W ramach egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym poza aspektami wymaganymi na poziomie podstawowym niezbędna jest pogłębiona wiedza z zakresu teorii literatury. Teksty, które trzeba poddać analizie, są trudniejsze, nie ma tu możliwości odwołania się do całości utworu, dlatego też samodzielnie należy nawiązać do innych znanych dzieł, które nie są ujęte w spisie lektur obowiązkowych. Obecnie rozszerzony egzamin maturalny z języka polskiego jest bardzo wysoko punktowany podczas rekrutacji na wielu kierunkach.
Przygotowując się do matury z języka polskiego, warto dokładnie powtórzyć istotne informacje z zakresu lektur, a także motywy literackie. Dobrze jest też sprawdzić na stronie CKE obszar wiedzy, na którego podstawie tworzone są pytania w arkuszach egzaminacyjnych.
Ile trwa egzamin maturalny z języka angielskiego i o czym pamiętać, przystępując do rozwiązywania arkusza?
W ramach egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, który trwa 120 minut, sprawdzane są takie obszary wiedzy i umiejętności jak znajomość środków językowych, rozumienia słyszanej wypowiedzi oraz udzielanie odpowiedzi na pytania zadane w związku z usłyszanymi informacjami. Kluczowa jest również umiejętność tworzenia i pisemnego przetwarzania tekstu.
W ramach tematyki na poziomie podstawowym podczas matury mogą trafić się zagadnienia z zakresu takich obszarów tematycznych jak:
- człowiek;
- szkoła;
- dom;
- praca;
- życie rodzinne i towarzyskie;
- żywienie;
- turystyka i podróżowanie;
- zakupy i usługi;
- kultura i sport;
- zdrowie;
- nauka i technika;
- przyroda;
- państwo i społeczeństwo.
Mogą też pojawić się podstawowe pytania z zakresu wiedzy o krajach anglojęzycznych. Teksty pisane w ramach arkusza podstawowego mają długość 120-150 słów. Co do poziomu trudności pytań na poziomie podstawowym, nie wykraczają one poza poziom B1.
W przypadku egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym czas na wykonanie zadań wynosi 150 minut, a poziom trudności odpowiada B2. Dłuższe są również teksty pisane i wymaga się, aby wynosiły od 200 do 220 słów.
Jak właściwie przygotować się do matury i o czym pamiętać?
W kwestii odpowiedniego przygotowania się do egzaminu dojrzałości, ważne jest nie tylko to, ile trwa egzamin maturalny w sali egzaminacyjnej, ale również odpowiednie przygotowanie się w zakresie powtarzania posiadanej wiedzy. Należy pamiętać, że nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem zostawianie wszelkich powtórek na ostatnią chwilę. Warto uwzględnić tutaj również terminy egzaminów wybranych w deklaracji maturalnej. Wówczas powtarzanie najistotniejszych kwestii można rozpocząć od najwcześniejszych planowanych egzaminów, a te, które pojawiają się w kalendarzu nieco później, przełożyć na późniejszy termin.
Często pomiędzy poszczególnymi egzaminami maturalnymi jest kilka dni przerwy. To dobry czas, aby wykorzystać go do powtarzania do jednego, konkretnego egzaminu. Szczegółowe porady, co do odpowiedniego rozplanowania i zarządzania czasem w okresie maturalnym znajdziesz w Serwisie maturalnym Twoja matura.
Motywacja i pozytywne nastawienie przed maturą – jak je zdobyć?
Należy pamiętać, że w obliczu zbliżającego się tak ważnego wydarzenia, jakim jest bez wątpienia egzamin maturalny, każdym maturzystą targają spore emocje, które mogą objawiać się w różny sposób. Często wydaje się, że z przyswojonej wiedzy nic nie zostało lub że w obliczu danego zadania, rozwiązanie go będzie niemożliwe. Jest to jednak złudzenie, z którym trzeba sobie poradzić. Okres przedegzaminacyjny to również odpoczynek i dotlenianie organizmu. Warto zadbać o siebie w tym wyjątkowym czasie i dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które wspomogą koncentrację, pamięć i dodadzą energii. Wszelkie praktyczne porady w tym zakresie, jak i inne przydatne informacje znajdziesz w jednym z miejsc stworzonych z myślą o kompleksowej pomocy maturzystom – to serwis maturalny Twoja matura. Sprawdź, skorzystaj i zdaj maturę najlepiej, jak potrafisz!