Gospodarka przestrzenna –jakie przedmioty w trakcie studiów i na maturze są kluczowe?

studia gospodarka przestrzenna

Zaktualizowano dnia 22 listopada 2024

Rozwój każdego regionu naszego kraju nie jest możliwy bez rozbudowy o nową infrastrukturę. Powstające budynki oraz przestrzenie zielone muszą spełniać nie tylko wymogi techniczne, ale również respektować zasady związane z gospodarowaniem przestrzennym. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost inwestycji na przestrzeni ostatnich lat i nieustannie rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu, coraz więcej osób planuje swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku. Wiele osób zastanawia się w kontekście studiów gospodarka przestrzenna jakie przedmioty trzeba zdać na maturze i jakie poruszane są później na studiach?

Gospodarka przestrzenna – przyszłościowy wybór kierunku

Planowanie przestrzeni to złożony proces, który musi uwzględniać nie tylko uwarunkowania prawne, ale również geograficzne, środowiskowe, a nawet kulturowe. Aktualna polityka kształtowania zrównoważonej i funkcjonalnej przestrzeni sprawia, że biura architektoniczne, firmy deweloperskie czy instytucje dbające o rozwój danego regionu korzystają z wiedzy oraz umiejętności specjalistów. Jeśli interesuje Was architektura krajobrazu, ochrona środowiska, geografia czy planistyka, studia Gospodarka Przestrzenna okażą się świetnym wyborem zarówno w kontekście cennej wiedzy i umiejętności, jakie możecie zdobyć w trakcie nauki, jak również pod względem perspektyw zawodowych.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Gospodarka przestrzenna – jakie przedmioty na maturze trzeba zdać?

Zastanawiając się nad kilkoma kierunkami podczas dokonania ważnego wyboru, jakim są studia licencjackie gospodarka przestrzenna kusi przede wszystkim miłośników geografii, historii czy biologii. Czy jednak tylko osoby, które wybrały ten przedmiot na maturze mogą zdobyć przygotowanie do pracy w tej niezwykle interesującej i perspektywicznej branży?

Wiele w tej kwestii zależy od wewnętrznych wymogów rekrutacyjnych szkół wyższych. Aby umożliwić rozwój w wymarzonym kierunku wszystkim zainteresowanym, nasza Uczelnia przyjmuje absolwentów szkół średnich posiadających świadectwo maturalne bez względu na zdawane przedmioty. Nie musicie więc martwić się, że zdawaliście na maturze inny przedmiot lub uzyskaliście wynik poniżej waszych oczekiwań.

Odkryj Strefę Maturzysty

Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach licencjackich

Studia Gospodarka Przestrzenna są specjalnością w obrębie kierunku Administracja I stopnia, dzięki czemu absolwenci studiów zdobywają kompleksowe przygotowanie do pracy w wielu różnych miejscach – m.in. jednostkach administracji publicznej czy agencjach rozwoju regionalnego.

Choć wyżej wskazane przedmioty maturalne nie są obowiązkowe, z pewnością mogą okazać się Wam przydatne w realizacji rozbudowanego programu studiów. Przedmioty pojawiające się w trakcie nauki to m.in.:

  • Geografia ekonomiczna,
  • Analiza przestrzenna i GIS (Systemy Informacji
    Geograficznej),
  • Ekonomia regionalna,
  • Inwestycje i finansowanie projektów
    przestrzennych,
  • Zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym,
  • Transport i infrastruktura przestrzenna.
gospodarka przestrzenna jakie przedmioty

W programie nie brakuje rzecz jasna również zagadnień z administracji, które stanowią większość rozbudowanego programu zawierającego przedmioty jak np.:

  • Prawa człowieka i ich ochrona,
  • Podstawy organizacji i zarządzania,
  • Prawo administracyjne,
  • Publiczne prawo gospodarcze.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE LUB STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W BRANŻY ZWIĄZANEJ Z GOSPODARKĄ PRZESTRZENNĄ

Szeroka wiedza i umiejętności zdobyte dzięki nowoczesnej i efektywnej formie nauki z wykorzystaniem platformy online, pozwolą poprowadzić ścieżkę zawodową w wielu kierunkach. O perspektywach zawodowych po ukończeniu studiów Gospodarka przestrzenna przeczytasz tutaj.

Gospodarka przestrzenna – studia podyplomowe

Odkryliście w sobie potencjał do pracy w zawodzie po ukończeniu studiów wyższych na innym kierunku? Nic straconego! Dzięki bogatej ofercie naszej Uczelni, możecie zapisać się na studia podyplomowe, na które przyjmowani są wszyscy absolwenci bez względu na ukończony wcześniej kierunek studiów, wiek czy miejsce zamieszkania.

Dzięki temu zdobędziecie przygotowanie do perspektywicznej pracy i poszerzycie swoje kompetencje dostosowując się lepiej do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Więcej informacji znajdziecie odwiedzając studia podyplomowe Gospodarka przestrzenna.