Gdzie studiować kosmetologię?

Gdzie na studia kosmetologia?

Aktualnie ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez różnego rodzaju kosmetyków. Znajdują się one nie tylko w łazience i damskiej torebce. Z różnego rodzaju produktów pielęgnacyjnych korzystają również mężczyźni, a koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne nieustannie się rozwijają wprowadzając na rynek kolejne linie produktów pomagających utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji. Z uwagi na to, że jest to dziedzina, która niezwykle szybko się zmienia i wprowadzane są różne nowości, a także należy zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa stosowania kosmetyków, kosmetologia jest kierunkiem bardzo chętnie wybieranym szczególnie przez osoby, które wiążą zawodową przyszłość w tzw. beauty biznesie. Gdzie na Studia kosmetologia warto się wybrać?

Kosmetologia – co to?

Kosmetologia to interdyscyplinarna nauka, która obejmuje wiadomości z różnych obszarów wiedzy, dotyczących wytwarzania, sprzedaży czy stosowania kosmetyków. Do wytwarzania zalicza się postęp w opracowywaniu surowców kosmetycznych, produkcję kosmetyków, postęp w recepturowaniu, metodologię wykorzystywania opakowań. Sprzedaż związana jest z kolei z reklamą, marketingiem, modą, lecz również ze skomplikowanymi procesami, jak np. organizacja dystrybucji. Najbardziej złożonym działem jest stosowanie. Obejmuje ono dobieranie produktów do różnych rodzajów cery, a także do związanych z nimi dolegliwości. Dodatkowo obejmuje biodostępność czynnych substancji, a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa stosowania.

Kosmetyk – co to jest?

Aktualne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych jako kosmetyk traktuje każdą substancję bądź mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z wewnętrznymi częściami ludzkiego ciała, z zębami bądź błonami śluzowymi jamy ustnej, która służy do utrzymywania ich czystości, ochrony oraz utrzymywania w dobrej kondycji.

Wbrew powszechnym skojarzeniom, kosmetykiem nie są tylko środki do poprawy wyglądu, które stosują na co dzień kobiety. Oprócz środków do makijażu twarzy, ciała, a także produktów do utrwalenia bądź zmiany wyglądu włosów, do kosmetyków zalicza się także środki:

  • czystości (m.in. mydła, szampony, pasty do zębów, zmywacze do paznokci),
  • zapachowe (m.in. wody toaletowe, wody kolońskie, dezodoranty),
  • pielęgnujące oraz ochronne (m.in. kremy, olejki, pianki, pomadki).

Kosmetologia – czy warto?

Kosmetolog, oprócz udziału w realizowaniu podstawowych zadań, takich jak organizacja, prowadzenie i wykonawstwo w sferze usługowej, a także produkcji i dystrybucji kosmetyków, pełni funkcję pośrednika między czynnikami i mechanizmami wykonawczymi. Często jest on podmiotem decyzyjnym na styku wielu zupełnie innych dziedzin wiedzy stosowanej. Takim zadaniom może sprostać tylko posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Ze względu na fakt, że każdy kosmetyk może przynieść działania niepożądane, kosmetolog musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu bezpieczeństwa stosowania konkretnych kosmetyków w szczególnych przypadkach. Nieustanny rozwój branży kosmetycznej sprawia, że rynek „beauty biznesu” potrzebuje wszechstronnie wykształconych kosmetologów, którzy posiadają nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim merytoryczne, udokumentowane zaplecze. Kosmetologia jest dziedziną, w której wiedza odgrywa ogromną rolę i umożliwia wygenerować dużą przewagę na rynku.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Co można robić po kosmetologii?

Wszechstronna wiedza, jaką zdobywa kosmetolog sprawia, że równie szeroki jest wachlarz możliwości pod kątem zatrudnienia. Absolwenci tego kierunku są wyposażeni w umiejętności i merytoryczne zaplecze, aby pracować lub prowadzić własną działalność w:

  • salonach kosmetycznych,
  • salonach piękności,
  • gabinetach odnowy biologicznej,
  • ośrodkach wypoczynkowych i uzdrowiskowych,
  • laboratoriach,
  • firmach kosmetycznych,
  • redakcjach pism o tematyce kosmetycznej.

Gdzie na studia kosmetologia

Studia podyplomowe na kierunku Kosmetologia to świetny wybór dla osób, które chcą poznać teoretyczne i praktyczne aspekty z obszaru kosmetologii: upiększającej, pielęgnacyjnej oraz leczniczej. Słuchacze zapoznają się ze specjalistyczną wiedzą różnych dziedzin – fizjologii, chemii, podstaw dietetyki, marketingu usług kosmetycznych, suplementacji, a także marketingu, dermatologii czy zarządzania.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to renomowana i uznana Uczelnia, która od ponad 20 lat pozwala zdobywać wiedzę i rozwijać się w perspektywicznych dziedzinach. Swoją ofertę nieustannie rozwija o przyszłościowe kierunki studiów podyplomowych – jednym z nich są Kosmetologia Studia.